Objavljeno: 6. 7. 2025 u 11:13h
U srpskoj tradiciji postoji dan koji nosi tišinu jutra, miris svježe ubranog bilja i svjetlost večernje vatre. To je 6. jul –dan uoči Ivanjdana.
Dok se gradovi užare pod ljetnjim suncem, sela miruju, a duša naroda okreće se običajima koji spajaju zemlju, vodu, vatru i nebo.
Iako se praznik rođenja Svetog Jovana Krstitelja – Ivanjdan – obilježava 7. jula,upravo u danu prije njega obavljaju se najdublji rituali. Od izlaska sunca do noći, kroz jednostavne, ali simbolične radnje,ljudi čiste prostor, tijelo i dušu – da bi ih novi dan dočekao slobodne od svega što je teško i tamno.
Branje ljekovitog bilja – kad trava postaje čuvar duše.
U narodu se vjeruje dabaš danas trava ima najveću moć. Zbog toga se od ranog jutra beru ljekovite biljke –bosiljak, kantarion, lipa, glog, pelin– i pažljivo suše na suncu. Ove biljke se kasnije koriste u čajevima, za mirisanje kuće ili se stavljaju pod jastuk.
Djevojke su ih nekada nosile u kosi ili u kecelji, vjerujući da će tako prizvati sreću i ljubav.Kažu da onaj ko danas ubere kantarion sa pesmom u srcu, neće biti tužan cijele godine.
Umivanje vodom sa izvora – za ljepotu i mir.
Još jedan stari običaj je odlazak doizvora, potoka ili bunara, gdje žene i djevojkenatoče svježu vodu „za Ivanjdan“. Tom vodom se ujutru umiva lice, a ostatak se čuva u kući za važne trenutke.
Vjeruje se da ta voda donosi unutrašnju smirenost i štiti od zle sreće.
Dan uoči praznika nikada se ne ostavlja neuredan. Čisti se kuća, brišu se pragovi, iznosi se staro bilje, ponekad se i dvorište prska osveštanom vodom. To nije samo fizičko čišćenje – to je poruka: “Ne želimo da stara tuga prespava praznik s nama.“
Iako nije obavezno, mnogi vjernici poste 6. jula. Trude se da dan provedu bez ogovaranja, nervoze i nepotrebnih riječi, kako bi sutrašnji praznik dočekali s mirom u duši.
Paljenje olalija – plamen koji gori zbog dobra.
Kada sunce počne da zalazi,pale se lile, baklje od trešnjine ili brezine kore, kojemladi nose kroz selo, uz pesmu i smijeh. Ovaj prizor ima duboku simboliku –vatra “guta” sve loše iz prethodne godine i ostavlja za sobom čist prostor za sreću.
Mnogi preskaču preko upaljenih olalija – to je staro verovanje koje kaže da se tako preskače nesreća.
Djevojke oblače bijele haljine, simbolizujući čistu misao, čistu dušu i dobre namjere. U nekim mjestima i danas se pjevajuladanjske pjesme– tihe, lijepe pjesme koje donose blagoslov domaćinima.
Noć pred Ivanjdan idealno je vrijeme zakupanje u rijeci ili jezeru. Vjeruje se da se time čovjek oslobađa svega što je teško i da se priprema za duhovno rođenje. To je tiho i lično krštenje, po uzoru na Jovana Preteču koji je krstio Hrista u reci Jordan.
Narodna priča kaže dana večer uoči Ivanjdana sunce tri puta zastane dok zalazi, kao da i ono želi da posvjedoči čudesnim događajima tog dana.Ko tada poželi nešto iskreno i tiho, iz dubine srca – njemu će se želja ispuniti.
Zato se i vjeruje da su današnji dan i noć idealni za lične molitve, tihe odluke i unutrašnje obećanje sebi.
Ne morate otići na selo, ni preskakati vatru. Ali možete:
Ubrati grančicu bosiljka i staviti je u čašu vode
Obući nešto bijelo
Očistiti svoj prostor, bez stresa
Umiti se hladnom vodom i zahvaliti tiho
Poželjeli sebi dobro. Ništa više, ali iskreno.
Jer, kako narod kaže – “Ko Ivanjdan dočeka čist, njega će godina sunčati“.
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.