Banjaluka: Vatrogasci čekaju nova zaštitna odijela

Objavljeno: 15. 9. 2015 u 10:48h

Civilna zaštita uskoro bi trebalo da dobije novu opremu vrijednu 1,5 miliona KM, a riječ je o vatrogasnim i drugim zaštitnim sredstvima.

Potvrdio je to šef Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice Željko Katić. Prema njegovim riječima, iz budžeta grada za ove namjene u 2015. godini planirano je 1,8 miliona KM.

“U toku je tender za kupovinu zaštitnih vatrogasnih odijela za prilaz vatri, vozila, dva kompleta razvalnog alata, prevoznih i muljnih pumpi te teretnog vatrogasnog kombija”, naveo je Katić.

Dodao je da je u ovu sumu uključena i kupovina osam električnih sirena za uzbunjivanje, opreme za spasavanje na vodi i za rad vatrogasne jedinice.

“Osim toga, biće kupljena vatrogasna cisterna kapaciteta od 4.000 do 5.000 litara vode, prenosne i mobilne radio-stanice te dva čamca sa motorima i opremom”, kazao je Katić.

Prema njegovim riječima, od početka godine za nabavku opreme potrošeno je 128.000 KM.

“Kupljene su naprtnjače za gašenje požara, uređaj za telemetriju korisnika izolacionih aparata, oprema za rad sa opasnim materijama te uređaj za punjenje vreća sa pijeskom”, istakao je Katić.

Podsjetio je da su u svim mjesnim zajednicama formirane jedinice Civilne zaštite opšte namjene.

“Obuku je prošlo 600 pripadnika ovih jedinica, a oko 220 se nije odazvalo, ali imali su opravdane razloge. Oni će ovu obuku proći iduće godine”, rekao je Katić.

Objasnio je da su tokom obuke članovi upoznati sa ulogom i značajem jedinica Civilne zaštite.

“Predočena su im njihova prava i obaveze te vrste opasnosti koje ugrožavaju živote ljudi, materijalna dobra i životnu okolinu. Isto tako, upoznati su sa sredstvima, opremom i postupcima lokalizacije i gašenja požara”, rekao je Katić.

Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Obilićevo jedan Obrenko Slavnić je rekao da je kao član ove jedinice prošao obuku.

“U toku obuke članovi jedinice iz naše mjesne zajednice su bili raspoređeni u nekoliko grupa, a uglavnom je bilo riječi o teorijskoj obuci. Nadam se da to nije sve s obzirom na odgovornost koju bi trebalo da preuzmu u hitnim situacijama”, rekao je Slavnić i dodao da im je rečeno da bi uskoro trebalo da dobiju i određenu opremu.

Gradonačelnik Slobodan Gavranović je nakon prošlogodišnjih poplava donio odluku o formiranju jedinica i timova Civilne zaštite grada Banjaluka. Tom prilikom je objasnio da su poplave pokazale da je broj pripadnika Civilne zaštite nedovoljan u slučaju elementarnih nepogoda i katastrofa.

Jedinice

U odluci o formiranju jedinica i timova Civilne zaštite grada, između ostalog, piše:

“Zavisno od veličine mjesne zajednice i stepena ugroženosti od elementarne nepogode i druge nesreće, jedinice Civilne zaštite opšte namjene u svim mjesnim zajednicama imaće od 12 do 24 pripadnika. Članovi su muškarci od 18 do 55 godina starosti, te žene od 18 do 50 godina.”

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/banjaluka-vatrogasci-cekaju-nova-zastitna-odijela/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)