Objavljeno: 9. 7. 2019 u 18:53h
Društvene mreže, igrice, video klipovi, koji su djeci školskog uzrasta dostupni, na sve strane, sve su učestalije i lako prihvatljive, zabavne i omiljene.
Nekim roditeljima to vrijeme znači odmor, jer ne moraju da se “bave” djecom.
Ali….
Kada djeca u školama na časovima informatike provode vrijeme, podrazumjeva se da rade nešto korisno, ali često se dešava da oni, umjesto da uče, časove u velikom broju, krišom, koriste upravo za zabavu.
U većini slučajeva, video igre i klipovi su prepuni raznih scena nasilja koja sigurno nisu nešto što jedan roditelj želi da njihova djeca gledaju. Zbog toga je bitno djecu, ako već vole i žele provoditi slobodno vrijeme pred računarom usmjeriti da nauče nešto korisno, jer je poznavanje informatičkih vještina u današnjem vijeku, ali i u budućnosti će definitivno biti najvažnija stavka u svakodnevnom životu.
Zoran Đurić, profesor Poslovne informatike u Srednjoškolskom centru “Gaudeamus” Banjaluka, smatra da uopšte ne treba postavljati pitanje koliko je i da li je bitno u današnje doba da djeca razvijaju informatičke vještine.
“To se treba danas podrazumijevati i samo treba postaviti pitanje kada to djeca treba da se počnu baviti informatikom na kreativan način. Prema nekim procjenama, posmatrano globalno, čak 65% djece koja sada upisuju osnovnu školu, radiće poslove koji danas ne postoje. Lako se može zaključiti da je većina tih poslova direktno ili indirektno vezana za IT sektor. Jednostavnim pretraživanjem nekih od portala na kojima se oglašavaju poslovi, možemo vidjeti da se u najvećem procentu traže upravo stručnjaci iz IT sektora. Upravo ti procenti su odgovor koliko je zapravo bitno da djeca rade na razvoju informatičkih vještina i pri tome da to bude od ranih školskih uzrasta”, naveo je Đurić.
Profesor kaže i da su uslovi za izvođenje nastave informatike uglavnom loši.
“Većinom se nastavnici drže plana i programa koji je propisan od strane nadležnih institucija i trude se da ga ispoštuju u skladu sa uslovima u kojima rade. Nažalost, uslovi u kojima se radi u većini škola su veoma loši, naročito u osnovnim školama i školama kojima primarno nije informatika zanimanje za koje obrazuju svoje đake. Pored toga, IT sektor je veoma dinamičan i promjene koje se dešavaju iz dana u dan nisu i teško da mogu biti ispraćene sa redovnim promjenama i ažuriranjem planova i programa”, naglašava Đurić.
Đurić dodaje da se malo pažnje posvećuje edukaciji nastavnika u ovoj turbulentnoj i dinamičnoj materiji, a to bi bilo neophodno da bi oni mogli to znanje da prenesu svojim đacima i da budu u korak sa oblasti, u kojoj se vjerovatno desila neka promjena za vrijeme dok je čitalac pročitao ovaj članak.
Đurić kaže da s obzirom da djeca u današnje vrijeme postaju konzumenti onoga što je proizvod IT sektora već od najmlađih dana, najčešće korišćenjem sadražaja i aplikacija za zabavu i igranje, to se treba iskoristiti da se već u najranijim školskim, pa čak i predškolskim uzrastima, usmjere i ispravno uvedu u svijet informatike.
“Prije svega, pod tim podrazumjevam da im se treba pokazati i uputiti ih šta se nalazi sa „druge strane“ tog što od malih nogu koriste i kako i oni mogu biti dio te „druge strane“ koja neki od tih sadržaja kreira. Pred onim najkreativnijim se definitivno smiješe karijere uspješnih web dizajnera, grafičkih dizajnera, kreatora popularnih igrica, a što prije savladaju alate koji to omogućavaju, to će prije moći da ispolje tu svoju kreativnost u svijetu IT-a”, pojasnio je Đurić.
Kako kaže on, nemoguće je danas zamisliti gotovo ni jedan posao bez primjene nekih od informacionih vještina, a možemo tek zamisliti kako će to da izgleda za 10, 15 ili 20 godina kada upravo ta djeca budu stupila na tržište rada.
“Ulaganje u obrazovanje djeteta u oblasti informatike, je najbolja investicija koju bi upravo to dijete moglo da donese da ono samostalno donosi odluke”, zaključio je Đurić.
“Djeca mogu da nauče kako na ispravan način da koriste ono što danas većina nas, kako privatno, tako i poslovno, koristi i po nekoliko sati dnevno. Mogu da posmatraju “dvodimenzionalno” sve što koriste iz oblasti informatike, tj. da prilikom korišćenja nekih aplikacija, surfanjem na Internetu, igranjem igrica, znaju ujedno kako to nešto što koriste nastaje”, kaže Đurić.
Ističe da će tako možda djeca moći daju neku svoju ideju koja im se pojavi kreiraju, ili da budu dio nekog tima koji kreira.
“Moći će čak da za vrijeme svoga školovanja zarađuju sebi za džeparce, a vrlo vjerovatno i značajno više od toga. Znači, naučiće mnogo ranije nego što je po školskom planu i programu projektovano da budu preduzetni. Mnogo je benfita koji dolaze iz učenja informatike, a koji će djeci i privatno i poslovno olakšati da savladaju prepreke koje su pred njima”, smatra Đurić.
Da je bitno da djeca školskog uzrasta rade na razvijanju informatičkih vještina, slaže se i Aleksandar Milić, psiholog, koji kaže da sva učenja pomažu da se djeca razvijaju i dodao da je informatika sastavni dio savremenog pripremanja djece za život.
“S tim što će oni u informatici učiti svrhu upotrebe računara, a ne samo da oni vrijeme provode na sadržajima koji su nepoželjni jer će im profesori, odnosno nastavnici ukazivati na to šta je za njih primjereno a šta nije i koliko treba da koriste računar”, smatra Milić.
Milić nagalašava da je bitno da to ukazivanje na vrijeme koje dijete provodi kraj računara ne bude sistem zabrane, nego da se djeca nauče da obavljaju i sve druge aktivnosti od kojih je jedna učenje.
“Ne treba dopustiti da djeca igraju destruktivne igre koje im stvaraju zavisnost zbog koje noći provode nad računarima, i sve se to desi, ako ih na vrijeme ne budemo usmjeravali. Igrice stvaraju zavisnost kod djece ako ih ne naviknemo da to mora biti srazmjerno drugim aktivnostima”, objasnio je Milić.
Ferijalna škola web dizajna i to 12 časova, specijalitet je Informatičke akademije INFOARS, namijenjen vašim klincima.
Nastava će se održati u julu i u avgustu, a potrudili su se da raspust ostane raspust, da djeci bude zabavno, a da usvoje nova znanja.
Više informacija možete pronaći na ovom linku ili putem broja telefona 051/46 46 26, 066/99 66 88.
Požurite sa prijavama, jer je broj mjesta ograničen, a grupe su male pa organizatori očekuju da će brzo biti popunjen broj prijava.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.