Muškarci vs žene u BiH: Koga ima više?

Objavljeno: 17. 1. 2019 u 16:02h

U BiH živi više žena nego muškaraca, iako je razlika minimalna, pokazali su posljednji podaci Agencije za statistiku BiH, koji su objavljeni prošle godine.

Prema podacima Agencije, u BiH živi 1.798.889 žena, što je za 66.619 više nego muškaraca, kojih ima 1.732.270. Procentualno posmatrano, 50,9 odsto je žena, a 49,1 procenat muškaraca.

Ovi podaci izračunati su na osnovu popisa iz 2013. godine, kojeg, istini za volju, mnogi smatraju (ne)ispravnim.

Bilo kako bilo, držaćemo se zvaničnih podataka.

Posmatrano prema prosječnoj starosti, prosječna starost žena je 40,7 godina, dok su muškarci u prosjeku nešto mlađi, 38,2 godine. Prema istim podacima, više žena živi u gradskim sredinama, za razliku od muškaraca.

Koeficijent maskuliniteta

Koeficijent maskuliniteta predstavlja broj muškaraca na 100 žena. Prema podacima Popisa stanovništva iz 2013. godine, uočava se najveća stopa maskuliniteta u starosnoj grupi od 15 do 19 godina starosti, gdje na 100 žena dolazi skoro 106 muškaraca. Idući prema starijoj životnoj dobi, stopa maskuliniteta ima tendenciju opadanja, pa od 45 godina i više, u populaciji ima više žena nego muškaraca, te od tog perioda koeficijent maskuliniteta naglo opada, a najniži je u starosnoj grupi 85+ i bilježi vrijednost od 47,6, što znači da u najkasnijoj životnoj dobi, na 100 žena dolazi oko 48 muškaraca – navodi se u analizui Agencije za statistiku BiH.

Porodica

Od ukupnog broja porodica sa jednim roditeljem, 81 odsto su porodice u kojima sa djecom žive majke, a 19 odsto porodice sa ocem.

Imena

Prije 50-ih godina prošlog vijeka najčešće ime među muškim bebama bilo je Milan, zatim Ibrahim, dok je na trećem mjestu Mustafa. Sredinu prošlog vijeka obilježila su imena Milan, Dragan i Mirsad, dok je 60-ih godina najučestalije ime među novorođenim dječacima bilo Zoran, pa Dragan, pa Senad.

U osmoj deceniji, odnosno od 1970. do 1980. najviše dječaka dobilo je ime Dragan, zatim Goran, a onda Edin. U narednoj deceniji najviše dječaka dobilo je ime Adnan, pa Edin, a onda Goran.

Posljednju deceniju prošlog vijeka obilježila su imena Haris, Marko i Ivan.

U 21. vijeku dominiraju imena Marko, Luka, a na trećem mjestu je Amar.

Zakon o ravnopravnosti

Zakon o ravnopravnosti polova u Bosni i Hercegovini je usvojen u maju 2003. godine. Izmjene i dopune su usvojene 2009. godine, a 2010. godine usvojen je Zakon o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini – prečišćeni tekst („Službeni glasnik BiH“, br. 32/10). Prema opštim odredbama, ovim zakonom uređuje se, promoviše i štiti ravnopravnost polova i garantuje jednake mogućnosti svim građanima, kako u javnoj, tako i u privatnoj sferi društva, te spriječava direktnu i indirektnu diskriminaciju prema polu. Puna ravnopravnost polova garantuje se u svim sferama društva, a naročito u oblasti obrazovanja, ekonomiji, zapošljavanju i radu, socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti, sportu, kulturi, javnom životu i medijima, bez obzira na bračno i porodično stanje. Diskriminacija po osnovu pola i polne orijentacije je zabranjena.

Izvor: citajmuski.net

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/muskarci-vs-zene-u-bih-koga-ima-vise/||claudebot