Objavljeno: 5. 2. 2024 u 14:00h
Mada svi znamo da redovna, izbalansirana ishrana i fizička aktivnost jesu preduslov zdravlja, vrlo često se ne pridržavamo toga. Ili jednoga, ili drugoga, a najčešće, niti jednoga.
Iz razgovora sa banjalučkim ljekarima, došli smo do alarmantnih podataka o porastu oboljenja dijabetesa tipa 2.
Alarmantno je i što je sve veći broj ovih slučajeva kod mlađih osoba, izmeđju 20 i 30 godine života. “Najslabija karika” su, saznajemo, vozači kamiona (i autobusa).
Svjedoci smo da je došlo i do ogromnog porasta broja vozača, jer su plate u inostranstvu, na dugim linijama, privlačne. Mnogi su pohrlili polaganju ispita i dobijanju ostalih potrebnih licenci i “uhvatili se volana”, krstareći širom Evrope.
Tako vozača ima više nego ikada, a njihov stil života izgleda ovako:
O ovom smo problemu pričali sa banjalučkim endokrinologom iz zdravstvene ustanove Dr Grubor, Dr Milanom Gruborom.
On potvrđuje ove navode i kaže:
“U situaciji smo koju slobodno možemo nazvati tihom epidemijom dijabetesa tipa 2 kod mlađih muškaraca, posebno vozača kamiona. Naša preporuka je da ozbiljno pristupe ovom problemu.”
Da izdvoje vrijeme koje imaju, dok čekaju prilikom utovara, istovara, dugotrajnih špediteterskih i carinskih procedura za sebe. Da smanje stres čitanjem i odmorom, ali isto tako da to vrijeme iskoriste za fizičku aktivnosrt i vježbanje. Teško je pokrenuti se i početi, to je jasno, ali to je preduslov za život bez bolesti i radnu sposobnost uopšte. Jer šta, ako ih dijabetes onesposobi da rade? Biće i bolesni i bez posla, a o tome treba početi razmišljati odmah, bez odgađanja. I ne misliti, “neće to mene”, jer je ljudski metabolizam univerzalna stvar. I ne pravi izuzetke.
Dr Grubor posebno apeluje na vozače da ne jedu brzu, usputnu “junk” hranu, već da nose obroke sa sobom od kuće i jedu, koliko je god to moguće, domaću hranu, koju bi jeli i da su kod kuće na doručku ili ručku. I, naravno da izbjegavaju energetske napitke, nekvalitetne sokove i napitke.
Govoreći o simptomima, kada se bolest već pojavi, dr Grubor kaže:
“Javlja se potreba za slatkom hranom, jaka žeđ, mokrenje tokom noći, povremeno zamagljivanje vida. To su vidljivi simptomi. Za to vrijeme dolazi do propadanja malih krvnih sudova, a ova bolest je podmukla, pa to ljudi ne vide i ne znaju, bez obavljenih analiza i pretraga.”
Problem je što dijabetes stvara oštećenja, koja se ne mogu popraviti i toga treba biti svjestan i to treba biti zvijezda vodilja u motivacionom smislu. Kad stradaju krvni sudovi, bubrezi, oči, nema popravke. A onda nema ni radne sposobnosti, ni dotadašnjeg života.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.