U košarama 331.500 tona sočnog voća

Objavljeno: 30. 4. 2018 u 16:16h

Klimatski uslovi i kvalitet zemljišta u Republici Srpskoj veoma su pogodni za uzgoj raznih sorti voća i vinove loze, a vrijedni poljoprivrednici ove godine trebalo bi da proizvedu oko 331.500 tona sočnog voća čija se vrijednost procjenjuje na više od 200 miliona KM.

Voćari su iz 2016. i 2017. godine izašli sa nizom problema zbog nepovoljnih vremenskih prilika koje su im desetkovale rod, ali ove godine konačno bi mogli stati na noge. Predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović kaže da su uslovi ovog proljeća kakvi se samo poželjeti mogu.

“Ova godina obećava. Veoma smo optimistični jer meteorolozi prognoziraju da neće biti opasnosti. Rod je već sada izvrstan, tako da očekujemo pune hladnjače voća izvrsnog kvaliteta”, rekao je Dojčinović.

Dodao je da je većina radova u voćnjacima završena.

“Pored hemijskih tretmana, u drugoj polovini maja pristupićemo ručnoj doradi. Moramo se potruditi da proizvedemo što kvalitetnije voće i budemo na visini zadatka jer se ove godine u cijelom regionu očekuje dobar rod”, istakao je Dojčinović.

Zadovoljan je i voćar Darko Milošević iz Ugljevika koji ističe da su zasadi jabuke i kruške u veoma dobrom stanju, navodeći da probleme očekuje jedino u proizvodnji šljive.

“Tokom cvjetanja temperatura je bila nešto viša pa su određene sorte šljive odbacile dosta ploda, što će rezultovati manjim prinosom. Na nekim stablima ima dosta duplih plodova, tako da ta roba neće biti prve klase”, rekao je Milošević.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da će pod voćnjacima i vinovom lozom ove godine biti 14.562 hektara zemljišta i pojašnjavaju koje poslove su voćari trebali da obave ovog proljeća.

“U voćarsko-vinogradarskoj proizvodnji tokom proljeća vrši se rezidba i hemijska zaštita voćaka i vinove loze, te ishrana biljaka, ukoliko nije obavljena krajem prethodne vegetacije”, rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.

Dodali su da su se ovogodišnji troškovi rezidbe za radnu snagu kretali od tri do pet maraka po satu.

“Za intenzivne zasade jabuke i kruške, kao i zasade vinove loze, vrijeme potrebno za rezidbu jednog hektara je oko 80 sati, a kod ekstenzivnih sistema, naročito ukoliko se radi o koštičavim vrstama, treba i do 200 sati”, naveli su u resornom ministarstvu i dodali da za prihranjivanje voćnih zasada treba oko 400 kilograma NPK mineralnih đubriva po hektaru zemljišta.

Dodali su da će većoj isplativosti proizvodnje voća doprinijeti i znatno veći podsticaji, koji su ove godine odvojeni od premija za proizvedeno povrće.

“Podsticaji za voćarstvo su povećani za 97 odsto u odnosu na lani i premija za proizvedeno i prodato voće ove godine iznosi četiri miliona KM, za razliku od trogodišnjeg prosjeka koji se kretao oko 2,02 miliona KM”, rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.

Izvor: Glas Srpske / Autor: Anita Janković-Rečević

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/u-kosarama-331-500-tona-socnog-voca/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])