U Mostaru od šuge oboljele 102 osobe

Objavljeno: 29. 6. 2014 u 18:48h

Zarazna bolest scabies, u narodu poznatija kao sirotinjska bolest svrab ili šuga, iz mjeseca u mjesec se širi u Federaciji BiH te se nalazi na trećem mjestu po vodećim zarazama u ovom dijelu naše zemlje.

suga-se-siri

Što se tiče HNŽ-a, ukupno je 151 osoba oboljela od ove zarazne bolesti, a najviše oboljelih bilježi Mostar, 102 osobe, zatim Konjic s 24 osobe, Čapljina s 8 oboljelih osoba, Prozor-Rama sa 7 oboljelih osoba, dok Čitluk ima 5 oboljelih osoba, Čapljina 4, a Neum 1 osobu.

Liječenje

Eniz Čolaković, direktor Zavoda za javno zdravstvo, ističe kako su ovo podaci u razdoblju od 1. januara 2014. do sada, a da je broj oboljelih u odnosu na prošlu godinu nešto malo manji.

“Prošle godine imali smo 172 oboljele osobe od scabiesa, odnosno šuge, dok je ove godine brojka nešto manja, no Mostar i dalje prednjači”, istaknuo je Čolaković koji ističe kako je vjerojatno blaga zima razlog tomu što je ove godine broj oboljelih manji u odnosu na prošlu, ali da se nada kako neće doći do povećanja u idućem razdoblju. Inače se u ljetnom razdoblju smanjuje broj oboljelih iz razloga što visoka temperatura uništava šugu, pa je ona zapravo i pogodna za sve osobe izložene ovoj zaraznoj bolesti, koja na području kantona, ali i cijele FBiH prednjači.

“Ovo je većinom porodično oboljenje. To znači da će vjerovatno, ako jedna osoba iz porodice oboli, i sve druge u porodici dobiti isto oboljenje. Na našem području još je uvijek veliki problem taj što se pacijenti zbog srama ne žele javiti na liječenje, nego bolest skrivaju, što bi se, naravno, odmah trebalo promijeniti”, navodi Čolaković, apelirajući na sve koji sumnjaju na ovu bolest da se jave liječniku kako bi se liječili.

Prevencija

Inače, zaraza se lako prenosi izravnim fizičkim kontaktom, spolnim odnosom ili korištenjem odjevnih predmeta, posteljine i ručnika zaražene osobe. Primarni čimbenik rizika jest napučenost – tako škole, studentski domovi, bolnice, vrtići, starački domovi i drugi oblici velikih kolektiva nerijetko predstavljaju žarište infekta.

“Važno je imati prevenciju kako bi se smanjila opasnost za oboljenje, te također voditi brigu o higijeni”, kazao je Čolaković za kraj.

Izvor: Dnevnilist

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/u-mostaru-od-suge-oboljele-102-osobe/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])