Objavljeno: 29. 6. 2023 u 10:58h
Ginekomastija je porast jedne ili obe dojke kod muškarca, najčešće u periodu puberteta, kada dolazi do pojave žljezdanog tkiva u dojci.
Povećane grudi nalazimo kod 2/3 dječaka između 14. i 16. godine života zbog neuravnoteženosti testosterona i estradiola. Zbog spontane involucije ginekomastije, nalazimo je kod 8% dječaka starosti 17 godina. Incidenca se povećava sa starenjem te oko 25% muškaraca starijih od 60 godina i preko 50% muškaraca starijih od 80 godina imaju određeni stepen ginekomastije.
Ginekomastija može biti prolazna, takozvana fiziološka i javlja se u periodu predpuberteta i puberteta, a nastaje usljed prisutne neravnoteže količine ženskih polnih hormona (estrogena) i muških polnih hormona (testosterona) koja se javlja u ovom periodu.
“Ginekomstija može biti uzrokovana i gojaznošću, kao i unosom veće količine hrane (prije svega mesa) koja je bogata hormonima (hormonski tretirana piletina najčešće)”, kaže Dr Milan Grubor, endokrinolog iz ZU “Dr Grubor”
“Takođe, ginekomastija može biti uzrokovana drugim bolestima i stanjima poput: bolesti jetre i bubrega i nedostatkom ili manjkom muških polnih hormona usljed bolesti testisa ili hipofize. Ona može biti uzrokovana i upotrebom pojedinih lijekova koji se koriste u liječenju povišenog krvnog pritiska, bolesti srca, želudačnih smetnji i svakako, ne treba zaboraviti i činjenicu da i muška dojka može biti mjesto pojave tumora, baš kao i kod žena.”
Ukoliko muškarac primijeti porast jedne ili obe dojke potrebno je da se prvo javi na pregled endokrinologu.
Endokrinolog će sakupiti sve podatke o tegobama pacijenta (kada je pacijent primijetio porast dojke/i, da li su dojke bolne, da li pacijent ima promjene u libidu, potenciji, da li koristi lijekove i koje). Nakon razgovara sa pacijentom, endokrinolog će obaviti detaljan pregled, potom tražiti biohemijske i određene hormonske analize, pregled urologa, ultrazvučni pregled dojki, a ukoliko procijeni i rendgenski snimak pluća, CT (skener) ili NMR (magnetnu rezonancu) abdomena (trbuha) i male karlice.
Za adekvatno i uspješno liječenje ginekomastije potrebno je da se muškarac što prije javi na pregled endokrinologu.
U zavisnosti od uzroka nastanka ginekomastije ljekar prepisuje terapiju ili daje savjete, zavisno o kojem se uzroku poremećaja i dobi muškarca radi, tj. da li je to period predpuberteta i puberteta, ili ne.
Kod gojaznih muškaraca se savjetuje redukcija tjelesne težine i izbalansiran način ishrane, kako bi se postiglo sniženje nivoa ženskih polnih hormona, ukoliko je moguće, lijekove koji su uzročnici ginekomastije, “zamijeniti” drugim lijekovima.
U slučaju nedostatka muških polnih hormona usljed bolesti testisa potrebna je hormonska nadoknada testosteronom kroz tablete, injekcije, gelove, flastere.
U liječenju ginekomastije se mogu lokalno, na dojke, primijeniti testosteronske kreme ili dati određeni lijekovi.
Međutim, ukoliko ginekomastija traje već neko vrijeme, doći će do „očvrsnuća“ žljezdanog tkiva u predjelu dojki (stručno ovaj proces zovemo fibroziranje) i tada je jedini način liječenja, operativno lečenje.
Banjaluka.com
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.