Kako su umjetnici Banjaluci darovali muzej? (Foto)

Objavljeno: 29. 10. 2019 u 14:40h

Kulturni “život” danas u velikoj mjeri diktira Muzej savremene umjetnosti RS (MSU RS) svakodnevim i svojevrsnim izložbenim postavkama najuglednijih domaćih i stranih stvaralaca.

Za ovu instituciju – smještenu u “strogom” centru grada i zgradi bivše Željezničke stanice – malo je poznato da je “produkt” solidarne akcije umjetnika širom svijeta. Oni su svoja djela darovali gradu koji je – prije 50 godina – pogodila serija razornih potresa. Na solidarnost i pomoć ranjenom gradu pozvao je tada neprikosnoveni vođa i “najveći sin naroda i narodnosti”, predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito. On je u pratnji supruge Jovanke posjetio Banjaluku drugog dana nakon potresa. Sa lica mjesta Tito je uputio apel za pomoć. A odazvali su se, uz ostale, i umjetnici.

U to vrijeme banjalučki kulturni život kreirala je Zajednica kulture koju je vodila Vida Grandić. Ona je zajedno sa Melihom Huseđinović i prof. Dragojlom Tošić koordinirala akcijom umjetničke solidarnosti. One su radile na prijemu, smještanju i zaštiti darovanih umjetnina. O ovom segmentu pomoći Banjaluci pisali su reportažne priloge brojni svjetski mediji.

“Kao nova ustanova, izrasla indrektno iz posljedica zemljotresa, 13. januara 1971. godine osnovana je Umjetnička galerija bazirana na fundusu djela poklonjenih Banjaluci nakon velike katastrofe”, zapisao je Vladan Vukliš, pomoćnik direktora Arhiva RS u katalogu za reprezentativnu izložbu “Zemljotres u Banjaluci 1969: Solidarnost, obnova i izgradnja”.

Ova izložba postavljena je na drugom spratu Banskog dvora i izazvala je veliku pažnju, a posebno raduje mlađe populacije.

Sa Vukliševom konstatacijom – da je temelj sadašnjem Muzeju – dala upravo ova akcija slaže se i aktuelna direktorica Muzeja Sarita Vujković.

Sarita Vujković, direktorica Muzeja kaže da je ova ustanova inicirana zbirkom od približno 750 djela koja su pristigla u Banjaluku u “Akciji solidarnosti nakon zemljotresa”.

Banjalučani su s pravom ponosni na “svoj” Muzej koji – kao institucija – postavlja najviše standarde likovne umjetnosti i ostale kulturne sadržaje.

A nikao je kao “feniks”!

Banjaluka.com / Autor: Slobodan Pešević

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/nekad-i-sad/kako-su-umjetnici-banjaluci-darovali-muzej-foto/||claudebot