Oprez! U BiH je nezapamćena najezda opasnih komaraca

Objavljeno: 12. 7. 2014 u 09:36h

Toplo i kišovito vrijeme posljednja tri mjeseca, kao i izrazito topla zima doveli su do pojave enormno velikih količina komaraca na području BiH, što potvrđuju i stručnjaci.

komarac

Početak ovog ljeta je obilježen nezapamćenom najezdom komaraca, prvenstveno na poplavljenim područjima Bosne i Hercegovine, konstatacija je Federalnog zavoda za javno zdravstvo. Osim što su molestanti (napasnici) koji dosađuju ljudima i ometaju ih pri boravku u prirodi, radnim ili rekreativnim aktivnostima itd., poznato je da komarci mogu biti prijenosnici (vektori) niza uzročnika zaraznih bolesti, kao što su malarija, žuta groznica, groznica Zapadnog Nila, itd, kažu iz Zavoda za javno zdravstvo.

Budući da su u BiH već zabilježeni prvi slučajevi oboljelih od virusa Zapadnog Nila, od kojih je jedan i u Hercegovini, tačnije u Trebinju, stanovništvu širom BiH se savjetuje oprez.

Suzbijanje komaraca i zaštita od njihovog djelovanja imaju veliki javno-zdravstveni značaj te je potrebno provoditi i individualne mjere zaštite od komaraca. Federalni zavod za javno zdravstvo izdao je preporuku u kojoj stoji da se ako je moguće, izbjegava boravak na otvorenom u razdoblju najveće aktivnosti komaraca, od sumraka do zore. Prilikom boravka na otvorenom potrebno je nositi odjeću dugih rukava i nogavica, te koristiti repelenate, sredstva koja odbijaju komarce, koji su u raznim oblicima (kreme, sprejevi).

Nužno je pri upotrebi repelenata strogo slijediti upute proizvođača dotičnog sredstva, kao i opće upute za njihovu primjenu. Repelente primijeniti u vrijeme djelovanja komaraca odnosno od sumraka do zore. Sredstvo primijeniti na otkrivene dijelove tijela, izbjegavajući prekomjerno nanošenje.

Voditi računa da repelent ne dođe u kontakt sa sluznicama nosa, očiju, usta, a ako je u obliku spreja, ne rasprskavajte ga izravno na lice, rasprsnite ga na ruke i razmažite po licu’’, stoji u preporuci Zavoda. U preporuci je navedeno kako djeca ne trebaju sama stavljati repelent, niti ga treba djeci nanositi na ruke i u blizinu očiju. Takođe, ne treba primjenjivati repelent na kožu izgorjelu od sunca, niti na oštećenu kožu.

Takođe, navedeno je kako je nakon nanošenja repelenta potrebno oprati ruke, te kako se preporučena doza repelenta ne smije prekoračiti.

“Nakon povratka u zatvoreni prostor zaštićen od komaraca, oprati kožu vodom i sapunom. Da bi stambeni prostor bio zaštićen od ulaska komaraca, prozore i vrata zaštititi gustim mrežama”, piše u preporuci Zavoda.

Izvor: Večernji

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/oprez-u-bih-je-nezapamcena-najezda-opasnih-komaraca/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])