Pročitajte: Rade li vam bubrezi kako treba?

Objavljeno: 7. 3. 2018 u 20:05h

Dan žena, koji se obilježava 8. marta nije rezervisan samo za pripadnice ljepšeg pola. Tog dana se obilježava i Svjetski dan bubrega, samo je to mnogo manje poznata činjenica.

Oboljenje ne bira godine

Oboljenja ovog organa ne biraju godine, niti svoju žrtvu, a često ih razvijaju loše životne navike, te nemar o sopstvenom zdravlju. Činjenica je da se broj oboljelih od bubrežnih bolesti iz godine u godinu povećava, i to je i u svijetu prepoznato ne samo kao zdravstveni, već i kao ekonomski problem.

Banjaluka pa ni Republika Srpska nisu izuzetak u tome. O stanju našeg stanoviništva po ovom pitanju, razgovarali sa doc. dr Miloradom Grujičićem, internistom- nefrologom na Internoj klinici Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske, kao i medicinskim šefom tima za transplantaciju u Kliničkom centru u Banjaluci.

Kako se manifestuju simptomi lošeg rada bubrega?

“Simptomi su vrlo nespecifični, jer se može desiti da je rad bubrega loš, a da ipak nema nikakvih simptoma,ili postoje simptomi koji su prisutni i kod niza drugih oboljenja. Zato je veoma važno da pacijenti rade preventivne pretrage i ultrazvuk. Oni mogu biti opšta slabost, malaksalost, malo brže zamaranje, pojava visokog pritiska kojeg nije bilo prije. Kod nekih oboljenja postoje druge bolesti koje svojim trajanjem dovode do komplikacija na bubrezima. Najbolji primjer za to su hipertenzija kao i šećerna bolest, koje nakon dužeg trajanja dovode do promjena krvnih sudova bubrega. Kod dijabetesa se to zove dijabetička nefropatija, kod hipertenzije hipertenzivna nefroangioskleroza i hronična insuficijencija.”

Kako još nastaju oboljenja bubrega?

“Postoje takođe i upalne bolesti, imunološke bolesti bubrega kod kojih je mehanizam nastanka imunološki, gdje se najčešće mora raditi biopsija bubrega. Oboljenja bubrega su raznolika i različit je način njihovog nastanka”.

Koje su rizične grupe?

“Što se tiče kontrole rada bubrega, postoje neke bolesti koje se ubrajaju u rizične grupe. Takve osobe moraju da u određenim vremenskim intervalima rade kontrolu laboratorijskih nalaza i ultrazvuk bubrega da bi mogli da otkriju bolesti bubrega, jer su često te bolesti bez simptoma. Te rizične grupe su trajanje dijabetesa preko pet godina, pogotovo kod dijabetesa tipa II, ozbiljna hipertenzija kad pacijenti moraju uzimati najmanje dva hipertenzivna lijeka i kad traje preko pet godina. Treća rizična grupa je ako neko u porodici ima pacijenta koji je bio na hemodijalizi. Isto tako treba prekontrolisati nalaze bubrega ako postoje neka nasljedna oboljenja bubrega, kao što je policistična bolest bubrega. Takođe pacijenti koji imaju neku imunološku bolest, kao što je sistemski lupus, povremeno moraju prekontrolisati laboratorijske nalaze koji su u vezi sa funkcijom bubrega.”

Uzimaju li godine „danak“zdravlju bubrega?

“Porastom starosne dobi, funkcija bubrega se postepeno smanjuje, ali osobe koje imaju preko 45 godina treba da na svake dvije godine urade laboratorijske pretrage i ultrazvuk, bez obzira na to što ne pripadaju nijednoj od rizičnih grupa.”

Mogu li bolesti bubrega onesposobiti pacijenta u normalnom funkcionisanju?

“Teške bolesti bubrega su one koje najviše utiču na svakodnevno funkcionisanje. To su prije svega pacijenti kod kojih je došlo do terminalnog bubrežnog zatajenja, kojima bubrezi ne rade i koji idu na hemodijalizu ili peritoneumsku dijalizu. Oni takođe moraju dolaziti na redovne kontrole. Pacijenti koji su u preterminalnoj fazi, neposredno pred nastupanje hemodijalize, najčešće nisu radno sposobni i njihov život je vezan za česte kontrole, te uzimanje velikog broja lijekova.”

#FirstStep2018 / Banjaluka.com / Autor: Olivera Peranović

Broj pregleda: 3370

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/procitajte-rade-li-vam-bubrezi-kako-treba/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])