„Je li to ta briga za djecu“ Roditelji banjalučkih mališana traže više javnih vrtića, ne vide izlaz u drugom rješenju

Objavljeno: 15. 8. 2024 u 16:59h

Činjenica da ove godine svoje mjesto u nekom od javnih vrtića u Banjaluci nije našlo čak 2.300 mališana, naljutila je mnoge roditelje.

Ne samo one koji imaju mališane prispjele za čuvanje u ovim predškolskim ustanovama, nego i one koji planiraju da se ostvare u roditeljstvu i prošire porodice, jer znaju šta ih, ako broj vrtića u Banjaluci ostane isti, čeka već za koju godinu.

Podsjetimo, konkurs za prijem djece u javne predškolske ustanove u Banjaluci završen je 22. jula, a danas je objavljena rang-lista, koja je mnoge roditelje, najblaže rečeno, neprijatno iznenadila. Naime, svoje mjesto u nekom od banjalučkih vrtića naći će 389 djece, dok je ispod crte ostalo njih 2.300.

 “Ovo zaista nema smisla. Moje dijete je staro godinu i po i nismo dobili vrtić. Međutim, mnogi roditelji su u još goroj poziciji, jer čekaju i po tri godine na smještaj. Da li to znači da će proći još dvije godine, dok pođu primati djecu uzrasta mog sina?! Pare se rasipaju na sve i svašta, a nema za ono što je najvažnije, a to su djeca. Nije mi jasno da, kad već vide koliki je interes svake godine za vrtiće, nadležni ne pođu da rade na tome da dobijemo više ovakvih ustanova. Na sve strane samo slušamo o natalitetu i značaju rađanja, a kad ta „željena“ djeca stignu na svijet, nemaju ni mjesta u vrtiću. Poražavajuće je da se da se na konkurse prijavljuje po nekoliko puta više djece od broja koji bude primljen i – nikom ništa?!”, ogorčena je jedna majka iz Banjaluke.

Naglašava da ni u privatnim vrtićima često nema mjesto više.

“Kad smo u julu htjeli da upišemo sina u jedan privatni vrtić, rekli su nam da može, ali ne u objekat u našem naselju, jer – nema mjesta?! Onda smo odlučili da sačekamo rezultate pomenutog konkursa. Sad smo tu gdje jesmo i imamo samo dvije mogućnosti. Jedna je da angažujemo tetu da ga čuva ili da ga upišemo u vrtić koji nam nije naruku. A cijene u pojedinim privatnim vrtićima otišle su na 450 KM, uz neke najave da će na jesen skočiti na 490 KM?! Pitam je, je li to ta briga za djecu? Postoje subvencije, ali smatram da je jedino rješenje ove problematike izgradnja novih javnih vrtića. Jer, da ima više javnih vrtića, i privatni bi bili povoljniji. U ovakvoj situaciji o drugom djetetu i ne razmišljam”, poručuje ona.

I demografi objašnjavaju da je jedan, od dva preduslova za povećanje nataliteta, upravo dostupan i povoljan vrtićki smještaj. Kako kažu, najbolje bi bilo kada bi mogao da bude besplatan.

“Ako ne, onda je bitno da imamo dovoljno vrtića, da bi roditelji bili mirnu kad odu na posao. Jer, cijene u privatnim vrtićima su tolike, da su teret za mnoge porodice, posebno one koje imaju dvoje djece”, kaže za Srpskainfo profesor demografije Stevo Pašalić.

Izvor: Srpska info

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/je-li-to-ta-briga-za-djecu-roditelji-banjaluckih-malisana-traze-vise-javnih-vrtica-ne-vide-izlaz-u-drugom-rjesenju/||CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)