Objavljeno: 29. 10. 2023 u 15:06h
Na Kastelu, na lokaciji Dvorište II, u petak je završen peti po redu projekat “Škola arheologije – Kastel 2023”, a tokom kojeg su studenti istorije i arheologije sa oba javna univerziteta u Republici Srpskoj imali priliku da učestvuju u istraživanju područja banjalučke tvrđave.
Arheolog Ivana Pandžić, koja od početka učestvuje u projektu, nam je kazala da je cilj projekta da se da kroz edukaciju studenata istraži, očisti i revitalizuje navedeno područje, jer je to lokacija na kojoj se nalaze dvije građevine iz ranijih perioda u odnosu na same bedeme Kastela.
Škola arheologije
Tokom istraživanja proteklih godina, istraživački timovi su otkrili razne keramičke predmete, kamene alatke i ostatke iz ranijih perioda. Međutim, ove godine, istraživanje je donijelo još jedno novo otkriće. Naime, proširujući navedeni lokalitet, identifikovan je prostor nekropole.
“Iako smo i prethodnih godina imali ukopa sa ljudskim skeletima, pored klasičnih pronalazaka keramike i kamenih alatki iz ranijih perioda, ove godine smo proširujući navedeni lokalitet identifikovali prostor nekropole za koju ne možemo još uvijek tačno da odredimo iz kojeg je vremenskog perioda, ali ona je svakako starija od samih građevina, jer se nalazi ispod njih”, rekla je Pandžićeva.
Ona je istakla da je pronađeno šest skeleta, a u sklopu ovogodišnje “Škole arheologije”, uspjeli su da obrade dva.
“Pronađeno je šest skeleta, ali smo dva uspjeli do kraja završiti. Ostale smo locirali i fotografisali, jer su skeleti vrlo zahtjevni za obradu na samom terenu. Prije njihovog uklanjanja mi moramo sve u potpunosti obraditi na lokaciji, jer jednom kad ih pomjerimo ne možemo ih više vratiti nazad. To je veoma opipljiv posao”, ističe Pandžićeva.
Istraživanja započeta osamdesetih godina
Takođe, ona je dodala da su na tom području istraživanja započeta još osamdesetih godina prošlog vijeka, ali su obustavljena.
“Mi imamo 30 godina prostora u kojem se niko nije bavio Kastelom po tom pitanju. I šta više, često je ta lokacija gdje su bile otkopane zidine, korištena za bacanje zemlje, prilikom drugih radova na Kastelu, mislići da je u pitanju obična rupa. Naš je cilj je da očistimo i revitalizujemo to područje, jer je to lokacija na kojoj se nalaze dvije građevine iz ranijih perioda u odnosu na same bedeme Kastela”, kaže Pandžićeva.
Otkriće
Pandžićeva nam je otkrila je da im je cilj da sljedeće godine završe, tj. da prostorno obuhvate kompletan dio za koji smatraju da te građevine obuhvataju i istraže ostale grobnice.
“Za sada smo dva ukopa dokumetovali, skenirali, fotografisali i uklonili prema propisima, a ostale ćemo uraditi sljedeće godine. Ne znamo koliko ćemo ih još naći, a od toga zavisi i brzina rada uopšte. Plan je kad završimo kompletna istraživanja da se uradi analiza skeleta, kada ćemo saznati njihovu starost, tj. pol i ostale stvari koje antropolozi rade. To će biti obavljeno u saradnji sa Arheološkim institutom iz Beograda, sa kojim sarađujemo na ovom projektu. I naravo, do početka sljedeće sezone, plan je da odradimo projektni plan za konzervaciju i restauraciju dijela kojeg smo završili, kao i ostali dijelova”, rekla je Pandžićeva.
Odlična prilika za studente
Za studente je, ističe Pandžićeva, “Škola arheologije” jedinstvena prilika da znanje stečeno na fakultetu primjene i praktično.
“Svake godine naši studenti imaju priliku da mnogo toga nauče. Nama je ovo peta generacija, a neki studenti nam dolaze i iz prethodnih godina. Jako su zadovoljni i činjenicom što spajamo Univerzitet u Istočnom Sarajevu sa Univerzitetom u Banjaluci, jer na taj način stvaraju poznanstva i prijateljstva sa budućim kolegama iz struke”, navodi Pandžićeva.
Otkriće
Osim praktičnog rada na terenu, u sklopu “Škole arheologije, u poslijepodnevnim časovima organizovana su i predavanja u Muzeju Republike Srpske, na kojima su stručnjaci iz Arheološkog instituta i sa oba univerziteta studentima pružili teorijsko znanje koje ne dobijaju u učionicama.
Takođe, paralelno sa istraživanjem, organizovana je i škola za najmlađe pod nazivom “Mali arheolozi Kastela”, kroz koju je više od 150 djece imalo priliku da se upozna sa lokalitetom i radom studenata na Kastelu.
Škola arheologije
Pandžićeva ističe da postoji i ideja da se navedeni lokalitet stavi u turističku ponudu grada, a sa tim je upoznata gradska administracija.
“Plan je da se nakon završetka istraživanja konzerviraju zidine i napravi lokalitet, koji bi bio dio turističke ponude”, rekla je Pandžićeva.
Takođe, dodala je da se nakon završetka konzervacije i restauracije zidina, planira postavljanje osvjetljenja i eventualno postavljanje replika, koje će biti upotpunjenje sa novim informacijama.
Klikom na link pogledajte video iskopavanja.
Projekat “Škola arheologije – Kastel 2023“, u periodu od 23. do 27. oktobra realizovali su JU Muzej Republike Srpske u saradnji sa Društvom arheologa Republike Srpske, Filozofskim fakultetom Univerziteta u Banjaluci i Filozofskim fakultetom Univerziteta Istočno Sarajevo, te uz saglasnost Republičkog zavoda za zaštitu kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske.
Klikom na link pogledajte otkriće arheologa.
Projekat su podržali Ministarstvo prosvjete i kulture i Grad Banjaluka.
Banjaluka.com
1 komentar
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Nisu ukopi, nego iskopi, zaboga.
Prikaži/sakrij komentare