Objavljeno: 10. 2. 2013 u 10:02h
Brusnica, lat. Vaccinium macrrocapon, je grmolika biljka s crvenim plodovima.
Porijeklom je iz Sjeverne Amerike, gdje su je domoroci od davnina koristili kao hranu, lijek i u religijske svrhe. Zbog svojih svojstava zasluženo spada među najlekovitije biljke svijeta.
Brusnica je bogata vlaknima, antocijanima, proantocijanidinima, beta-karotenom, vitaminom C, kalijumom, kalcijumom, magnezijumom i drugim mikronutrijentima.
Koncentrat brusnice naziva se brusnicin i najčešće se koristi u liječenju infekcija bešike uzrokovanih ešerihijom koli.
Stanovništvo Sjeverne Amerike vijekovima je koristilo brusnicu u liječenju bolesti urinarnog trakta.
Moderna istraživanja su potvrdila da brusnica uvelike pomaže u prevenciji i liječenju urinarnih infekcija.
Sastojak proantocijanidin zaslužan je za sprečavanje prianjanja bakterije ešerihije koli na zidove bešike i njenog daljeg razmnožavanja. Za prevenciju su dovoljne dve čaše nezaslađenog soka brusnice dnevno.
U liječenju problema urinarnog trakta koristi se i čaj od listova brusnice. Čaj takođe pomaže kod reume, gihta i kamena u bubregu.
Važno je znati da kod liječenja upale bešike treba koristiti samo bazne ili samo kisele preparate. Plodovi brusnice imaju kiselu bazu dok lišće brusnice i biljke poput koprive imaju baznu osnovu. Zbog toga ih nikada nemojte mješati.
Brusnica – prirodan antibiotik i antioksidans
Zahvaljujući hipuričnoj kiselini, brusnica ima snažno antibakterijsko dejstvo, zbog toga je korisna za liječenje i prevenciju infekcija. Ujedno, brusnica jača otpornost organizma.
Brusnica djeluje i na Helikobakter Pdžlori, zbog čega je korisna za liječenje čira na želucu. Zahvaljujući svom antimikrobnom djelovanju, pomaže i kod parodontalnih bolesti desni.
U istraživanjima, sredstvo za ispiranje usta s brusnicom značajno je smanjilo pojavu karijesa.
Brusnica sadrži antioksidans fenol koji sprečava srčane bolesti, prevremeno starenje i nekoliko vrsta raka.
Brusnica obiluje i taninima koji su bitni za zdravlje srca. Sadrži i velike količine flavonoida i polifenola koji služe kao prirodna odbrana od arteroskleroze, jer inhibiraju loš holesterol i poboljšavaju cirkulaciju.
Brusnica usporava starenje i probleme koje ono donosi poput gubitka koordinacije i memorije.
Ako imate dijabetes pripazite da ne konzumirate sok brusnice zaslađen šećerom. Nemojte koristiti proizvode od brusnice ako uzimate varfarin.
Brusnica voli humusno kiselo tlo, pa je kod sadnje potrebno dodati kiseli treset.
Biljke se sade na 30 cm razmaka u redu. Rupa za svaku sadnicu treba da bude duboka 20-25 cm. Između redova treba posuti iglice bora, kiseli treset ili piljevinu.
U toku rasta, brusnica pušta izdanke i na taj se način sama dalje širi odnosno razmnožava.
Brusnica cvate dva puta, u maju i junu mjesecu i mjesecu, a sazrijeva u julu i u septembru mjesecu kad je i glavna sezona berbe.
Sadnicu brusnice možete nabaviti u većini poljoprivrednih apoteka, preko interneta ili u rasadnicima.
Bezbroj je načina na koji možete koristiti brusnicu u kuhinji. Od nje možete pripremiti čaj, sok, desert, umak ili džem. Pogodna je za zamrzavanje i sušenje.
Ako želite uživati u ljekovitim dobrobitima brusnice, nemojte kupovati industrijske sokove, jer sadrže minimalne količine ovog voća. Kupujte što prirodnije proizvode, informišite se i čitajte deklaracije.
Sušene brusnice, prirodni sok brusnice i druge proizvode na bazi ovog voća možete kupiti u biljnim apotekama i prodavnicama zdrave hrane.
Za kraj jedan recept za svečani sos od brusnica:
Sastojci
Priprema
U posudi pomješajte brusnice, šećer, sok od pomorandže i vodu. Izrendajte koru polovine pomorandže i narežite je na nekoliko kriški, a đumbir ogulite, pa sve zajedno dodajte brusnicama.
Poklopite, stavite na laganu vatru i kuvajte 30 minuta uz povremeno mješanje.
Kad je sos gotov, izvadite đumbir i komade pomorandže, a sos stavite u posudu za posluživanje. Prijatno!
Izvor: Glas