Prosječan brak u Srpskoj traje 13,6 godina, na “ludi kamen” tek sa 30

Objavljeno: 2. 5. 2019 u 13:43h

U Republici Srpskoj (RS) je u prošloj godini zabilježen neznatno veći broj sklopljenih brakova, čije je prosječno trajanje prije razvoda bilo 13,6 godina.

Podaci Zavoda za statistiku RS pokazuju da je evidentno odgađanje sklapanja braka, kako za mladoženje tako i za nevjeste.

Uočava se sve veće približavanje zapadnoevropskom tipu zajednice, koji se odlikuje sve kasnijim “ulaskom” u brak i njegovim odgađanjem, što dovodi do smanjenog nataliteta i do pojave sve češćeg negativnog prirodnog priraštaja, te smanjenja broja stanovnika pojedinih područja.

Lani je sklopljeno je 5.966 brakova, što je u odnosu na prethodnu godinu 12 više ili 5,2 sklopljena braka na 1.000 stanovnika.

Nastavljen je isti trend kao u prethodnim godinama, pa je najveći broj udaja, odnosno ženidbi bio između mladoženja i nevjesta s državljanstvom Bosne i Hercegovine.

Prosječna starost pri stupanju u bračnu zajednicu za mladoženju je bila 32,1 godinu i u odnosu na prethodnu godinu smanjila se za 0,1 godinu, a u periodu 1998−2018. godine, granica sklapanja prvog braka za muškarce povećana je za 1,7 godina.

I ukupna prosječna starost nevjeste pri udaji povećala se u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 28,9 godina, dok se granica sklapanja prvog braka veća za 0,3 godine i iznosi 27,3 godine.

Statističari su naveli da se pripadnice „ljepšeg“ spola ranije udaju. U dobi od 15 do 19 godina, brak je sklopilo 294 nevjesta, dok su se u istoj starosnoj grupi oženile 23 osobe muškog spola.

U RS lani su zabilježena 963 razvedena braka. Po posljednjem zajedničkom prebivalištu, najveći broj razvedenih brakova zabilježen je u Banjaluci i to 273, Bijeljini 109, Prijedoru 85, Tesliću 51 i Modriči 47.

U odnosu na posljednje raspoložive podatke Eurostata za stopu divorcijaliteta EU-28 (2015.godina), RS se nalazi ispod prosjeka, jer je u 2018. godini bilo 0,8 razvedenih brakova na 1.000 stanovnika.

Od ukupnog broja razvedenih brakova, od prve do pete godina braka razvelo se 21,3 odsto parova, a za njih 22 odsto bračna zajednica je trajala od pet do devet godina.

U toku prve godine braka razvelo se 2,6 odsto parova, a nakon 25 i više godina bio ih je 16,8 odsto.

Prosječna starost muža (42 godine) pri razvodu braka veća je od dobi žene (39 godina) za tri godine.

Statističari su izračunali da je najveći broj razvedenih brakova bez izdržavane djece, oko 41,1 odsto, s jednim djetetom oko 20,9 odsto, a s dvoje i više djece oko 17 procenata.

Izvor: Agencije

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/prosjecan-brak-u-srpskoj-traje-136-godina-na-ludi-kamen-tek-sa-30/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])