Notari “mlate” lovu, ministarstvo analizira?

Objavljeno: 27. 11. 2017 u 20:03h

Hoće li cijene usluga notara u Srpskoj biti smanjene, još uvijek se ne zna. U toku je analiziriranje njihovih primanja, poručuju iz Ministarstva pravde RS.

Oštra javna polemika o zaradama notara otvorena je polovinom godine u Narodnoj skupštini RS prilikom razmatranja izmjena Zakona o notarima RS. Tada su najglasniji bili poslanici SNSD-a Radovan Višković, SDS-K Darko Banjac i SDS-a Nedeljko Glamočak, a na Viškovićev prijedlog usvojen je i amandman da Vlada preispita uredbu kojom su regulisane notarske naknade.

Najveća zarada notara prijavljena Poreskoj upravi RS u 2016. godini iznosila je 361 258 maraka. Računica pokazuje da je taj notar u prosjeku mjesečno inkasirao čak 30 100, a da mu je prosječna dnevnica bila 1 003 marke.

“U skladu sa zaključcima Vlade i Narodne skupštine RS, analiziramo Uredbu o određivanju nagrada i naknada notarima u Srpskoj. Do sada je obavljeno više konsultacija, a održan je i sastanak sa predstavnicima Notarske komore RS na kojem je raspravljano o njihovim prijedlozima za izmjene i dopune uredbe koja se odnosi na uređivanje nagrada i naknada” – kazali su u Ministarstvu pravde.

Naglašavaju da je u pitanju izuzetno odgovoran posao jer se, kako su naveli, notarska služba razvija, modernizuje i napreduje, te da je veoma važna za RS jer je doprinijela jačanju pravne sigurnosti.

“Želimo da pronađemo najprihvatljivija rješenja, vodeći pri tome računa o ekonomskom i socijalnom statusu građana, te zadovoljstvu pruženim uslugama. Analiziramo i rješenja o pitanju nagrada i naknada notarima u uporednom pravu kako bi se u naš pravni sistem eventualno preuzela rješenja koja su prihvatljiva i odgovarajuća za građane i notare” – naveli su u Ministarstvu pravde.

Poslanici ističu da ne odustaju od zahtjeva za smanjenje cijena usluga notara, te da će već na idućoj sjednici Narodne skupštine Srpske zatražiti odgovor od Ministarstva pravde šta je o tom pitanju urađeno do sada.

“To pitanje treba što prije urediti. Naknade notara su nekontrolisano velike i građani ne mogu podnijeti sva ta silna opterećenja, a mnogo posla sada ima u uspostavi imovinsko-pravnih uložaka. Tražićemo od Ministarstva da se decidno izjasni na tu temu, odnosno šta je do sada urađeno o pitanju smanjenja cijena usluga notara i šta je preostalo da se uradi” – kazao je Glamočak.

Predsjednica Notarske komore RS Slada Ivelić nije odgovarala na pozive, a ranije je navela da je protiv smanjenja cijene usluga notara jer, kako je navela, oni u Srpskoj imaju najmanje tarife u regionu, a neki su dovedeni i na ivicu egzistencije.

Decenija rada

U Ministarstvu pravde RS najavili su da će u martu 2018. godine biti obilježeno deset godina postojanja i djelovanja notarijata u Srpskoj.

“To će ujedno biti i prilika za predstavljanje rezultata rada notarijata te analize i perspektive njihovog daljeg razvoja “– kazali su u Ministarstvu pravde RS.

Pet najvećih zarada notara u 2016. godini

361 258 KM

353 232 KM

246 057 KM

245 372 KM

214 781 KM

Izvor: Glassrpske/ Marijana Miljić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/notari-mlate-lovu-ministarstvo-analizira/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])