Od socijalne pomoći živi 29.000 osoba

Objavljeno: 26. 8. 2017 u 14:28h

Broj korisnika socijalne pomoći u RS svake godine raste za deset odsto, ali se iznos novca za ove namjene ne povećava, a uz to ove kategorije stanovništva suočene su sa dugom procedurom za ostvarivanje svojih prava po lokalnim zajednicama, zbog čega na prve isplate čekaju čak 19 mjeseci.

Manjkavosti ovoga sistema navedene su u izvještaju “Efikasnost ostvarivanja prava u socijalnoj zaštiti” koji je  objavila Glavna služba za reviziju javnog sektora RS.

Pravo na novčanu pomoć i pravo na dodatak za pomoć i njegu drugog lica u 2016. godini ostvarivalo je 29.000 korisnika, što je dva odsto od ukupnog broja stanovnika. Od tog broja pravo na novčanu pomoć u 2016. imalo je 5.000, a dodatak za pomoć i njegu drugog lica 24.000 korisnika.

“Ukupan broj korisnika je u porastu. Prosječan godišnji rast je deset odsto, a u odnosu na 2013. taj broj je povećan za 30 odsto” – naveli su revizori.

Novac u budžetu RS planiran za isplate ovih prava  prethodnih godina iznosio je 18 miliona KM i nije povećavan iako je to zahtijevao trend rasta broja korisnika i rast osnovice za usklađivanje visine prava.

“Izvršenja budžeta na ovoj poziciji bilo je iznad plana i iznosilo je do 21 milion KM. Ova sredstva čine 0,6 odsto budžeta RS” – naglašeno je u izvještaju.

Revizori su ustanovili i da prosječno vrijeme trajanja postupka ostvarivanja prava u socijalnoj zaštiti iznosi duže od pola godine, a ovoliko čekanje na novac za osnovne životne potrebe i osiguranje socijalnog minimuma za egzistenciju ukazuje na nepravovremenost i gubljenje pune svrhe samog prava.

“Vrijeme donošenje rješenja, ali i čekanje na prvu isplatu prekoračuje rokove i narušava dinamiku plaćanja mjesečnih obaveza budžeta, RS i opština. Među korisnicima su postojale visoke razlike u vremenu čekanja na ostvarenje prava i do osam puta po opštinama i gradovima. Tako su u pojedinim korisnici na ostvarivanje prava čekali dva i po mjeseca, a u drugima lokalnim jedinicima i do 19 mjeseci” – navedeno je u izvještaju.

Najbolja situacija u vezi sa ovim pitanjem je u Kalinoviku i Čelincu gdje korisnici na ostvarenje prava iz socijalne zaštite čekaju po dva i po mjeseca, dok u Krupi na Uni i Loparama to vrijeme doseže do 16 ili 19 mjeseci.

Revizori su preporučili Vladi RS, te ministarstvima  finansija i zdravlja i socijalne zaštite da organizuju kompletan nadzor u sistemu socijalne zaštite i fokusiraju se na ostvarivanje prava na novčanu pomoć i prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica.

Naglasili su i da opštine treba da odgovornije pristupe razmatranju izvještaja iz oblasti socijalne zaštite.

“Ako se usvoje preporuke, moguće je otkloniti manjkavosti sistema socijalne zaštite. Na trajanje postupka ostvarivanja prava utiče više faktora. To zavisi i od veličine lokalne zajednice, ali i planiranog novca u budžetu” – kazao je glavni revizor Službe za reviziju javnog sektora RS Duško Šnjegota.

Komentar iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS o izvještaju revizora u petak nismo uspjeli dobiti, jer je resorni ministar Dragan Bogdanić bio u Njemačkoj.

Izvor: Glassrpske/ Marijana Miljić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/od-socijalne-pomoci-zivi-29-000-osoba/||claudebot