“Stan na dan” napušta sivu zonu

Objavljeno: 6. 6. 2018 u 15:59h

Da bi stali u kraj nelegalnom izdavanju po principu “stan na dan” inspektori su pojačali kontrole, a sve više stanodavaca, mahom iz Banjaluke i Trebinja, u strahu od kazni odlučili su da ozakone ovu djelatnost.

Prema podacima Inspektorata RS, inspektori su protekli mjesec kontrolisali 57 subjekata na području Trebinja.

“Nakon kontrole, 17 subjekata se registrovalo, dok je za 40 subjekata ostavljen rok da to učine. Deset subjekata je uklonilo s oglašivača ponude o pružanju usluga, dok u jednom slučaju broj naveden u oglasu nije bio aktivan i nije ni moguće rezervisati apartman. Pojačane su kontrole i na području Banjaluke, gdje su lica koja pružaju ove usluge uvidjela benefite legalnog rada, pa je oko 70 odsto njih registrovalo rad ili je u procesu registracije, dok se manji broj izjasnio da odustaje od iznajmljivanja”, rekla je portparolka Inspektorata RS Dušanka Makivić.

Direktor Turističke organizacije Trebinja Marko Radić kaže da je za mjesec u ovom gradu registrovano 30 smještajnih kapaciteta, odnosno oko 150 kreveta.

“Da bismo stimulisali sve one koji registruju privatni smještaj, sproveli smo akciju dodjele vaučera u vrijednosti od 200 do 400 KM za kupovinu opreme za stanove”, kaže Radić. Dodao je da je zadovoljan odzivom te da je do sada na području grada registrovano oko 1.000 kreveta.

U Turističkoj organizaciji Banjaluka rekli su da su zaključili 24 ugovora o pružanju usluga u kojima je TOBL posrednik.

“Svakodnevno se javljaju zainteresovani. Vlasnik stana se može registrovati kao privredno društvo, da obavlja djelatnost kao preduzetnik, u vidu osnovnog i dopunskog zanimanja, te kao fizičko lice”, objasnili su u TOBL-u i dodali da, prema ugovoru o posredovanju, onaj ko registruje djelatnost “stan na dan” dobija i mogućnost svojevrsne preporuke od TOBL-a.

Kratkoročno iznajmljivanje stanova posljednjih godina postalo je jedan od popularnijih i najlakših načina zarade širom RS, a razlog zbog kojeg se sve češće na te varijante odlučuju strani, ali i domaći, turisti su drastično niže cijene nego u hotelima. Cijena “stana na dan” kreće se, u zavisnosti od lokacije i opremljenosti, od 30 do 80 KM, a u cijenu su uključeni i režije, parking, čista posteljina i peškiri.

Oglasi

Tržišni inspektori iznajmljivanje stanova kontrolišu na osnovu informacija koje im dostave drugi organi, kao i putem reklama na internet stranicama i oglasima o izdavanju apartmana i soba po principu “stan na dan”. Inspekcija kontaktira zakupodavce, poziva ih da se izjasne na navode iz oglasa i obavlja kontrole na licu mjesta.

“Cilj inspekcije nije kažnjavanje, već registracija i legalizacija subjekata, odnosno uvođenje njihovog poslovanja u zakonske okvire”, kaže Dušanka Makivić.

Izvor: Glas Srpske / Autor: Svjetlana Đuričić

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/stan-na-dan-napusta-sivu-zonu/||claudebot