Neke mame dale otkaz: Efekti podrške nezaposlenim roditeljima četvoro i više djece u Srpskoj

Objavljeno: 11. 11. 2024 u 18:51h

Finansijska podrška od 750 KM koja od januara prošle godine svaki mjesec liježe na račune nezaposlenih roditelja četvoro i više djece u Srpskoj dovela je, tvrde stručnjaci, do povećanog rađanja beba, ali istovremeno i motivisala pojedine majke da daju otkaz i odu sa tržišta rada.

Primanje u mjesečnom iznosu od 750 KM i pripadajući doprinosi isplaćuju se u skladu sa Zakonom o podršci nezaposlenom roditelju četvoro i više djece u Republici Srpskoj. Cilj je poboljšanje materijalnog statusa tih porodica, s obzirom na to da pravo na novčano primanje i pripadajuće doprinose ima jedan od roditelja četvoro i više djece, kao i zaposleni samohrani roditelj te u naročito opravdanim slučajevima staratelj sa kojim djeca žive u domaćinstvu.

U Ministarstvu porodice, omladine i sporta RS kažu za “Glas” da je novčanu podršku od 750 KM u septembru ove godine ostvarilo 4.474 korisnika, dok je u januaru 2023, kada je zakon stupio na snagu, bilo 3.027 korisnika prava.

“Iz budžeta Srpske lani je izdvojeno 56 miliona KM za isplate novčanih primanja i pripadajuće doprinose nezaposlenim roditeljima, dok je ove godine za te namjene planirano 60 miliona KM. Od januara do septembra ove godine isplaćeno je 46,8 miliona KM”, rekli su u Ministarstvu porodice, piše Glas.

Naglasili su da je dosadašnja primjena zakona ispoljila pozitivne, ali i negativne efekte.

“Podrška privremeno ublažava, a djelimično i rješava socijalni status porodice do pronalaska posla roditelja. Posebno pruža podršku djeci u smislu zadovoljavanja njihovih materijalno-socijalnih potreba, što Srpsku u ovoj globalno negativnoj ekonomskoj atmosferi svrstava u red humanijih i civilizovanijih društava koja posebno brinu o djeci višečlanih porodica”, rekli su u resornom ministarstvu i dodali da je zahvaljujući primjeni zakona tokom prve godine primjetno veće uključivanje romske djece u obrazovni sistem, budući da je jedan od uslova za ostvarivanje prava da mališani pohađaju osnovu školu u Srpskoj.

Kada je riječ o negativnim efektima, u Ministarstvu porodice navode da je povećan broj zahtjeva za raskid ugovora o radu, posebno od strane žena.

“Izlazak ženske radne snage sa tržišta rada suprotan je preporukama za kreiranje populacione politike. Politike osnaživanja žena i jednakosti polova predstavljaju značajan potencijal za razvoj mjera populacione politike. S obzirom na to da žene pored radnog angažmana uglavnom snose i najveći teret roditeljstva, potrebno im je, uz različite vidove podrške, olakšati taj teret, brigu i odgovornost”, kazali su u ministarstvu i naglasili da treba podržavati radno angažovanje žena uz zalaganje za ravnopravniju podjelu uloga u porodici, podsticanjem odgovornog očinstva i promjenu svijesti o važnosti uloge oca u razvoju djeteta.

U resornom ministarstvu uvjeravaju da uključivanje oca u obaveze u vezi sa podizanjem djece, ali i dijeljenje obaveza u domaćinstvu između muškarca i žene može značajno uticati na odluku žene o rađanju.

Za prvog čovjeka republičkog Udruženja porodica sa četvoro i više djece Miladina Gotovca novčana podrška od 750 KM predstavlja najbolju mjeru u istoriji Srpske i treba je posmatrati isključivo kao pozitivnu i pronatalitetnu jer je, kako tvrdi, dovela do povećanja broja beba u Srpskoj.

“Samo u opštini Teslić je rođeno oko 40 beba u porodicama koje su imale troje djece, a ne četvrto su se opredijelile nakon uvođenja ove podrške. Dokaz povećanog rađanja je vidljiv i u rastu broja korisnika prava, ali i statističkim podacima za prošlu godinu kada je u Srpskoj rođeno oko 200 beba više nego 2022. Uvjeren sam da ćemo u ovoj godini imati i do 500 novorođenih više nego lani”, rekao je Gotovac i dodao da je ova podrška od ogromnog značaja, jer više nema višečlanih porodica bez primanja.

Gotovac smatra da ovaj vid podrške ne bi trebalo posmatrati kroz prizmu negativnosti, jer nije dovela do masovnog napuštanja posla.

“Poznajem neke majke koje su dale otkaz nakon uvođenja prava, ali to su bile žene koje su radile za minimalnu platu u privatnom sektoru, zbog čega su bile uskraćene za vrijeme provedeno s djecom”, pojasnio je Gotovac.

Srednja škola

Miladin Gotovac kaže da će prilikom narednog razgovara sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom predložiti da nezaposleni roditelji novčanu pomoć primaju do završetka srednje škole, a ne do navršenih 18 godina, kako je sada slučaj.

“Mnoga djeca pohađaju četvrti razred srednje škole, a 18. rođendan proslave po završetku trećeg razreda”, kazao je Gotovac.

Izvor: Glassrpske

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/neke-mame-dale-otkaz-efekti-podrske-nezaposlenim-roditeljima-cetvoro-i-vise-djece-u-srpskoj/||CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)