Objavljeno: 20. 8. 2013 u 17:48h
Od početka godine na području Banjaluke zabilježen je stalan rast broja pješaka koji su učestvovali u saobraćajnim nesrećama, ali i broj povrijeđenih i nastradalih, rekao je predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS Milenko Jaćimović.

– Za prvih šest mjeseci ove godine u saobraćajnim nesrećama je poginulo i povrijeđeno više pješaka nego za iste periode u prethodnih pet godina. To samo po sebi govori da su oni najugroženija kategorija učesnika u saobraćaju – rekao je Jaćimović.
Prema njegovim riječima, danas mnogi pješaci krše saobraćajna pravila i propise, i to najviše na zapadnom i istočnom tranzitu.
– Najčešće kršenje propisa odnosi se na kretanje kolovozom iako ima izgrađen trotoar, zatim prelazak mimo obilježenog pješačkog prelaza, te prelazak brzih cesta i puteva mimo pasarela ili pothodnika – objasnio je Jaćimović.
On je dodao da je za prva četiri mjeseca u gradu Banjaluka nastradalo troje pješaka, uključujući i jedno dijete, te da je taj podatak zabrinjavajući.
Prema riječima načelnika Centra javne bezbjednosti Banjaluka Mladena Marića, u odnosu na proteklu godinu povećan je broj prekršaja pješaka za 520, a za nepunih osam mjeseci evidentirano je 1.240 prekršaja koje su počinili pješaci učestvujući u javnom saobraćaju.
– Policijski službenici Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Banjaluka u 2011. godini evidentirali su 1.113 prekršaja, a u istom periodu u 2012. godini 720 prekršaja koje su počinili pješaci učestvujući u javnom saobraćaju – rekao je Marić.
On je istakao da je najviše prekršaja evidentirano u ulici Kralja Petra Prvog Karađorđevića, Vidovdanskoj, Knjaza Miloša, Krajiških brigada i na Bulevaru cara Dušana.
– Najveći broj evidentiranih prekršaja počinila su lica iznad 30 godina starosti – dodao je Marić.
Zbog nepoštovanja saobraćajnih propisa za pješake je propisana kazna od 40 maraka, a ako je njegovim prekršajem izazvana saobraćajna nesreća, kazne su od 50 do 200 maraka.
Nekultura
Građani ne mogu da se požale da u gradu ima nedovoljan broj pješačkih prelaza, pothodnika i pasarela, jer samo na zapadnom tranzitu ima pet pasarela i pothodnik.
– Kada smo pratili situaciju, u jednom danu je na pasareli u Novoj varoši od 40 pješaka, 22 išlo mimo pasarele, što potvrđuje opštu saobraćajnu nekulturu koja ih često može koštati života – istakao je Jaćimović.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.