Poslije cigareta i goriva, raste li cijena i auto-dijelovima?

Objavljeno: 19. 8. 2019 u 16:34h

Ministarstvo transporta i komunikacija BiH sprema nove mjere, kojima će, kako kaže, uvoz auto-dijelova u BiH, prolaziti dodatne kontrole, čime se štite kupci, tj. vlasnici automobila i povećava bezbjednost saobraćaja. Dok građani čekaju „gotova posla“, jer ih niko ništa ne pita, mehaničari sumnjičavo odmahuju glavom, distributeri dijelova za automobile, ovo smatraju bespotrebnim i novim udarcem na džep kupaca.

Upućeni tvrde da ima proizvođača, koji za tržišta, poput ovog našeg, ne ispituju kvalitet autodijelova, dok dijelovi namijenjeni tržištu EU ispitivanja prolaze. Novi propisi bi, sudeći prema najavama, trebali izjednačiti kvalitet tih auto dijelova, pa je tako u, pišu „Nezavisne novine“, Ministarstvu komunikacija i transporta BiH sačinjen spisak dijelova koji će biti provjeravani.

“Logično je da, ako automobili prilikom uvoza prolaze provjere, provjerama budu podložni i novi auto-dijelovi koji se stavljaju na tržište. To dosad nije rađeno kada je riječ o dijelovima za vozila”, pojašnjava izvor “Nezavisnih” iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH.

Suština je, kako dodaje sagovorik, da država zaštiti kupca od dijelova koji nisu prošli ispitivanja.

“Novi dijelovi koji danas ulaze u BiH ne prolaze posebne provjere. Želja je da se dijelovi podvrgnu provjeri, koja će pokazati da li postoji sertifikat za njihovu sigurnu upotrebu”, pojašnjavaju iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH, te uvjeravaju da ovakva praksa ne bi trebalo da dovede do poskupljenja auto-dijelova.

Drago Talijan iz Centra za motorna vozila, koji je nosilac konzorcijuma koji obavlja administrativne poslove u oblasti homologacije, rekao je da je ova zamisao usmjerena ka povećanju bezbjednosti u saobraćaju.

“Na sastancima koje smo imali uvoznici su spominjali i mogućnost poskupljenja auto-dijelova, ali ne vjerujem da će se to desiti”, uvjerava Talijan u izjavi za “Nezavisne”.

Automehaničari kažu da su se, pri dosadašnjoj ugradnji dijelova, doslovno svega nagledali.

“Nikad ne znate koliko će neki dio poslužiti. Čak ne važi ni ono pravilo – što skuplje, to bolje. Dešavalo se da ugradim dio i vrati mi se vozač kroz nekoliko sedmica, pa utvrdim da je opet isti dio crkao, iako je kupljen nov”, rekao je jedan automehaničar iz Banjaluke.

Zoran Andrić, pomoćnik ministra komunikacija i transporta BiH, rekao je prije nekoliko dana da se od septembra, odnosno decembra, zavisno o kojim dijelovima se radi, počinje s provjerama.

Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Privredne komore FBiH, rekao je da je cilj da svi dijelovi koji uđu na tržište BiH budu u skladu sa svim normativima koji se preuzimaju od EU, odnosno da dijelovi koji se ugrađuju u automobile u BiH budu sigurni isto onoliko koliko su sigurni u drugim dijelovima Evrope.

U preduzeću “Auto Milovanović” kažu da oni kao distributeri rezervnih dijelova za putnička i laka komercijalna vozila sam Zakon i proceduru ne vide kao adekvatan način uređenja tržišta i zaštite potrošača.

“Čak naprotiv,  sprovođenjem ovog Zakona i procedura, će legalni uvoznici, koji ispunjavaju sve postojeće procedure i zakone, biti kažnjeni time što će morati dodatno, uz sve probleme sa kojima se već suočavaju, da izdvoje finansijska sredstva i urade homologaciju za proizvode, koji su već homologirani. Namjera je da nam se naplati nešto što je već plaćeno i usklađeno sa zakonom u EU. Kao posljedica toga, između ostalog, mi ćemo biti primorani da proizvode, koji se ne prodaju u količinama dovoljnim da opravdaju trošak dodatne homologacije,  povučemo sa tržišta i zaustavimo uvoz”, rekli su za portal Banjaluka.com u ovom preduzeću.

Stvoriće se veći prostor za neregistrovane „prodavce“ i sivo tržište

Takođe, dodaju u „Auto Milovanoviću“, istovremeno će se ovim stvoriti veći prostor za neregistrovane „prodavce“ i sivo tržište, koji će ponuditi BiH tržištu slične nehomologirane proizvode, bez ikakvih dokaza.

“Smatramo da je vrijeme ostavljeno distributerima da završe postupak usklađivanja dijelova prekratak, te da ćemo se, ukoliko isti u navedeno vrijeme stupi na snagu, suočiti sa ogromnim problemima i gubicima. Trenutno ne postoji jasna procedura, postupak, niti online aplikacija, koja bi navodno trebala da služi u ove svrhe, i koju je prije svega potrebno određeno vrijeme testirati, na koji način distributeri da urade navedeno usklađivanje i homologaciju.

Nove procedure će neke firme i da ugasi

Dodaju da je prezentovani cjenovnik iz 2009. o troškovima ovih usluga je nešto što definitivno nije dovoljno razmotreno i prodiskutovano sa ljudima iz „prakse“, te će visina cijena ovih procedura dodatno da uguši i oteža poslovanje firmi, a neke i da ugasi, jer kad se suoče sa ovolikim troškovima, najbolja opcija će im biti da stave ključ u bravu.

“Ovo nije način da se porodične firme u BiH, koje se bavi distribucijom rezervnih auto dijelova, na bilo koji način podstaknu da unapređuju svoje poslovanje”, naveli su u “Auto Milovanoviću”.

Svi uveženi dijelovi već posjeduju adekvatnu homologaciju

Dodali su da ovo preduzeće ima partnere iz cijelog svijeta, koji su proizvođači,  kako za prvu ugradnju u nova vozila (u fabrikama), tako i za aftermarket, koji podrazumijeva rezervne dijelove za naknadnu ugradnju i servisiranje vozila, te su svi uveženi dijelovi proizvedeni u skladu sa važećim propisima EU i već posjeduju za to adekvatnu homologaciju, pa samim tim garantuju kvalitet i sigurnu upotrebu za krajnjeg korisnika tj. vozače putničkih i lakih komercijalnih vozila.

Rastu cijene dijelova- ko će platiti poskupljenje?

“Stupanjem na snagu ovog Zakona će se definitivno povećati troškovi, ali i otežati sam rad distributera i uvoznika. Mi ćemo nastojati, kao i u dosadašnjem poslovanju da, ukoliko ovaj Zakon zaživi, naši kupci, kojima je cijena veoma  bitna, to ne osjete, odnosno da mi amortizujemo ovaj udar, koji nadležni organi po našem mišljenju, nepotrebno nameću uvoznicima i distributerima”, zaključili su u ovom preduzeću.

“Auto demi“ i „Sim-impex“ bez komentara

Komentare od preduzeća “Auto DE-MI” i “SiM Impex”, nismo dobili nakon što smo nekoliko puta kontaktirali ova preduzeća tražeći odgovor, kao ni u preduzeću “Elpida” gdje su nam zaposleni rekli da je direktor na putu, a da oni nisu upućeni u nove propise ali da nisu ni ovlašteni za davanje izjava.

Autor: Marija Gajić / Nezavisne.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/poslije-cigareta-i-goriva-raste-li-cijena-i-auto-dijelovima/||claudebot