Slovo o Branimiru – Džoniju Štuliću

Objavljeno: 3. 5. 2019 u 09:45h

Naš portal je nedavno, u okviru serijala “Banjaluka – nekad i sad”, objavio tekst o nekadašnjoj “Bašti sljezove boje” uz podsjećanje na – iako je prošlo više od tri decenije – koncert čuvene “Azre” na čelu sa još čuvenijim frontmenom Branimirom – Džonijem Štulićem. “Azra” je u toj, za starije Banjalučane omiljenom mjestu, (danas parking prostoru u ul. Kralja Alfonsa br.12) održala nezaboravnu žurku a ukupan utisak te julske večeri davne 1987. godine nije pokvario ni duži prekid struje. Potpisnik ovih redova svjedočio je tom nazaboravu najviše zahvaljujući upravo glavnom “junaku” – Džoniju Štuliću.

Ko je bio – On?

Branimir Štulić koji danas živi u Holandiji – biografski rečeno – rođen je 12. aprila 1953. u Skoplju. Otac Ivan bio je oficir JNA i nalazio se na službi u jednoj skopskoj kasarni. Rodila ga je majka Slavica. Prvo Branimira, a onda i sestru mu Branku. Nakon Skoplja Štulići se sele u Jastrebarsko kod Zagreba, sredinom 60-tih odlaze u zagrebačko naselje Siget i iz tog perioda – pišu biografi – Štulić se sreće sa muzikom. Tačnije muzičkim instrumentima ili najpreciznije – gitarom.

“Džoni je upisao Šestu gimnaziju na Gornjem gradu – zapisao je njegov biograf Mladen Radišić u knjizi “Neman više ni s kim a ni protiv koga” (izdanje, Biblioteka “Heroina”,Subotica 1994.) – Ta je gimnazija bila na glasu kao posljednja šansa za ponavljače, ali su je istovremeno mnogi smatrali jednom od elitnih škola…”. Za talente raznih “boja” što je on kasnije i pokazao.

Štulić je bio odlikaš, a veliki talenat za muziku. Gitara i (kasnije) žene bile su opsesije i velike ljubavi. Njegova karijera vrtoglavo je rasla. Branimir je manje govorio (za medije), a više pisao tekstove i muziku za pjesme njegove “Azre” čiji je bio član od 1977. do 1988. godine.

“Za razliku od njegovih pjesama Džonijeve izjave su rijetkost u medijima koji se emituju ili izlaze na prostorima bivše “Juge” – zapisao je u istoj knjizi slovenački rok – kritičar Bojan Zupan. Branimir Štulić je autor desetak albuma od kojih su mnogi prodati u tiražu većem od sto hiljada primjeraka! Svake godine održavao je na stotine koncerata na kojima su se okupljale hiljade njegovih sljedbenika. Ni danas (podsjećamo knjiga o Štuliću izdata je 1994. op.p.) nema top liste bez Đonija. Njegove pjesme se vrte na radio – stanicama diljem ove raspamećene i ratom razje*ane zemlje. U Ljubljani se tzv “Balkanski žurevi” otvaraju njegovim pjesmama….”.

Ovaj ljubljanski rok-kritičar smatra Štulića “najvećim fenomenom roka na prostoru bivše Juge, odmah iza Bregovića”.

Šta je sve Štulić uradio na ovom planu – e za to bi nam trebao prostor jedne povelike knjige. Sa “Azrom” i bez nje.

Buntovnik “sa razlogom” kako su nazivali Štulića napustio je Jugoslaviju na početku njenog raspada. Daleke 1991. je otišao u holandski grad Utreht. Tu je stekao i porodicu. Iako su ga proglašavali “kontraverznim” muzičarem jedno je sigurno – bio je Jugosloven. Svjedoči to i njegov intervju za “Feral” koji je “dao” iz Holandije. Novinaru Petru Doriću je doslovno rekao ovo:

“Ovaj rat je moj najveći poraz u životu. Ja sam sve izgubio. Pjevao sam za sreću i za ljude, a vidi šta je sada nastalo. Ja sam dao sve od sebe, ali nisam uspio. Trideset godina sam izgubio. Jugoslavija je najgora i najgluplja zemlja na svijetu. Nema toga ni u Africi. Šta ja mogu kada nitko nije slušao…”.

Na Dorićevo pitanje – zašto ne dođe u Hrvatsku, da odsvira pjesme koje je napisao u Holandiji – rekao je:

“Neću. Nemam više ni s kim, ni protiv koga. Ja sam se uvijek mjerio sa generacijom prije pedeset godina. S Titom i njegovima. Danas se nemam tući protiv koga. Ovi sada – to su pi…e. Ne mogu se tući sa pi..ama…”.

I da sumiramo: Branimir Štulić – Džoni napisao je preko 200 pjesama. Najviše ih je emitovala njegova “Azra” koju – mada odavno ne postoji – i sada slušaju mladi iz eks Juge. A najviše zbog Štulića.

Džoni je ostavio takav pečat na prošlost i sadašnjost muzičke scene bivše zemlje da mu je i budućnost – zagarantovana.

Banjaluka.com / Autor: Slobodan Pešević

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Prikaži komentare

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/nekad-i-sad/slovo-o-branimiru-dzoniju-stulicu/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)