Objavljeno: 2. 4. 2024 u 19:06h
Tokom februara i marta, temperature su uglavnom bile iznad prosjeka, a vremenski uslovi su bili izuzetno povoljni, pa je tada već krenula priprema zemljišta za proljećnu sjetvu i sadnju. Ipak, stručnjaci savjetuju da se za glavne radove, odnosno sjetvu i sadnju, poštuju sjetveni rokovi.
Takođe, upravo povoljni vremenski uslovi su doprinijeli da interesovanje za materijal za sjetvu i sadnju bude izuzetno veliko. U Poljoprivrednoj apoteci na banjalučkoj Tržnici ističu da interesovanje kupaca još uvijek traje, a oni su nabavili dovoljno količine materijala za cijelu sezonu.
“Zbog visokih temperature u februaru, naši kupci su se ranije odlučili za nabavku sjemenskog i sadnog materijala. Ono što se ove godine naročito ističe, je to da već dva mjeseca traje veliko interesovanje za sjemenski i sadni materijal”, kazao nam je Igor Šurlan, stručno lice Poljoprivredne apoteke na Tržnici.
Poljoprivredna apoteka na Tržnici je naročito prepoznatljiva po pakovanjima sjemena cvijeća, povrća i začina, koji su dostupni tokom cijele godine, a čija cijena se godinama nije mijenjala.
“Što se tiče sjemenskog materijala, kesice sjemena povrća se veoma mnogo traže. Velike količine su prodate, zadovoljni smo time. U ponudi imamo kartice različitih proizvođača, kao što su NS Seme, Bioprodukt Čačak, Superior Velika Plana, kao i Green Garden. Takođe, gramature su isto veoma tražene, posebno gramature graha mahunara i graha zrnaša, kao i graška, blitve i špinata, iako im je još nije vrijeme za sjetvu”, istakao je Šurlan, te dodao da bez obzira na vremenske prilike, kupcima ipak savjetuju da poštuju sjetvene rokove.
Inače, sjetveni rok za grahove mahunare i zrnaše je nakon 20. aprila.
Travne smjese za ukrasne travnjake u pakovanjima od 250 grama do 3 kg, za predviđenu površinu od 10, 30 ,60 i 120 kvadrata, takođe su dio standardne ponude Poljoprivredne apoteke na Tržnici.
“I travne smjese iz naše ponude se takođe dosta kupuju, ali opet preporučujemo da se poštuje sjetveni rok za trave i travno-djetelinske smjese, a on nastupa poslije 10. aprila”, rekao je Šurlan.
Šurlan je istakao da, kao i svake godine, vlada veliko interesovanje kupaca za sadni materijal luka i krompira.
“Sadni materijal luka prodajemo još od početka februara, a u ponudi imamo sorte Štutgarter, Centurion i Ptujski, u pakovanjima po 750 grama. I krompir je ove godine veoma tražen, pa se sada u ponudi nalazi samo sorta Rudolf u pakovanjima od 5 kg”, kaže Šurlan.
Takođe, Šurlan ističe da su na vrijeme obezbijedili dovolje količine sjemenskog i sadnog materijala, odnosno već u novembru i decembru su započeli nabavku materijala, te da ih raduje povećano interesovanje kupaca.
Iz Poljoprivredne apoteke ističu da je ove godine ponuda kukuruza bolja u odnosu na prošlu.
“Pored našeg BL 43 sjemena hibrida kukuruza sa Poljoprivrednog instituta iz Banjaluke, u našoj ponudi se nalaze i ZP hibridi 434, 427, 388, BC hibridi, osječki hibrid OSSK 444, te NS seme 444”, kazao je Šurlan.
Takođe, dodaje da je veoma bitna zaštita kukuruza od korova odmah u startu, tj. nakon sjetve prije nicanja, što predstavlja prvu fazu. Dok druga faza podrazumijeva upotrebu herbicida preko lista korova – korektivno tretiranje korova.
“Svim kupcima savjetujemo i kombinacije za zaštitu, jer odmah kada nabavljamo sjeme, nabavljamo i zaštitne preparate, tako da je cjelokupan proces obuhvaćen”, naglašava Šurlan.
Sadnice cvijeća i vinove loze
Ove godine u apoteci na Tržnici proširena je ponuda i sadnica ruža i stonih sorta vinove loze.
Sastavni dio ponude Poljoprivredne apoteke na Tržnici su pesticidi, ali i gnojiva. Šurlan ističe da su veoma tražena gnojiva na bazi aminokiselina.
“Dosta kupaca traži gnojivo na bazi aminokiselina, koje su potrebne i to je jedini lijek kada dođe do oštećenja biljke, kao na primjer od mraza. U ponudi imamo i mala pakovanja gnojiva, tj. i mineralna i organska gnojiva, pakovana po 2 kg i 5 kg, što je veoma popularno, jer je daleko lakša aplikacija. Osim toga, sada u ponudi, osim kristalona, imamo i vodotopiva gnojiva za cvijeće u pakovanjima od po 250 gr i 750 gr”, rekao je Šurlan, te dodao da biopesticidi ulaze sve više u naviku i svijest potrošača.
Takođe, pored sredstava za zaštitu kukuruza od korova, u Poljoprivrednoj apoteci na Tržnici obezbjeđene su i dovoljne količine preparata za zaštitu voća i vinove loze.
Sastavni dio ponude Poljoprivredne apoteke je i oprema za tretiranje biljaka sredstvima za zaštitu biljaka i folijarnim gnojivima.
“U našoj ponudi imamo i veliki izbor opreme za tretmane – prskalice, raspršivači, kao i razne poljoprivredne alatke”, ističe Šurlan.
Takođe, u ponudi se nalaze i razne posude za cvijeće, odnosno saksije, te pakovanja zemlje za cvijeće od pet do 80 litara.
Šurlan takođe napominje da njihovim kupcima često savjetuju da brinu o zaštiti životne sredine, kao i da se posebna pažnja obrati na pčelinja društva.
“Treba se obratiti pažnja na let pčela. Insekticidi se ne smiju koristiti sve dok se ne utvrdi da pčele više nisu zainteresovane za cvjetove. Savjetujemo da se obrati pažnja prilikom korištenja preparata, pa korištenje preparata za zaštita voća treba da ide u poslijepodnevnim časovima kada nema prisustva pčela. Uvijek to naglašavamo kupcima, naročito novim kupcima i hobistima”, zaključio je Šurlan.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.