Koji su to najvažniji običaji na Svetog Nikolu?

Objavljeno: 19. 12. 2022 u 09:56h

Ovo su najvažniji običaji na slavu Sveti Nikola, poznatu još kao i Nikoljdan.

Sveti Nikola Čudotvorac je najveća srpska slava, i popularna rečenica vezana za 19. decembar kod nas glasi – “Pola Srba slavi, a druga polovina ide na slavu”.

Više običaja vezuje se za današnju slavu Nikoljdan, i najvažniji je svakako da najmlađi ukućani treba da dobiju poklončić. Negdje se on ostavlja na prozoru, a u nekim krajevima djeca ostavljaju obuću na podu i ujutru zatiču poklon u njoj.

Sveti Nikola još se naziva i zaštitnikom lađara, moreplovaca, splavara, vodeničara i ribara, i smatra se da ne treba započinjati putovanja na današnji dan.

Veliki dobrotvor štitio je i putnike, ali i sirotinju, zbog čega bi danas trebalo darivati i one koji nemaju i prisjetiti se sveca koji im je uvek pomagao.

Zato što je Sveti Nikola svoja milosrđa uglavnom činio tajno, krišom, vjeruje se da bi trebalo učiniti isto i potajno darivati djecu ili siromašne.

Izvor: Mondo

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/koji-su-to-najvazniji-obicaji-na-svetog-nikolu/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)