Potresi na tržištu: Pad otkupnih cijena ugrozio egzistenciju 2.000 porodica

Objavljeno: 13. 7. 2018 u 18:37h

Egzistencija više od 2.000 porodica u Bratuncu, Srebrenici i Milićima dovedena je u pitanje zbog vrtoglavog pada otkupnih cijena malina i kupina.

Proizvođači kažu da u posljednjih 15 godina nije bilo lošije sezone.

“Lani smo jedva preživjeli, ove godine smo na gubitku. Ako se nastavi pad otkupnih cijena, nema nam spasa, jer ljudi ovdje žive od maline i kupine. U cijelom Bratuncu rade samo dvije ozbiljnije firme, rudnik Sase i jedna pilana. Sve ostalo je čista propast” – kaže Ivan Stojanović, jedan od najvećih i najuspješnijih malinara u regiji Birač i predsjednik UO Udruženja malinara „Vilamet“.

Po podacima ovog udruženja, u Bratuncu, Srebrenici i Milićima uzgojem jagodičastog voća se bavi oko 2.150 porodica, a mnogima od njih je to glavni izvor prihoda. Malinom i kupinom je u ove tri opštine na istoku RS zasađeno oko 350 hektara plodne podrinjske zemlje.

Ivan Stojanović je 1996. napustio posao u preduzeću da bi se sa porodicom posvetio uzgoju malina. Kasnije je zasadio i kupine, pa danas ima osam dunuma visokokvalitenih zasada, na kojima, kad godina ponese, može proizvesti oko deset tona voća. Ipak, lani je bio na nuli, a ove sezone mu je zagarantovan – gubitak. Uloženih 5.000 KM sigurno neće vratiti, a od otkupne cijene zavisi koliki će biti minus, kad podvuče crtu.

Otkupne cijene godinama padaju, a ovog proljeća malinare je zadesila dodatna nevolja: dugotrajna kiša, koja je narušila kvalitet voća.

“Kada smo počinjali sa ovim poslom u opštini i Ministarstvu poljoprivrede su nam obećavali da će otkupna cijena za malinu biti minimum 2,5 KM i da će nam sve ispod toga nadoknaditi. Danas je otkupna cijena oko 1,4 KM, a kada opštinare podsjetimo na obećanje, kažu nam: „znate li vi koliki bi kredit opština morala uzeti da vam to nadoknadi“”– kaže Stojanović.

Dodaje da im je iz Ministarsta obećana premija od 40 feninga po kilogramu maline, mada mu, kaže, nije jasno kako će to ispuniti.

Sa kupinom je situacija još gora, jer su hladnjačari najavili da će otkupna cijena biti pola marke, a samo berba ovog voća košta 40 feninga po kilogramu.

“Jasno mi je da hladnjačari gledaju svoj interes i to je u redu, ali dugoročno gledano, ako niskim cijenama unište malinare i oni će biti na gubitku. A kako sada stvari stoje, na dobrom su putu da to i urade. Mnogi preoravaju ili čak pale malinjake, a evo i ja sam, silom prilika, smanjio proizvodnju” – kaže Stojanović.

U problemima je i njegov komšija Milomir Milovanović, koji ima sedam ari pod kupinom i tri dunuma malinjaka. Radi ovaj posao već 20 godina i samo je jedna godina, tvrdi, bila gora od ove.

“Mnogi odustaju, pa ove godine nisu ni brali maline i kupine. Ne isplati se, više koštaju berači nego što možeš naplatiti voće. Ja se još borim, berem sam, sa djecom i unučadima, samo da rod ne propadne” – kaže Milovanović.

I on čeka „presudu“ od vlasnika hladnjača, kojima su malinari u Birču predali ovogodišnji rod.

Iz resornog ministarstva podsjećaju da ne mogu uticati na otkupne cijene, ali da na nekoliko načina, uključujući povećanu premiju, podržavaju ovu proizvodnju.

Uzalud kupovao glasove

Malinar Milomir Milovanović kaže da je prije dvije godine za sezonu zaradio 19.000 KM, ali ih je, veli, potrošio uzalud.

“Pravo da vam kažem, čašćavao sam ljude po Bratuncu, koji su mi obećali da će glasati za moju ćerku, koja se kandidovala na lokalnim izborima. Oni su uzeli pare, a glasova niotkud. Da su mi sad te pare bio bih pametniji, ali pitanje je hoću li ikad više toliko zaraditi na malinama i kupinama” – iskren je Milovanović.

Izvor: Srpskainfo/ Milkica Milojević

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/potresi-na-trzistu-pad-otkupnih-cijena-ugrozio-egzistenciju-2-000-porodica/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])