Objavljeno: 11. 1. 2014 u 13:57h
Jedanaesta smotra onog što u ovom trenutku Evropa može da ponudi kad je u pitanju muški rukomet biće održano od 12. do 26. januara u Danskoj.
Naravno, najveći favorit je domaća selekcija, koja ujedno i brani evropski tron na koji se popela prije dvije godine u Srbiji.
Svakako najveći konkurenti u borbi za najvišu stepenicu biće joj Španija, aktuelni svjetski šampion, Francuska, aktuelni olimpijski pobjednik, potom Hrvatska, selekcija koja je na tri posljednja velika takmičenja stigla do bronze, Srbija, vicešampion Evrope, te Island, Švedska, Poljska, Rusija i Mađarska, reprezentacije koje uvijek mogu otići daleko.
Ovo EP u Danskoj proći će bez ijednog debitanta. Svi učesnici već su imali priliku da osjete draž igranja na smotri najboljih rukometaša Starog kontinenta. Dakle, nikoga ne treba unaprijed otpisivati, ali realno gledajući teško je očekivati da Češka, Makedonija, Austrija, Norveška, Bjelorusija i Crna Gora mogu nešto više napraviti, eventualno u prvom krugu iznenaditi nekoga od favorita i probiti se do druge faze takmičenja u kojoj kreće ono pravo – borba za četiri mjesta u polufinalu.
Svakako našu javnost najviše interesuje šta i koliko mogu reprezentacije iz našeg okruženja. Ovog puta jugoslovenska škola rukometa ima četiri predstavnika: Hrvatsku, Srbiju, Makedoniju i Crnu Goru. Iznenađujuće nema Slovenije i BiH koja, nažalost, nikad nije ni nastupila na Evropskom prvenstvu.
Hrvati, kao i uvijek u posljednjih desetak godina, stižu kao jedan od timova iz užeg kruga kandidata za najsjajnije odličje. Iako se u zadnje vrijeme polako okreću mlađim snagama, i dalje su u vrhu. Selektor Slavko Goluža uspio je stvoriti selekciju koja je na posljednja tri takmičenja (EP 2012, SP 2013. i OI 2012.) osvojila tri bronzane medalje. Taj podvig su prošle godine na SP u Španiji ostvarili bez Ivana Balića, nekada najboljeg rukometaša svijeta, kojeg je sjajno naslijedio Domagoj Duvnjak. Mladi “srednjak” njemačkog HSV-a, klupskog šampiona Evrope, odlično se snašao u ulozi vođe i bio jedan od ključnih igrača u pohodu na treće mjesto u Španiji. Naravno, ambicije Hrvatske su uvijek visoke, pa u Danskoj žele medalju sjajniju od bronze, iako su pet dana pred EP ostali bez iskusnog Blaženka Lackovića.
“Moramo biti oprezni u prvoj fazi takmičenja. Utakmica protiv Bjelorusije neće biti poput one na Svjetskom prvenstvu. Krenuli su s pripremama prije nas, a s obzirom na to da su u kvalifikacijama izbacili Sloveniju zaslužuju svaki respekt. Crna Gora je eliminirala Njemačku u kvalifikacijama, pa ih isto tako ne smijemo potcijeniti. U problemima su s povredama, ali mislim da moramo razmišljati o sebi, a ne o protivnicima. Najteži rival definitivno će nam biti Švedska. Međutim, nadam se da će sve ići po planu, prije svega da će svi igrači biti zdravi i da ćemo ostvariti sve pobjede kako bismo prenijeli četiri boda u drugu fazu i svježi krenuli u borbu za medalje”, optimista je Goluža.
Srbija nakon srebra na domaćem parketu pod vodstvom Veselina Vukovića na “EURO 2014” stiže sa novim selektorom. Ljubomira Vranješa, koji je naslijedio Vukovića u kvalifikacijama i odveo Srbiju do Danske, naslijedio je Vladan Matić. Srbi ne mogu računati na Žarka Šešuma, sjajnog beka njemačkog Rajn-Nekar Levena, ali uprkos određenim problemima Matić je optimista.
“Verujem u svoje igrače i naš timski duh. Mislim da će ovo biti lepo i prijatno prvenstvo za nas. Ovo takmičenje iskoristićemo da pokažemo da nismo samo domaćinska ekipa i da učinimo našu naciju ponosnom na našu igru”, rekao je Matić neposredno pred polazak za Skandinaviju.
Makedonija je na prošlom EP bila jedno od najprijatnijih iznenađenja. Na kraju su Kiro Lazarov i društvo osvojili sjajno peto mjesto. Koliko Makedoncima znači nastup u Danskoj dovoljno govori podatak da je rukometaše na put ispratio Nikola Grulevski, predsjednik Vlade, i poželio im sreću.
Crna Gora je imala najviše problema u pripremnom periodu. Pred start priprema ostali su bez kapitena Draška Mrvaljevića, a onda su uslijedile povrede Mirka Milaševića, Nemanje Grbovića, Vaska Ševaljevića i Stevana Vujovića. No, na sreću selektora Zorana Kastratovića svi su se uspjeli oporaviti i putuju u Dansku. Jedino je upitan nastup Vujovića u prvom kolu protiv domaćina.
Parovi 1. kola, nedjelja: Island – Norveška (16), Češka – Austrija (18), Španija – Mađarska (18.15), Danska – Makedonija (20.30), ponedjeljak: Srbija – Poljska (18), Hrvatska – Bjelorusija (18), Francuska – Rusija (20.15), Švedska – Crna Gora (20.15).
Domaćin i godina / zlato / srebro / bronza
Portugal 1994. / Švedska / Rusija / Hrvatska
Španija 1996. / Rusija / Španija / SR Jugoslavija
Italija 1998. / Švedska / Španija / Njemačka
Hrvatska 2000. / Švedska / Rusija / Španija
Švedska 2002. / Švedska / Njemačka / Danska
Slovenija 2004. / Njemačka / Slovenija / Danska
Švajcarska 2006. / Francuska / Španija / Danska
Norveška 2008. / Danska / Hrvatska / Francuska
Austrija 2010. / Francuska / Hrvatska / Island
Srbija 2012. / Danska / Srbija / Hrvatska
Utakmice Evropskog prvenstva 2014. biće igrane u četiri danska grada: Herningu, Olborgu, Orhusu i Kopenhagenu. Završnica turnira, polufinale i borba za medalje biće igrani u “Danskoj nacionalnoj areni” u Herningu, čiji je kapacitet 15.000 sjedećih mjesta.
Reprezentacije, njih 16, podijeljene su u četiri grupe sa po četiri ekipe. U drugi krug plasiraće se po tri selekcije iz svake grupe i prenijeti bodove osvojene u međusobnim duelima. Grupe A i B formiraće Grupu 1, a Grupe C i D novu Grupu 2. Po dvije prvoplasirane selekcije iz drugog kruga plasiraće se u polufinale, a ostali će razigravati za plasman od 5. do 12. mjesta.
Izvor: Nezavisne
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.