Depresija uzrok 800.000 samoubistava godišnje u svijetu

Objavljeno: 7. 4. 2017 u 15:39h

U studiji Globalno opterećenje bolestima, koje su sprovele Svjetska zdravstvena organizacija i Svjetska banka, 2000. godine, depresija je zauzimala četvrto mjesto od 96 najčešćih bolesti sa učešćem od 4,4 odsto u ukupnom opterećenju bolestima u svijetu.

Prema tom izvoru, do 2020. godine sa učešćem od 5,7 odsto depresija će zauzeti drugo mjesto, a 2030. godine sa učešćem od 6,3 odsto postaće vodeća dijagnostička kategorija u ukupnom opterećenju bolestima u svijetu.

U saopštenju Instituta za javno zdravlje se navodi i da se u Evropi bilježe kako društvene, tako i ekonomske posljedice depresije i da su samo direktni i indirektni troškovi liječenja depresije u Evropi procijenjeni na 118 milijardi evra ili 253 evra po stanovniku i čine jedan odsto evropskog BNP-a.

Depresija je uzrok 800.000 samoubistava godišnje na svjetskom nivou. Samoubistvo, kao uzrok smrti, zastupljeno je sa samo 0,9 odsto u opštoj populaciji, a kod bolesnika sa depresijom zastupljeno je sa 15 do 20 odsto. Zabrinjava podatak da samoubistvo predstavlja drugi vodeći uzrok smrti među mlađom populacijom uzrasta od 15 do 29 godina.

Depresija se može javiti u svakom životnom dobu, ali njena učestalost je najizraženija u adolescenciji, dostiže vrhunac u srednjem dobu, posebno kod žena u reproduktivnom periodu. Depresija u djetinjstvu više se ne smatra rijetkom pojavom, jer se prevalencija depresije u ovom uzrastu kreće u rasponu od 0,5 do 2,5 odsto, s tim da je češća kod adolescenata i iznosi tri do četiri odsto.

Najnovije studije pokazuju tendenciju pomijeranja prvih simptoma depresije prema sve mlađem uzrastu. Smatra se da oko 12 odsto adolescenata i tri odsto djece doživljava simptome depresije, pri čemu do puberteta nema značajnijih razlika u učestalosti depresije među polovima.

Rizik od depresije povećava se dva do četiri puta poslije puberteta, posebno kod osoba ženskog pola. Podaci pokazuju da 40-70 odsto mladih uzrasta 15-24 godine sa depresijom najčešće ima još neki mentalni poremećaj, a uglavnom su to poremećaji u vezi sa zloupotrebom sredstava koja stvaraju zavisnost.

Svjetska istraživanja su pokazala da je depresija dvostruko češća kod žena, što je posebno izraženo u uzrastu između 18. i 64. godine.

Depresija poslije porođaja je čest oblik depresije kod žena u generativnom ona iznosi 10-20 odsto i javlja se kod jedne od šest žena poslije porođaja, a čak kod 60 odsto žena, depresija poslije porođaja predstavlja i prvu epizodu depresije u toku života. Simptomi depresije poslije porođaja mogu da se jave rano, 24 časa nakon porođaja, ali se tipično javljaju između druge i 26. nedjelje poslije porođaja.

Depresija je uobičajena kod starijih osoba, ali se često zanemaruje i ne liječi i samo u SAD približno 15 odsto starijih od 65 godina ili skoro šest miliona ljudi, boluje od nekog oblika depresivnog poremećaja.

Ovaj broj je vjerovatno i veći, jer starije osobe ne pridaju značaj simptomima depresije, smatrajući ih normalnom pojavom starosti i žale se na različite fizičke tegobe.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/depresija-uzrok-800-000-samoubistava-godisnje-u-svijetu/||claudebot