Šta pojačava a šta maskira neprijatan miris znoja?

Objavljeno: 30. 6. 2014 u 10:30h

Apokrine žlijezde koje se nalaze u predjelu pazuha, prepona i na glavi, krive su za neprijatne mirise, a dodatno će ga pojačati stres. Botoks može da blokira znojenje.

zena

Nezaobilazan pratilac visokih temperatura je pojačano znojenje. Za znojenje su odgovorne dvije različite vrste žlijezda – ekrine i apokrine. Ekrine znojne žlijezde nalaze se po cijelom tijelu i izlučuju znoj koji rashlađuje tijelo, dok su apokrine krive za neprijatan miris.

Nalaze se u predjelu tjemena i korijena kose, a proizvode znoj koji sadrži bjelančevine i ugljene hidrate. Posljedica bakterijske razgradnje ovih materija jeste smrad, piše Women's Health.

Apokrine žlijezde u korijenu kose izlučuju znoj koji privlači bakterije i nastaje neprijatan miris. Što je kosa gušća to je i više mjesta na koje se bakterije lijepe. To znači da će i neugodni mirisi biti jače izraženi.

Znoj od stresa ima najneprijatniji miris

Miris znoja zavisi od aktivnosti, bilo da je riječ o znojenju nakon vježbanja i seksa ili zbog stresa. Znoj od stresa ima najneprijatniji miris zato što ga proizvode samo apokrine žlijezde koje se nalaze na vlasištu, pazuhu i na preponama. U tim dijelovima ima mnogo dlaka na kojima se skupljaju bakterija koje razgrađuju znoj na koži i uzrokuju neprijatan miris.

Bijeli luk, brokoli i crni luk pojačavaju mirise

Istina je da znoj nastao kao posljedica stresa ima najneprijatniji miris, ali ga mogu pojačati i razne namirnice. Pa je tako intenzitet jači ako se jedu bijeli, crni luk i kari. Slično dejstvo imaju i kupusnjače kao što su brokoli, prokelj i kupus koje obiluju sumporom koji se povezuje s mirisom pokvarenih jaja.

Antiperspiranti blokiraju znoj, a dezodoransi ga maskiraju

U borbi sa znojem najbolje djeluju antiperspiranti u obliku stika. On sprečava znojne žlijezde da izluče znoj. Za razliku od njih dezodoransi maskiraju prirodni smrad čak i ako ste se već oznojili.

Antibakterijski sapuni i kupke dobri su za uklanjanje neugodnih mirisa, ali ne treba pretjerivati. Često pranje takvim sredstvima isušuje pa se koža brani prirodnim podmazivanjem odnosno pojačanima lučenjem znoja. Upravo se zbog toga preporučuje izbjegavanje preparata za njegu na bazi alkohola.

Botoks – borac protiv neprijatnog mirisa

Osim antiperspiranta u borbi sa znojem pomažu i medicinski tretmani. U područje pazuha uštrca se botoks koji privremeno onesposobljuje djelovanje znojnih žlijezda. Tretman se ponavlja svaka tri do četiri mjeseca. Doduše sporna je koliko je zapravo zdravo uopšte se ne znojiti…

Izvor: B92

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/sta-pojacava-a-sta-maskira-neprijatan-miris-znoja/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])