Siromašnima podvaljivale kredite kao pomoć

Objavljeno: 6. 2. 2019 u 19:40h

Osnovni sud u Mrkonjić Gradu potvrdio je optužnicu protiv Šipovljanke Dragane Balać (39) i Banjalučanke Radosave Savić (39), koje tereti za zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, falsifikovanje ili uništavanje službene isprave i prevara, čime su nezakonito pribavile 655.604 KM.

Na ovaj način prevarene su 84 osobe iz Šipova i Mrkonjić Grada, a sačinjeni su lažni ugovori o kreditu na ukupan iznos od 840.000 KM.

Balaćevu, koja je, kako se navodi u optužnici, iskoristila položaj kreditne službenice jedne sarajevske mikrokreditne fondacije (MKF) s predstavništvom u Šipovu, i Savićevu (u to vrijeme Marković), kao direktoricu filijale te MKF u Banjaluci, terete da su od novembra 2012. do maja 2013. godine sa Šipovljanima i Mrkonjićanima slabijeg imovinskog stanja zaključile ugovore o kreditima različitih novčanih iznosa do 10.000 KM.

Lažno su im prikazale da se zapravo radi o humanitarnoj pomoći socijalno ugroženim kategorijama stanovništva i nezaposlenim licima, koju neće morati vraćati, sve kako bi građane navele da potpišu dokumentaciju.

Balaćeva je lažno klijente navodila da MKF iz Sarajeva daje socijalno ugroženim kategorijama stanovništva i nezaposlenima humanitarnu pomoć u iznosu od 350 do 700 KM uz predočavanje samo lične karte i potvrde CIPS-a o prebivalištu te da se radi o nepovratnim humanitarnim sredstvima.

Kako se navodi u optužnici, kada su građani predali  tražene dokumente, Balaćeva je sačinila i svojeručno popunila 84 lažna zahtjeva za kredit na iznose od 1.000 KM, 9.000 KM i 10.000 KM, lažne mjenične izjave i mjenice, a po osnovu lažnih zahtjeva su u organizacionoj jedinici Banjaluka sačinjeni lažni ugovori o kreditu, na ukupan iznos od 840.000 KM.

Ugovore, za koje je znala da su lažni, potpisala je Savićeva i svojim potpisom ih ovjerila kao istinite, te vratila osumnjičenoj Balaćevoj kako bi ih oštećeni građani potpisali prilikom isplate novca, vjerujući da se zaista radi o humanitarnoj pomoći.

Takvi ugovori dostavljeni su sjedištu mikrokreditne organizacije u Sarajevu.

Kako se navodi u optužnici, stečajni upravnik je po osnovu lažnih ugovora oštećenima poslao pismene opomene zbog neplaćanja rata kredita, zahtijevajući isplatu kredita u cijelosti u roku od osam dana pod prijetnjom prinudne naplate.

Oštećeni i izvarani građani su zaključno sa 19. julom 2018. godine evidentirani kod Centralne banke BiH u Centralnom registru kredita poslovnih subjekata i fizičkih lica u BiH kao dužnici E kategorije.

Izvor: Nezavisne/ Dragan Sladojević

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Prikaži komentare

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/siromasnima-podvaljivale-kredite-kao-pomoc/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)