Izložba u Muzeju RS: „Rano hrišćanstvo na području Eparhije bihaćko-petrovačke“

Objavljeno: 26. 2. 2014 u 12:44h

U Muzeju Republike Srpske u četvrtak 27. februara 2014. godine u 19.00 časova svečano će biti otvorena izložba povodom jubileja 1700 godina Milanskog edikta „Rano hrišćanstvo na području Eparhije bihaćko-petrovačke“.

Izlozba 1700. god milanskog edikta, MRS plakat

Autor izložbe je viši kustos arheolog Milka Đukić.Riječ je o izložbi foto-dokumentarnog karaktera, kojom bi javnosti bilo predstavljeno kulturno-istorijsko naslijeđe iz perioda rimske vladavine na prostoru Eparhije bihaćko-petrovačke, raspoređeno na 40 panoa.

Osnovni cilj realizacije izložbe „Rano hrišćanstvo na području Eparhije bihaćko-petrovačke“, uz prateću kraću publikaciju (flajer), kojom su obuhvaćene neobjavljene i objavljene fotografije arheološkog materijala iz Eparhije bihaćko-petrovačke, vezan je za obilježavanje 1700-godišnjice Milanskog edikta u Eparhiji bihaćko-petrovačkoj.

Izložbom su obuhvaćeni arheološki spomenici rimske provenijencije, otkriveni na prostoru Eparhije: ostaci rimskih puteva, miljokazi, epigrafika, crkve iz V i VI vijeka, pokretni nalazi iz crkava (novac, svjetiljke, posude od keramike i stakla, nakit), kao i drugi vrijedni predmeti koji svjedoče o duhu epohe cara Konstantina.

Izložba „Rano hrišćanstvo na području Eparhije bihaćko-petrovačke“ predstavlja priliku da spoznamo različite sfere života, kako careva i vojskovođa, tako i vojnika, zanatlija i svih građana Rimskog Carstva.

Iz kasnoantičkog perioda biće prikazani ostaci grobne-sepulkralne arhitekture, od kojih jedan dio pripada prehrišćanskom (mauzolej i zidane grobnice na svod u Šipovu, sarkofazi), a drugi, brojniji, su iz hrišćanskog perioda (Mujdžići kod Šipova). Predstavljene bi bile i kasnoantičke stele, kao poseban tip sepulkralnih spomenika, otkriveni prilikom zemljanih radova u Gornjem Ribniku kod Ključa i Isakovcima kod Glamoča. A, takođe, i dijelovi crkvene arhitekture, enterijera i namještaja (stubovi, kapiteli, parapetne ploče), vezani za hrišćanski period od IV do VI vijeka.

Figuralna skela Glamoc Isakovci IV vijek

Figuralna skela Glamoc Isakovci IV vijek

Izložbom su obuhvaćene i brojne starohrišćanske crkve (bazilike), otkrivene na čitavom području Bosne i Hercegovine, koje uglavnom potiču iz posljednjih vijekova kasne antike. Crkve su brojne, što bi govorilo o brzom širenju hrišćanstva u našim krajevima. Milanskim ediktom 313. godine odobreno je slobodno propovjedanje hrišćanstva, što je uveliko uticalo na kasniji razvoj rimskog društva, u kojem je crkva imala vidnu ulogu.

Na ovaj način prezentuju se široj javnosti rezultati istraživačkog rada i stručne obrade arheolškog materijala sa antičkih lokaliteta sa područja Eparhije bihaćko-petrovačke.

Cilj je upoznati širu javnost sa značajem arheološkog materijala za proučavanje civilizacijskih tokova, ali i podizanje svijesti javnosti, pogotovo mladih o neophodnosti čuvanja i zaštite svih arheoloških lokaliteta.

Banjaluka.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/najave/kulturni-dogadaji/izlozba-u-muzeju-rs-rano-hriscanstvo-na-podrucju-eparhije-bihacko-petrovacke/||claudebot