Objavljeno: 16. 4. 2024 u 17:11h
Taman za ručak i proljećne nutrijente, za kojima vapi od zime umoran organizam.
Kuke, kukače, šparoge za sirotinju, Tamus communis, Vilin korijen.
Rastu kod nas i to vrlo brzo, pa tako već za noć izrastu.
Ako šetate na Šehove, ili Ponir, Motike, Krčmarice, srešćete ih.
Vrijeme cvatnje im je od maja do juna, ali ove godine su malo poranile, kao i sve. Bobice su mu bez mirisa, ukusne i slatkaste, ali otrovne.
Ova vrlo rasprostranjena biljka raste u šikarama, na livadama, kamenjarima, u hrastovim i bukovim šumama.
Mladi izdanci beru se za jelo u rano proljeće i oni su današnja tema.
Prvi proljetni plod koji možemo naći u prirodi, osim naravno srijemuša i koprive.
Kao što rekosmo, jestivi i ljekoviti dijelovi biljke su mladi izdanci.
Obično se koriste kao salata. Neko skida sjeme i cvat, te ostavlja samo golo stablo s naznakama budućih listova.To nije potrebno jer je kuka (bljušt) mlada i sve se jede do dijela koji sam puca od sočnosti kada se presavije da se ubere.Na mjestu gdje prestaje da puca, ne berete dalje prut.
Najprije ih je važno dobro oprati u tekućoj vodi, jer su u dodiru s gmazovima i proljetnim jakim kišama koje jačinom kapi odbijajući se od zemlju prskaju stabljike zemljom i drugom nečistoćom.
Ako ćete ih na salatu samo ih lijepo izrežite na oko 1 cm, dodajte mladi luk, koji takođe tada stiže, te soli, ulja i octa po volji. Dobro se slaže sa svim glavnim jelima od mesa i ribe. Tradicionalno u Dalmaciji i hercegovačkim krajevima, kuka (bljušt) je bila i glavno jelo pripravljena na luč(e)nicu.
Najprije bi se očistile i izrezale kao za salatu. Zatim se stave u malo vode i kuhaju više od pola sata u kipućoj vodi, da voda uvri i skoro da se ne treba cijediti, jer cijeđenjem ode sve ono što valja, kao i u svakom drugom zelju i povrću što se kuha. Zatim se u tavi uprži maslo i dok se malo ohladi, pripremi se bijeli luk stučen sa solju i stavi u malo ohlađeno, uprženo maslo (maslo se lagano vuče po tavi, to je znak da se malo ohladilo i da neće pokvariti bijeli luk i so i kasnije jogurt), to se sve dobro izmiješa i nadoda po volji kiselog mlijeka ili jogurta ili vrhnja, a i jedno i drugo pomiješano ide dobro. S ovim umakom prelijte kuke (bljušt) i kušajte. Kuhane kuke su gorke i zato se pravi ovaj umak, a neki ih jednako skuhaju, ohlade i naprave salatu kao i od, recimo mladih mahuna.
Napominjemo da se drvenasti dio izdanka ne koristi, dakle samo dok puca od sočnosti.
Takođe, bobice koje kasnije dolaze kao rod su otrovne.
Dakle, od ljekovitosti do otrova. Vrijeme je faktor.
Na 100 grama svježi izdanci sadrže oko 85,2 gr vode,oko 5,20 gr ugljikohidrata,oko 4,35 grama vlakana te oko 3,13 gr bjelančevina i 0,49 gr masti.Sadrže i oko 371 mg kalija i oko 18,5 mg natrija, oko 47 mg kalcija i 22,4 mg magnezija kao i 0,65 mg željeza.
Od mikroelemenata sadrže oko 130 mkg bakra,oko 165 mkg mangana te oko 745 mkg cinka. Sadrže i oko 0,44 mg beta karotena te oko 65,4 mg vitamina C.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.