Stečaj mač sa dvije oštrice

Objavljeno: 15. 5. 2013 u 10:43h

Krajem mjeseca biće odlučeno da li će najveći gubitaš među gradskim preduzećima “Toplana” a.d. u stečaj ili ne, a mišljenja stručnjaka o ovom problemu su i više nego podijeljena. Dok jedni misle da stečaj nije pravo rješenje i da se time neće postići ništa, ima i onih koji smatraju da bi pokretanje stečaja značilo i početak oporavka ovog preduzeća.

Toplana

Direktor “Toplane” Mićo Milovanović, koji ne krije da je “Toplana” bolesno preduzeće, ipak naglašava da nije za stečaj i da je uvjeren da do njega neće ni doći.

– Kao direktor ne razmišljam o opciji stečaja. Nažalost, “Toplana” je bolesno preduzeće. Embrion bolesti je nastao u dubokoj prošlosti. U prošloj grejnoj sezoni zaustavljeno je razvijanje bolesti. Došlo je do određenog zaokreta i do promjene trenda kretanja poslovanja. Potvrđeno je da preduzeće može ozdraviti. Utvrdili smo dijagnozu, a znamo i terapiju, a za liječenje nam je neophodna pomoć. Prije svih, grada i Vlade RS, jer je preduzeće u vlasništvo grada došlo sa velikim problemima, ali vjerujemo da ima i interesa za normalno odvijanje djelatnosti preduzeća, koje je od opšteg interesa. Uvjeren sam da će doći do rehabilitovanja i restrukturiranja “Toplane” i da neće doći do stečaja. Siguran sam da se to može realizovati uz pomoć zainteresovanih subjekata i da će “Toplana” u narednoj grejnoj sezoni poboljšati kvalitet grijanja i da će njeni potrošači biti zadovoljniji. Alternativa ne postoji. Banjaluka će imati grijanje – tvrdi Milovanović.

Docent na banjalučkom Ekonomskom fakultetu i stečajni upravnik Goran Radivojac se slaže sa njim i naglašava da praksa pokazuje da stečaj u rijetkim slučajevima završi sa srećnim krajem i da, ukoliko je stečaj samo jedna od opcija, treba dobro razmotriti i sve ostale.

– Ekonomski i pravno gledano stečaj je stanje finansijske bolesti, a praksa pokazuje da veoma rijetko završi “hepiendom”. Svi znamo da su uslov za stečaj blokirani računi i znamo zbog čega neko preduzeće uopšte odlazi u stečaj. Upravo zbog toga, konkretno u ovom slučaju, ne vidim korist od stečaja. Još jedna stvar je što se u stečaju prodaje sva imovina i svako ima pravo da je kupi. Ne vidim sreću da neki privatnik kupi imovinu, koja je uz to na atraktivnoj lokaciji. Da je “Toplana” trebalo da bude u privatnom vlasništvu, bila bi to i do sada, a ne bi bila javno preduzeće. U svakom slučaju, to je veoma kompleksna tema i, ukoliko je stečaj jedna od opcija, smatram da bi sve ostale trebalo dobro proučiti – kaže Radivojac.

Sa druge strane, Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS S.W.O.T, smatra da stečaj u nekim slučajevima znači i početak oporavka.

– Postoje različiti modaliteti da stvari krenu nabolje. “Toplana” je preduzeće od javnog značaja, dakle nije komercijalnog karaktera i upravo zbog toga stvari moraju da se pokrenu što prije. Generalno, situacija kakva je sada je neodrživa i zbog svega toga stečaj je neminovan, htjeli mi to ili ne. U svakom slučaju, smatram da je za ovakavu “Toplanu” puno bolje da ide u proces rekonstruisanja, pa makar to bilo i javno-privatno partnerstvo. Po građane sigurno ne može da bude loše, jer će u suprotnom ostati bez grijanja – ističe Grabovac.

Gradonačelnik Slobodan Gavranović mišljenja je da “Toplana” mora u stečaj ili da mora da bude osposobljena na neki drugi način.

Najavio je da će 20. maja biti održana tematska sjednica Skupštine grada na kojoj će biti razmatran rad “Toplane” prošle godine, program rada za ovu godinu, plan finansijskog rekonstruisanja i drugi detalji vezani za rad ovog preduzeća.

– Ukoliko skupština prihvati pomenute dokumente, grad će podnijeti zahtjev za pokretanje stečajnog postupka i nastojati da što prije prođe zakonom propisanu proceduru. Paralelno sa tim, biće izvršene pripreme za novu grejnu sezonu – ističe Gavranović.

Promijeniti energent!

Banjalučanin Pavle Stojnić kaže da je ovu priču trebalo pokrenuti prije nekoliko godina, kada je već bilo evidentno da preduzeće tone i da samo ispaštaju korisnici njihovih usluga. Prema njegovim riječima, rješenje svih problema je promjena energenta.

– Najžalosnije u svemu tome jeste to što smo mi građani čitavo vrijeme redovno plaćali grijanje, koje je bilo katastrofalno, i usput se dogrejavali na struju. Ukoliko dođe do stečaja i “Toplanu” kupi neko drugi, prvo što treba uraditi je da konačno odustane od grijanja na mazut. Smatram da je upravo ovaj energent, koji banjalučka “Toplana” nabavlja skuplje od svih ostalih toplana, jedan od razloga lošeg poslovanja firme. Nadam se da će se stečajem zaista nešto i postići, jer Banjaluka ne može priuštiti sebi da ostane bez grijanja – rekao je Stojnić.

Izvor: Press/Dajana Slavnić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/stecaj-mac-sa-dvije-ostrice/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])