Anemija prijeti da ozbiljno naruši zdravlje

Objavljeno: 3. 8. 2013 u 12:32h

U posljednje vrijeme zbog brzog načina života i nedovoljno vremena da se čovjek više brine za sebe i svoje zdravlje sve je više oboljelih od anemije.

anemija

Anemija ili malokrvnost je najčešća bolest krvi. To je oboljenje krvi koje nastaje zbog nedostatka crvenih krvnih zrnaca. Ovo oboljenje može da ima veoma ozbiljan uticaj na život oboljelih osoba.

Zbog smanjenja sposobnosti krvi da prenosi kiseonik do tkiva i opskrbe kiseonika u cijelom organizmu nastaju simptomi zbog kojih se bolesnici najčešće javljaju ljekaru.

Simptomi: Najčešći razlog koji dovodi bolesnika ljekaru je opšta slabost, malaksalost i brzo zamaranje. Često se javlja pospanost, ponekad vrtoglavice, a nerijetko bolesnici s anemijom imaju i zaduhu i ne mogu obavljati svakodnevne aktivnosti, posebno teže fizičke poslove.

Simptomi zavise od težine anemije, opšteg stanja bolesnika i dužine trajanja bolesti, a posebno o uzroku. Kod čestih krvarenja, a naročito kod bolesnika koji krvare iz probavne cijevi, duži period, bolesnici u roku od nekoliko dana mogu toliko oslabiti da budu vezani za postelju. Pri pregledu karakteristično je bljedilo kože, uz koje se može pojaviti i žutilo, pa bolesnici izgledaju kao da imaju žuticu. To se pojavi kod bolesnika koji imaju povišen bilirubin u krvi, a nastaje radi hemolize tj. uništavanja eritrocita u organizmu.

Virusi i bakterije: Ovaj oblik anemije može se pojaviti u sklopu infekcija različitim uzročnicima (virusi i bakterija), kod bolesnika s autoimunim bolestima kao što su reumatoidni artritis ili sistemski eritematozni lupus, kao simptom neke maligne bolesti ili zasebno bez izolovanog uzroka.

Postoje i rijetke forme hemolitičke anemije, koje su nasljedne, a nastaju radi poremećaja u stvaranju hemoglobina ili membrane eritrocita.

Dvije najčešće forme anemije su sideropenična anemija, koja nastaje radi nedostatka željeza, i anemija u sklopu hronične bolesti.

Sideropenična anemija: Željezo nedostaje u organizmu radi nedovoljnog unosa hranom ili zbog gubitka čestim i ponavljanim krvarenjima. Najčešće obolijevaju mlade žene, koje gube krv radi obilnih manstrualnih ciklusa, a neadekvatno se hrane, ili radi rigoroznih i neprilagođenih dijeta, a obično su oba uzroka prisutna. U srednjoj i starijoj životnoj dobi, ona je uzrokovana krvarenjima iz probavne cijevi, radi ulkusa želuca i dvanaesterca ili krvarenja iz debelog crijeva.

Najbolji izvori željeza u hrani su meso, posebno crveno meso, sir, jaja, riba, školjke, zeleno povrće, kopriva, orasi, šljive i ostalo suvo voće, te iznutrice (džigerica i bubrezi). Uz ove proizvode mora se unositi i dovoljno voća tj. vitamina C i B.

Anemija hronične bolesti: Kod bolesnika s hroničnim bolestima, kao što su hronične upale, šećerna bolest, reumatoidni artritis i druge upale zglobova, hronični osteomijelitis, cirzoa jetre, srčano zatajenje, bubrežno zatajenje, maligne bolesti, javlja se anemija hronične bolesti. U ovoj formi smanjen je broj eritrocita i hemoglobina, eritrociti su normalne veličine i snižena je vrijednost željeza u krvi, ali željeza u zalihama (depoima) ima dovoljno. Radi hronične upale, željezo iz depoa se ne može koristiti. Česta greška je da se ovim bolesnicima daju preparati željeza, što organizam dodatno opterećuje željezom, a ne može se iskorištavati.

Liječite se na vrijeme: Ako se anemija ne liječi na vrijeme, niske vrijednosti eritrocita mogu dovesti do dodatnih zdravstvenih problema. Anemija može dovesti do preopterećenja srca i pojave srčanih tegoba, a može otežati i mentalne procese. Ako anemija dugo traje ili se simptomi pogoršavaju, ovo oboljenje može ozbiljno i trajno narušiti zdravlje. Pristupi u liječenju su različiti i mnogo zavise od uzroka anemije. Zbog toga je poslije pronalaženja bolesti veoma značajno otkriti njen uzrok.

Trudnice

Posebna grupa bolesnika su trudnice s anemijom, kod kojih se fiziološki tokom trudnoće razvije anemija. Ona nastaje radi povećanja volumena krvi, a broj eritrocita ostaje isti. Često trudnice radi mučnine neadakvanto jedu pa je udružena i s nedostatkom željeza. Radi rasta ploda, kod trudnica je povećana potreba za željezom, pa je korekcija hrane neophodna. Zbog ovoga, potrebno je trudnicama raditi kontrole krvne slike, Fe, UIBC i feritina, da bi se na vrijeme mogla tretirati anemija.

Izvor: Nezavisne novine

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/anemija-prijeti-da-ozbiljno-narusi-zdravlje/||claudebot