Plan za azil u Motikama i dalje čeka finansije

Objavljeno: 25. 2. 2012 u 08:29h

Izgradnja azila za pse u Motikama kod Banjaluke nije planirana budžetskim sredstvima za 2012. godinu iako nadležni u Administrativnoj službi grada (ASBL) smatraju da bi objekat ove vrste doprinio kvalitetu rješavnja problema zbrinjavanja pasa lutalica.

Novo prihvatilište, koje će, ipak, morati da pričeka bolje dane, pored adekvatnijeg smještaja napuštenih pasa, pružilo bi i mogućnost za rad volontera, edukaciju građana, sa akcentom na najmlađe o odgovornom vlasništvu, kao jednoj od glavnih pretpostavki za rješavanje problema napuštenih pasa.

“Radilo bi se i na drugim aktivnostima, koje su, prije svega, u interesu zaštite i dobrobiti životinja, a sve u skladu sa zakonskom regulativom iz ove oblasti”, kazao je Milenko Šajić, portparol ASBL.

Međutim, Bogdana Mijić, sekretar Društva za zaštitu životinja NOA, smatra da izgradnja novog azila ne može riješiti problem, te da bi većina pasa lutalica opet završavala ubijena.

“Ni jedna lokalna zajednica ne može izgraditi dovoljno veliki azil da bi primio toliko životinja koliko ih neodgovorni vlasnici mogu izbaciti na ulicu. Napušteni psi u gradu se pojavljuju u većem broju u vrijeme nakon prirodnog ciklusa razmnožavanja, dva puta godišnje, kada neodgovorni vlasnici nekontrolisani i neželjeni okot izbacuju na ulicu smatrajući da na taj način ‘humano’ rješavaju svoj problem”, objasnila je Mijićeva, dodajući da je Banjaluka vodeća zajednica u BiH po broju “legalno” ubijenih napuštenih pasa.

Prema njenim riječima, evidentno je da se na ulicama sve češće nalaze i psi koji po svojim karakteristikama izgledaju kao rasni, a potiču iz uzgajivačnica farmskog uzgoja rasnih pasa koji imaju hiperprodukciju u uzgoju, a viškova se rješavaju puštajući ih na ulicu. Stoga ona, umjesto izgradnje azila, rješenje vidi u sterilizaciji pasa.

“Jedini humani način držanja pod kontrolom brojnosti populacije napuštenih pasa je njihova sterilizacija i ponovno puštanje u prirodu. O tome su urađene i studije koje govore u prilog ovoj metodi”, objasnila je ona.

Sa druge strane, Banjalučanka Andrea Mitraković smatra da bi izgradnja azila u Motikama bila pun pogodak. Kako ističe, niko nije ostao ravnodušan na nedavni događaj kada je pas napao ljude u parku “Mladen Stojanović”, a koji je možda mogao biti izbjegnut da u gradu postoji više kapaciteta za smještanje pasa lutalica.

“Iskreno se nadam da će sljedeće godine nadležni imati u vidu sve veći broj pasa lutalica koji kruži našim gradom, te će izdvojiti sredstva za dodatni objekat gdje bi bile smješetne ove životinje”, zaključila je Mitrakovićeva.

Prihvatilište za napuštene pse grada Banjaluka je smješteno u Ramićima, u kojem se trenutno nalazi oko 95 pasa i 35 štenadi.

Udomljavanje

O napuštenim i izgubljenim psima u azilu u Ramićima se vodi briga, pruža im se odgovarajuća veterinarska zaštita, a svi psi koji se daju na usvajanje prolaze, osim veterinarskog pregleda i vakcinisanja, i test procjene karaktera. Ukoliko zainteresovani usvoje psa i požele da ga sterilišu, ta usluga će biti besplatno obavljena.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/plan-za-azil-u-motikama-i-dalje-ceka-finansije/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])