Banjaluka: Šaraju fasade, stvaraju umjetnost

Objavljeno: 7. 11. 2016 u 18:01h

U nedostatku slobodnog prostora za ispisivanje poruka i crtanje grafita, pročelja stambenih zgrada, haustori, podzemni prolazi i potporni zidovi postala su omiljena mjesta, na kojima mladi umjetnici u pisanoj ili likovnoj formi ostavljaju razne poruka.

Željko Gagula, predsjednik MZ Rosulje, kazao je da u ovom naselju ima stambenih zgrada za stvaranje lijepih grafita, poput onih u Boriku, dok za neprimjerene nema prostora.

“Jedini prostor gdje mladi umjetnici mogu stvarati grafite bez bojazi da će ih neko kazniti je u parku ‘Mladen Stojanović’. Sama zgrada MZ idealno je mjesto koje bi se moglo iskoristit za slikanje  grafita, koji bi se uklopili u sadržaj samog parka, ali grad ovu našu ideju nije podržao pa je umjesto toga u proteklih šest godina zgrada MZ pet puta morala da bude prekrečena kako bi se prekrile  razne poruke”, dodao je Gagula.

U pojedinim osnovnim školama nalaze se zidovi koje učenici mogu slobodno da oslikavaju zanimljivim muralima. Jedna od njih je i Osnovna škola “Georgi Stojkov Rakovski” u naselju Nova varoš.

Dušan Mišljenović, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola, kazao je da je kreativnim učenicima pružena prilika da pokažu šta znaju i umiju. Neke škole učenicima obezbjeđuju i boje.

Da se u naselju Starčevica prave murali smislenog sadržaja nema ništa protiv ni Dražen Milosavljević, zamjenik predsjednika ove MZ.

Smatra da bi idealno mjesto za to bile stare zgrade reona Starčevica od 1-11, izgrađene 1979 – 1980. godine prošlog vijeka, ali da za to treba dozvola grada i ZEV-a.

“Po mom mišljenju, trebalo bi uraditi portrete velikih srpskih glumaca“, pojasnio je Milosavljević.

Nakon nekoliko urađenih murala u Boriku, članovima Udruženja “Flaster” prilazili su članovi ZEV-a  s ponudom da im uljepšaju fasadu na zgradi.

“Iako u gradu ima malo slobodnog prostora za oslikavanje grafita, uvijek se tu nađu vlasnici nekih ugostiteljskih objekata ili čak frizerskih salona koji pruže mogućnost mladom umjetniku da svoju kreativnost iznese na vidjelo“, kazao je Ivan  Kusturić, predsjednik Udruženja  “Flaster”.

Propisi

Prema Odluci o komunalnom redu, zabranjeno je crtanje, pisanje grafita i prljanje fasada stambenih, poslovnih i drugih objekata, kao i drugih površina,  a kazna za to je 100 KM.

Za oslikavanje javnih površina potrebno je dobiti odobrenje nadležnih gradskih institucija i ZEV-a.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/drustvo/banjaluka-saraju-fasade-stvaraju-umjetnost/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])