Privatni smještaj vojnika utanjio kasu

Objavljeno: 11. 11. 2018 u 12:45h

Ministarstvo odbrane (MO) BiH već duže od decenije ne uspijeva da riješi problem smještaja aktivnih vojnih lica, a ta neozbiljnost izvukla je iz budžeta do sada na desetine miliona maraka.

Da je situacija na terenu nepromjenjiva poslije toliko godina, utvrdili su revizori, čiji su nalazi pokazali da nadležni ni nakon četiri godine nisu realizovali nijednu preporuku koju su im dali s ciljem ušteda i stavljanja tačke na problem.

Presjek sadašnjeg stanja predočen je u izvještaju “Praćenje realizacije preporuka revizije učinka”, koji je objavila Kancelarija za reviziju institucija BiH i u kojem su podvukli da su 2014. godine sproveli reviziju učinka pod nazivom “Smještaj aktivnih vojnih lica u MO BiH”, koja je pokazala da se za te namjene izdvaja godišnje oko osam miliona KM.

Skrenuli su pažnju na činjenicu da su nadležni određene aktivnosti počeli još tokom 2006. godine, ali i da je samo ministarstvo 2014. ustvrdilo da su troškovi visoki i da postojeći način smještaja, odnosno individualno unajmljivanje privatnih stanova, nije ekonomično rješenje. Revizori su u posljednjem izvještaju ponovo upozorili da taj problem nije riješen jer nije došlo do promjene.

– Ministarstvo nije pristupilo rješavanju problema u skladu sa preporukama revizije. Četiri godine nakon objave izvještaja revizije učinka, nijedna preporuka revizije nije realizovana ili djelimično realizovana, za jednu preporuku su preduzete početne aktivnosti, dok za pet nisu preduzete aktivnosti – kazali su u Kancelariji za reviziju.

U MO su, na pitanje revizora o preduzetim aktivnostima po izvršenoj reviziji učinka “Smještaj aktivnih vojnih lica”,  konstatovali da su u projekat ušli bez studije izvodljivosti, opravdanosti i isplativosti uvođenja sveobuhvatnog novog koncepta smještaja, tako da su u toku realizacije započetih aktivnosti suočeni sa nizom neusaglašenih stavova. Dodali su da će, u narednom periodu, donijeti konkretan zaključak o pitanju nastavka ovih aktivnosti.

Ministarstvo je, kazali su u Kancelariji, između ostalog, u skladu sa preporukama revizije, prije dvije godine usvojilo Akcioni plan za implementaciju smještaja profesionalnih vojnih lica, ali je postupanje po njemu izostalo.

– Vidljivo je da su naznačeni rokovi za aktivnosti istekli – zaključili su revizori i naglasili da je MO BiH tokom ove godine već trebalo da samostalno unajmljuje stanove za smještaj aktivnih vojnih lica.

MO BiH, u okviru kojeg su i Oružane snage, apsolutni je rekorder po potrošnji na nivou zajedničkih institucija, sa budžetom koji godišnji iznosi više od 250 miliona maraka.

Tekuća rezerva

Brojne zamjerke revizori su ponovo imali i na raspodjelu novca iz tekuće rezerve budžeta institucija BiH. Nalazi do kojih su došli pokazuju da još nije dostignut zadovoljavajući nivo transparentnosti, iako u te namjene odlazi godišnje po nekoliko miliona maraka.

– Sredstva se dodjeljuju bez javno objavljenih kriterijuma, kao i na osnovu uopštenih i neiscrpnih internih kriterijuma – navedeno je u izvještaju revizora.

Izvor: Glas Srpske /Autor: Vedrana Kulaga

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/privatni-smjestaj-vojnika-utanjio-kasu/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])