Objavljeno: 23. 7. 2025 u 14:00h
Svjetski dan borbe protiv hepatitisa obilježava se svake godine 28. jula, kako bi se podigla svijest o virusnim hepatitisima, upali jetre koja može uzrokovati tešku bolest jetre i rak jetre.
Ove godine se sa temom “Razbijmo to na komadiće” poziva na hitno djelovanje kako bi se uklonile finansijske, društvene i sistemske barijere – uključujući stigmu – koje stoje na putu eliminacije hepatitisa i prevencije raka jetre.
Kako su istakli iz Univerzitetskog kliničkog centra RS, kampanja je “podsjetnik da moramo djelovati sada kako bismo okončali hepatitis kao javnozdravstveni problem do 2030. godine”.
Svjetska alijansa za hepatitis ustanovila je 28. jul, još 2008. godine, dan rođenja dr Barucha Samuela Blumberga (1925-2011), kao dan svjesnosti o hepatitisima. Blumberg je otkrio virus hepatitisa B 1967. godine, a dvije godine kasnije razvio je prvu vakcinu protiv hepatitisa B i za to otkriće dobio Nobelovu nagradu.
Tim povodom zaposleni u Klinici za infektivne bolesti UKC RS organizuju za sve zainteresovane građane u ponedjeljak, 28. jula, testiranje brzim skrining testovima u periodu od osam do 18 časova.
“Testiranje je anonimno, besplatno i povjerljivo”, navode iz ove ustanove.
U Republici Srpskoj ističu da je liječenje hroničnog hepatitisa C dvojnom antivirusnom terapijom (Pegilirani Interferon alfa 2a/2b uz Ribavirin) prošlo oko 370 pacijenata.
“Dvojnom terapijom moguće je izlječenje HHC-a u oko 50-60 odsto za genotip 1 i 4, i oko 80 odsto pacijenata inficiranih genotipom 2 i 3”, pojašnjavaju.
Nove evropske smjernice i preporuke za liječenje HCV-a donijele su značajne promjene u liječenju i otvorile vrata novim uspješnijim terapijama kojima se prvi put mogućnost izlječenja od ovog opasnog virusa povećava i do 100 odsto.
Navode da novi lijekovi skraćuju vrijeme liječenja na osam do 12 nedjelja i postižu trajan virusološki odgovor u 97-100 odsto bolesnika, čime predstavljaju pravu revoluciju u liječenju HCV-a. U Republici Srpskoj za liječenje hroničnog hepatitisa C koriste se direktno djelujući antivirusni lijekove pan-genotipske generacije, prema posljednjom smjernicama EASL/AASLD.
“Od oktobra 2015. godine do sada je liječeno više od 300 pacijenata, koji su izliječeni, svi su postigli uspješan virusološki odgovor. Tokom pandemije kovida-19 liječenje oboljelih od HHB-a i HHC-a se nesmetano odvijalo. Najveći broj pacijenata sa hroničnim hepatitisom B se u Republici Srpskoj liječi analozima nukleozida/nukleotida: lamivudin, tenofovir disoproxil. Veliki broj naših pacijenata se već liječio lamivudin tabletama te je za većinu najbolja opcija posljednja generacija iz ove grupe lijekova tenofovir disoproxil”, zaključuju iz UKC RS.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.