Naučnici: Jun je postao novi jul

Objavljeno: 26. 6. 2025 u 11:35h

Toplotni talas koji se proteklih dana proširio Kanadom, Sjedinjenim Američkim Državama i Evropom stigao je dosta ranije i dio je šireg trenda vezanog za klimatske promene zbog kojih je jun postao novi jul, pokazuju najnoviji naučni podaci.

Kako se navodi, na taj način je produžen period potencijalno rizičnog i ekstremnog vremena tokom ljeta koji sada počinje ranije u junu i traje duže u septembru, prenosi Vašington post.

Direktor evropske službe za klimatske promjene “Kopernikus”, Karlo Buontempo, istakao je da je ljetni period definitivno produžen.

U periodu između 1979. i 2000, prosječna temperatura na Severnoj hemisferi u najtoplijoj sezoni premašivala je 21 stepen Celzijusa u periodu od 10. jula i trajala je oko pet nedjelja, pokazuju podaci Instituta za klimatske promene Univerziteta u Mejnu.

Prošle godine, koja je bila najtoplija otkada se vrše mjerenja, prosječna temperatura od više od 21 stepena trajala je, međutim, od 13. juna pa sve do 5. septembra.

Ove godine situacija nije baš sasvim ista, ali su vrućine, ipak, počele nekoliko nedjelja ranije nego što je to bio slučaj prije više decenija.

Prošle nedjelje, prosječna temperatura na Sjevernoj hemisferi već je iznosila 20,91 stepeni Celzijusa.

“Kada bih to uporedila sa onim što se dešavalo u 20. vijeku, to bi bilo vrlo neobično”, izjavila je švajcarska klimatološkinja sa Instituta ETH iz Ciriha, Sonja Seneviratne.

Produženo ljeto nosi sa sobom veće rizike po zdravlje, posebno za starije ili osjetljive osobe, pa je tako u Evropi stopa smrtnosti povezana sa posljedicama vrućina povećana za 30 odsto u proteklih 20 godina.

Podaci američke Agencije za ekološku zaštitu pokazuju da su se toplotni talasi produžili i postali češći i intenzivniji u proteklih sedam decenija, prenosi Vašington post.

Potencijalna sezona za pojavu talasa vrućina takođe se produžila, pri čemu je 90-ih godina prošlog vijeka trajala manje od 50 dana, dok je 2020-ih povećana na 70 dana.

Visoka temperatura od 32,2 stepena ili više, do sada je tokom ove godine na Sjevernoj hemisferi zahvatila veće površine nego što je uobičajeno, a poklopila se sa prolongiranim i preuranjenim toplotnim talasima u Južnoj Aziji.

Niz posljedica nastaje zbog ranije žege i sušnih uslova, kao što su rizici od požara i nestašica vode.

Ove nedjelje, zvaničnici na grčkom ostrvu Hios proglasili su vanrednu situaciju i evakuisale stanovnike zbog šumskih požara.

Abnormalno visoke temperature stigle su i do švajcarskih Alpa, gdje su, kako je upozorio ekspert Matijas Hus, glečeri počeli da se tope ranije nego obično.

Vrućine ne pogađaju samo Sjevernu Ameriku i Evropu, već i Japan, gdje su proteklih dana pali mnogi temperaturni rekordi.

Visoka temperatura proširila se i preko Mongolije, Rusije i zapadne Kine.

Naučnici su istakli direktnu vezu između rasta temperature i emisije štetnih gasova koji nastaju mahom sagorevanjem fosilnih goriva u protekla dva vijeka.

Emisije nastavljaju da rastu, a svih 10 najtoplijih godina otkako se vrše mjerenja registrovane su tokom protekle decenije.

Naučnici iz grupe World Weather Attribution istakli su povodom toplotnog talasa od pre nekoliko dana u Velikoj Britaniji da bi se takva pojava sada mogla očekivati svakih pet godina, dok se nekada na tom području događala svakih 50 godina.

“Svi podaci pokazuju snažan trend toplotnih talasa u junu pošto se planeta zagrijala”, zaključili su oni.

Izvor: Nezavisne

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/naucnici-jun-je-postao-novi-jul/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)