Šereg Ilova: Selo inženjera i profesora

Objavljeno: 21. 7. 2014 u 13:33h

Iako nema ni status mjesne zajednice, Šereg Ilova kod Prnjavora je po jednom pokazatelju selo sa najviše obrazovanih mještana u RS, a možda i šire.

sereg ilova

U svakoj drugoj kući živi bar po jedan mještanin koji je završio fakultet. Lepeza zanimanja je veoma široka, a selo se može pohvaliti pravnicima, ekonomistima, inženjerima, ali i velikim brojem onih koji su odlučili da radni vijek provedu sa đacima i studentima, pa iz Šereg Ilove potiču mnogi profesori. Akademski obrazovani stanovnici čine dugu listu onih koji su rođeni ovdje, a raselili su se po svijetu, jer im posna zemlja nije obećavala sigurnu egzistenciju.

Kao i u ostalim mjestima, i u Šereg Ilovi prisutna je migracija. Mladi odlaze da uče, da se usavršavaju u nauci i da s ponosom nose ime kraja u kojem su rođeni. Nekada je ovo selo bilo poznato po šeretima i mudrim ljudima, koji su se znali šaliti na svoj, a još više na tuđi račun. Do početka Drugog svjetskog rata ovaj kraj su naseljavali brojni Nijemci, od kojih su mještani učili zanate, a najviše su napredovali u građevinarstvu. Prije pedesetak godina počeli su da se razilaze. Pronalazili su, kao cijenjeni zidari i tesari, posao u inostranstvu. Odlazak nije značio da ne vole zavičaj. Naprotiv, išli su da zarade kako bi uredili domaćinstva, nabavili mehanizaciju. Oni mlađi, razmišljali su drugačije, ali sa istim ciljem. Željeli su da se školuju, jer oranice šereških brežuljaka nisu mnogo obećavale. Mještani se slažu da kada bi se u Šeregu pravio spomenik, kao simbol sela, onda bi to mogla biti školska klupa, tabla ili knjiga. Među njima su i diplomirani pravnik Ljubomir Kitić i njegova supruga Ranka, magistar geodezije, a njihov sin Nikola je magistar farmacije.

Sljedeća stepenica je doktorat. Fakultet sam završio u Gracu, a iako sam daleko od kuće, često razmišljam o roditeljima, prijateljima, mom Šeregu – kaže Nikola, koji je nekoliko slobodnih julskih dana proveo u Prnjavoru.

Više od 60 akademski obrazovanih ljudi čine ovo selo jedinstvenim, a dvadesetak studenata predstavlja potencijal Šereg Ilove, u kojoj su rođeni i kojima se njihovi roditelji mogu ponositi. I sve to u selu sa tek 120 domaćinstava.

Starija generacija

Istražujući imena akademski obrazovanih mještana, došli smo do saznanja da ih predvodi Milivoje Kitić, diplomirani inženjer poljoprivrede, rođen 1940. godine, danas penzioner. Među poznatijim Šerežanima starije generacije bio je i profesor fizike Radivoje Gunjević, koji je umro prije nekoliko godina. Drago Suvajac, inženjer građevine, završio je radni i životni put u Beogradu.

Izvor: Glas Srpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/sereg-ilova-selo-inzenjera-i-profesora/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])