Objavljeno: 9. 3. 2020 u 19:34h
Učenica srednje škole iz Čelinca četvrti je potvrđeni slučaj zaraze virusom korona u BiH, rekao je danas Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske.
Šeranić je istakao da je ova učenica, koja je trenutno smještena na Univerzitetskom kliničkom centru RS (UKC RS) u Banjaluci, već ranije testirana na ovaj virus, ali da je test tada bio negativan. Testiranje su ponovili kada se učenici pojavila temperatura, a ona je bila u bliskom kontaktu sa ranije zaraženim licem iz tog mjesta.
Šeranić je dodao da je srednja škola koju pohađa zaražena učenica tokom vikenda dezinfikovana.
U Republici Srpskoj trenutno je pod zdravstvenim nadzorom 240 osoba koje su doputovale iz područja zahvaćenih virusom korona. Na ovaj virus su pozitivna tri lica, koja su trenutno bez simptoma, saopšteno je juče iz Instituta za javno zdravstvo Srpske.
Takođe, uticaj virusa na privredu u BiH već je snažan, fabrika peleta u blizini Sanskog Mosta, koja posluje s Italijom, obustavila je rad, a sve više prevoznika odbija da robu isporučuje u ovu zemlju.
Ekonomski stručnjaci za “Nezavisne” ocjenjuju da epidemija u Italiji utiče na privredu BiH jer je ova zemlja, u kojoj je virus korona do juče popodne odnio 366 života, zablokirao četvrtinu zemlje, a ukupno je zaraženo 7.375 građana, jedan od najznačajnijih poslovnih partnera BiH.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, rekao je da je već zabilježen pad izvoza i uvoza u Italiju, te da zabrinjava to što je veći pad izvoza.
“Problem s Italijom je što je ova zemlja drugi partner RS u spoljnotrgovinskoj razmjeni. Ukupna vrijednost spoljnotrgovinske razmjene s Italijom prošle godine je bio 1,3 milijarde KM, od toga je 568 miliona KM bio izvoz, a 713 miliona uvoz”, rekao je Blagojević.
Istakao je da je postojala bojazan kada se u Kini pojavio ovaj virus jer dosta kompanija iz RS repromaterijal nabavlja upravo iz ove azijske zemlje, ali da je blokada rada kompanija u Kini kratko trajala.
Nikola Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za međunarodni unutrašnji transport RS, rekao je da je pojava virusa korona u BiH napravila velike probleme prevoznicima i privrednicima koji izvoze robu u Italiju.
“Na graničnom prelazu između Slovenije i Hrvatske kolone su duge do 10 kilometara zbog detaljnih pregleda vozača i putnika koji dolaze iz EU, prvenstveno Austrije, Italije i Slovenije”, rekao je Grbić.
Istakao je da su zbog toga gubici već ogromni i gomilaju se iz dana u dan.
“Mnogi vozači, s kojima se u potpunosti solidarišemo, ne žele da voze u Italiju”, kazao je Grbić.
Dodao je da, nažalost, niko ne zna koliko će ovaj problem potrajati, te da je Fabrika peleta “Final Group” u Lušci Palanci, u blizini Sanskog Mosta, koja 90 odsto svojih proizvoda izvozi u Italiju i to u žarišna područja gdje je aktivan ovaj virus, obustavila svoj rad.
Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore FBiH, rekao je da je transport robe iz BiH u zemlje gdje vlada epidemija ovog virusa usporen, te da je situacija ozbiljna, ali nije potrebno paničiti.
“Panika može dovesti do pada interesovanja partnera firmi u BiH, što za ekonomiju BiH nije povoljno. S druge strane, ovo daje i dodatnu šansu za veći angažman naših kompanija”, zaključio je Jašarspahić.
Dodao je da se može očekivati pad dolazaka u BiH, što će dovesti do umanjenja poslovanja kompanija koje se bave turizmom i ugostiteljstvom.
Marinko Umičević, tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” iz Banjaluke, istakao je da je neizvjesno do kada će njihovi pogoni raditi punim kapacitetom jer većinu repromaterijala dobijaju iz Italije, a značajan dio iz Kine, koje su najteže pogođene virusom korona.
“Sada sve radi smanjenim kapacitetom, a snabdijevanje repromaterijalom neizvjesno je u budućnosti. Industrija obuće je zbog blage zime i širenja virusa korona doživjela veliki udarac”, rekao je Umičević.
Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH, u nedjelju je u Beogradu izjavio da su zaustavljeni svi projekti koji su se vodili sa kineskim kompanijama, te ocijenio da će posljedice zbog virusa korona biti dramatične na ekonomije svih zemalja.
Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva naložio je zabranu posjeta bolnicama, kao i ustanovama socijalne zaštite koje zbrinjavaju djecu, mlade i stare osobe na području kantona.
Takođe je preporučio da se ne održavaju javni skupovi na području FBiH, te da osobe starije životne dobi preskoče rutinske kontrole i odlaske u ordinacije kod doktora i u bolnice ako im nije prijeko potrebna zdravstvena zaštita.
U Institutu zа јаvnо zdrаvstvо RS u sаrаdnji sа Ministаrstvоm zdrаvljа i sоciјаlnе zаštitе RS su dali preporuku u vеzi sа prеduzimаnjеm pојаčаnih higiјеnskih mјеrа nе sаmо zа оsnоvnе i srеdnjе škоlе i zdrаvstvеnе ustаnоvе, vеć i za sve cеntre zа sоciјаlni rаd tе ustаnоve zа sоciјаlnо zbrinjаvаnjе i njеgu u RS.
Izvor: Nezavisne/ Anja Matarugić
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.