Utihnula pjesma na Veselom brijegu

Objavljeno: 7. 5. 2016 u 09:47h

Bacanjem vjenčića od vrbovog pruća u rijeku, kupanjem, kićenjem kuće grančicama i skromnim ručkom onih koji su imali mogućnost, Romi su u petak u naselju Veseli brijeg na skroman način proslavili svoj najveći praznik – Đurđevdan.

Umjesto graje, muzike igre i pjesme koja je ranijih godina bila zaštitni znak ovog naselja, u petak tišina. Dvorišta su bila gotovo prazna, a samo malobrojni su bili raspoloženi za razgovor.

“Ni Đurđevdan nije što je nekad bio. Čime da proslavimo praznik kada su teška vremena. Možemo samo da se prisjećamo velikih slavlja, paljenja vatri, pečenja jagnjadi, roštiljanja, igre, pjesme i graje dječice. Danas malo ko na Veselom brijegu ima takve mogućnosti. Nadamo se da će doći bolja vremena” kratko je prokomentarisala stanovnica najpoznatijeg gradskog romskog naselja Melisa Musić.

Hatija Banušić kaže da je, kao i svaki prethodni, Đurđevdan dočekala kako to tradicija nalaže.

“Ujutro sam se okupala, donijela grane, vodu… Ipak je to običaj na naš praznik i treba da poštujemo tradiciju pa bar onoliko koliko možemo. Đurđevdanskog slavlja nema jer su teška vremena” rekla je Banušićeva.

Sa sjetom se prisjeća ranijih vremena kada je, po njenim riječima, cijela Banjaluka dolazila na Veseli brijeg.

“Igralo se, pjevalo, radovalo Đurđevdanu, a danas slabo ko i prolazi. Nekada su se pekli jaganjci, a oni što su manje imali pekli su piliće. Danas je to sve nestalo. Znam sjediti po sat vremena ispred kuće i da niko ne prođe ulicom” kazala je Banušićeva.

Dodala je, da na ovaj dan ne dođu gosti sa strane, ne bi ni osjetili da je najveći praznik.

“Sa njima ćemo obilježiti Đurđevdan kako treba” rekla je Banušićeva.

Mesud Mujkić, koji je iz Švedske došao da proslavi najveći praznik, isto kaže da nema radosti koje je nekada bilo.  Ipak, kako kaže, praznik treba obilježiti uz trpezu u skladu sa mogućnostima.

“Pripremili smo roštilj i naručili pečeno jagnje. Nažalost, nije više kao što je nekad bilo, nema narod para. Ranijih godina su cijelom ulicom bile kolone ljudi, u svakom dvorištu se okretalo nešto, pjevalo, igralo… Danas je to pusto” kazao je Mujkić.

Dodao je da su rani ujutro otišli do Vrbasa, okupali se, po povratku okitili kuću grančicama i donijeli vodu kako bi se djeca umila za sreću i zdravlje.

Običaji

– jutro počinje kupanjem u rijeci i sapiranjem grijeha

– vezuju crvene krpice za grane da odagnaju bolesti

– djevojke ispod vrbe šišaju kosu kako bi im bila bujnija

– oblače šarene nošnje i svečanu odjeću

– služe ofarbana jaja i kolače

– ispred okićenih kuća se peče jagnje

– obilaze najstarije članove porodice

– pjeva se i pleše do kasno u noć

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/utihnula-pjesma-na-veselom-brijegu/||claudebot