Komšije odlučuju o našim ljubimcima?

Objavljeno: 24. 6. 2015 u 16:11h

Udruženje za zaštitu životinja “Kerber” poslalo je dopis gradonačelniku Banjaluke Slobodanu Gavranoviću u kome se iskazuje neslaganje sa odlukom Grada da Banjalučani u svom stanu smiju imati samo jednog psa ili tri mačke.

U ovom Udruženju najavljuju i pokretanje potpisivanja peticije protiv te Odluke.

U Odluci o komunalnom redu, koju su odbornici Grada Banjaluke izglasali na posljednjem zasjedanju, stoji da su za držanje u stanovima zgrada u Banjaluci dozvoljeni jedan pas ili tri mačke, i to uz prethodnu saglasnost predstavnika etažnih vlasnika.

Kada su u pitanju dvorišta individualnih stambenih objekata, tj. kuća, brojka je nešto drugačija te se mogu držati dva psa i tri mačke. Takođe, kućne ljubimce je zabranjeno držati u zajedničkim prostorijama, terasama, haustorima i slično.

Po ovoj odluci, svaki vlasnik dužan je označiti svog ljubimca mikročipom, a na zahtjev komunalnog inspektora dužan je pružiti dokaz o izvršenom čipiranju.

U dijelu odluke koja se tiče kućnih ljubimaca istaknuto je da oni koji drže pse rase pitbul terijer, pul terijer, doberman, američki stafordski terijer, mastif, šarplaninac i sve ostale opasne pse, koji su po svojoj prirodi agresivni, dužni su da ljubimce šetaju na povocu ne dužem od 1,5 metara i sa zaštitnom korpom.

U dopisu koji su članovi “Kerbera” uputili Gradskoj upravi kaže se da nije u redu da zajednica etažnih vlasnika donosi odluku o broju pasa i mačaka, koji su u suštini članovi porodice.

U “Kerberu” se slažu da svaka životinja mora biti označena, ali da je u praksi to teško izvodivo jer jedinstvena baza podataka svih mikročipovanih životinja kod nas ne postoji, a komunalni inspektori nemaju čitač čipova.

Članovi “Kerbera” su ogorčeni klasifikacijom takozvanih opasnih pasa, i napominju da je dokazana činjenica da niti jedan pas neće biti agresivan ako ga čovjek takvim ne napravi.

Kažu da planiraju pokretanje potpisivanja peticije protiv ove odluke, uz jasno navođenje argumenata za ili protiv.

Na kraju dopisa, članovi “Kerbera” pozivaali su nadležne u Opštini da izdvoje dio svog vremena za sastanak povodom ove odluke, na kome bi se razgovaralo i o prijedlozima rješavanja krucijelnih pitanja u domeni zaštite životinja.

Sastanak u petak u parku za pse

Neformalne grupe građana BL Pets pozvala je sve ljubitelje i vlasnike životinja da dođu u petak u 19 časova u park za pse, kako bi se dogovorila strategija za promjenu odluke Grada.

“Nemojte čekati da NEKO ode i popravi ono što na vas direktno ima negativan efekat, upravo je nepodizanje glasa i dovelo do toga da ljudi koji nemaju ljubimce odlučuju o njihovoj i našoj sudbini. Preuzmite dio odgovornosti i dajte doprinos kako bi se spriječilo da Banjaluka postane poznata kao grad u kojem se životinje ne vole. 26.6. u 19 časova. Ako imate psa ili mačku ili oboje ili bilo kakvog ljubimca (ili ste imali ili ćete imati) ovo VAS SE TIČE !!!”, stoji u pozivu.

Izvor: Mondo

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/komsije-odlucuju-o-nasim-ljubimcima/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)