Banjaluka nekad i sad (11): Od opštine do – crkve (Foto)

Objavljeno: 18. 4. 2019 u 13:01h

Ova crno-bijela fotka – motiv nekadašnje banjalučke razglednice – kao da je snimljena sa minareta Ferhadpašine džamije. Zgrada na lijevoj obali Vrbasa, na mjestu gdje se sada nalazi pravoslavna crkva, bila je nekada – opštinska administracija. Sagrađena je 1931. godine i nalazila se na lokaciji zvanoj Konak. Arhivski podaci “kažu” da je prvobitnu jednospratnicu, projektovao arhitekta Milan Popov. Drugi sprat je dograđen sedam godina kasnije sva sa Vijećnicom. Uoči 2. svjetskog rata opština je preseljena na današnju lokaciju kao jedno od (remek) djela bana Milosavljevića, a u bivšu zgradu smješteno je Gradsko poglavarstvo koje je djelovalo do početka 40.-tih prošlog vijeka. Nakon rata odlukom gradskih vlasti u bivšu opštinu smješta se – milicija.

MUP je tu zgradu koristio desetak godina, a onda počinje razvoj visokoškolskog obrazovanja. Banjaluka je najprije dobila dvije više škole – Pedagošku akademiju i Višu ekonomsko-komercijalnu školu. U dvije – u to vrijeme – referentne visokoškolske institucije upisuje se znatan broj akademaca iz drugih mjesta. MUP se seli i blizinu sadašnje Policijske uprave, a sredinom šezdesetih godina useljavaju se studenti. Nekadašnje kancelarije administracije i milicije služile su isključivo za studentske sobe-smještaj.

Menza i studentski restoran nalazili su se u nekadašnjem tzv “plavom podrumu” u Vakufskoj palati: Za one sa boljom orijentacijom to je mjesto vis-a-vi Hotela “Palas”.

Studentski dom je djeolovao sve do katastrofalnog zemljotresa prije skoro 50 godina.

Od tektonskih udara najviše je bio oštećen onaj dograđeni dio Doma – drugi sprat. Zemljotres je zgradu totalno razdrmao i Komisija za procjenu šteta izrekla je smrtnu presudu. To je značilo da nema obnove, sanacije, već da je moguće samo – rušenje.

Dugo je prostor gdje se nalazio Studentski dom bio “plac” za prodaju lubenica, a kasnije je (pre)uređen u Park sa lijepim pogledom na zelenu rijeku. Na tom mjestu su zakazivani sastanci “predstavnika” banjalučke mladosti. Park je bio pun romantike. Posebno ljeti. Park je 80-tih oplemenjen skulpturom “Emina” – autora Ahmeda Bešića. Istaknutog banjalučkog umjetnika. Skulptura je prvo oštećena, a onda i uklonjena.

Crkva kao čuvar

Na lokaciji današnjeg kružnog toka čiji jedan od krakova vodi ka Gradskom mostu “Patra” prije destak godina počela je gradnja pravoslavne crkve. Ovo crkveno zdanje se lijepo uklopilo u ambijent. Djeluje kao čuvar mosta i rijeke. Zemljište je SPC-u poklonila Gradska uprava, a pored crkve počela je gradnja raskošnog Parohijskog doma čiji se završetak očekuje do – kraja ove godine.

Banjaluka.com / Autor: Slobodan Pešević

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/nekad-i-sad/banjaluka-nekad-i-sad-11-od-opstine-do-crkve-foto/||claudebot