Kršenje propisa kosi pješake

Objavljeno: 20. 8. 2013 u 17:48h

Od početka godine na području Banjaluke zabilježen je stalan rast broja pješaka koji su učestvovali u saobraćajnim nesrećama, ali i broj povrijeđenih i nastradalih, rekao je predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS Milenko Jaćimović.

pjesak

– Za prvih šest mjeseci ove godine u saobraćajnim nesrećama je poginulo i povrijeđeno više pješaka nego za iste periode u prethodnih pet godina. To samo po sebi govori da su oni najugroženija kategorija učesnika u saobraćaju – rekao je Jaćimović.

Prema njegovim riječima, danas mnogi pješaci krše saobraćajna pravila i propise, i to najviše na zapadnom i istočnom tranzitu.

– Najčešće kršenje propisa odnosi se na kretanje kolovozom iako ima izgrađen trotoar, zatim prelazak mimo obilježenog pješačkog prelaza, te prelazak brzih cesta i puteva mimo pasarela ili pothodnika – objasnio je Jaćimović.

On je dodao da je za prva četiri mjeseca u gradu Banjaluka nastradalo troje pješaka, uključujući i jedno dijete, te da je taj podatak zabrinjavajući.

Prema riječima načelnika Centra javne bezbjednosti Banjaluka Mladena Marića, u odnosu na proteklu godinu povećan je broj prekršaja pješaka za 520, a za nepunih osam mjeseci evidentirano je 1.240 prekršaja koje su počinili pješaci učestvujući u javnom saobraćaju.

– Policijski službenici Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Banjaluka u 2011. godini evidentirali su 1.113 prekršaja, a u istom periodu u 2012. godini 720 prekršaja koje su počinili pješaci učestvujući u javnom saobraćaju – rekao je Marić.

On je istakao da je najviše prekršaja evidentirano u ulici Kralja Petra Prvog Karađorđevića, Vidovdanskoj, Knjaza Miloša, Krajiških brigada i na Bulevaru cara Dušana.

– Najveći broj evidentiranih prekršaja počinila su lica iznad 30 godina starosti – dodao je Marić.

Zbog nepoštovanja saobraćajnih propisa za pješake je propisana kazna od 40 maraka, a ako je njegovim prekršajem izazvana saobraćajna nesreća, kazne su od 50 do 200 maraka.

Nekultura

Građani ne mogu da se požale da u gradu ima nedovoljan broj pješačkih prelaza, pothodnika i pasarela, jer samo na zapadnom tranzitu ima pet pasarela i pothodnik.

– Kada smo pratili situaciju, u jednom danu je na pasareli u Novoj varoši od 40 pješaka, 22 išlo mimo pasarele, što potvrđuje opštu saobraćajnu nekulturu koja ih često može koštati života – istakao je Jaćimović.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/krsenje-propisa-kosi-pjesake/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)