Poslanici u tajnosti kuju plan za vraćanje u džep “bijelog hljeba”

Objavljeno: 20. 6. 2018 u 12:52h

Grupa parlamentaraca na nivou BiH već duže vrijeme ispituje teren kako bi utvrdili da li postoji mogućnost da funkcioneri, nakon isteka mandata, ponovo ostvare pravo na “bijeli hljeb” ako ne nađu novi posao, a vjetar u leđa dao im je stav struke da za to ima osnova.

“Bijeli hljeb” je naknada za izabrane i imenovane zvaničnike na koju stiču pravo nakon prestanka javne funkcije. Ukoliko ne pronađu zaposlenje imaju pravo na platu godinu poslije završetka mandata.

Savjet ministara BiH je u aprilu prošle godine stavio van snage odluku o ostvarivanju ovog prava za funkcionere u vlasti na nivou BiH. To je učinjeno nakon što su u Parlamentu BiH stupile na snagu izmjene Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH kojima je ovo pravo ukinuto.

Priča o inicijativi za vraćanje te privilegije obavijena je velom tajne i za sada je poznato da je cilj grupe parlamentaraca da utvrde da li ima osnova za pokretanje inicijative u Ustavnom sudu BiH za ocjenu ustavnosti Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH. Adut im je odredba Ustava koja propisuje da se plate funkcionera ne mogu smanjivati u toku mandata.

Članovi grupe koja zagovora pravo na “bijeli hljeb” drže se podalje od očiju javnosti, a procurilo je da je u njoj i poslanik NDP-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Momčilo Novaković, koji ne želi da kaže ko su mu partneri u ovoj akciji. Potvrdio je da su dobili mišljenja pravnika koji su zaključili da ima osnova da se priča o “bijelom hljebu” ponovo zavrti u parlamentarnim, ali i sudskim krugovima.

“Postoji stav dijela pravnika da je Zakon o platama i naknadama u institucijama BiH neustavan i da je prekršen član Ustava. Sada je pitanje da li će to biti predmet apelacije Ustavnom sudu ili ne. Sve zavisi od poslanika jer je potrebno najmanje deset potpisa. Ja ću potpisati, ali nisam taj koji lobira. Ko god bude htio da potpiše, potpisaće. Ako ne bude deset potpisa, apelacije neće biti i suprotno”, rekao je Novaković.

Na pitanje ko lobira za pokretanje preispitivanja ustavnosti zakona, kaže, niko.

“Nema potrebe za tim. Postoji grupa ljudi koja je tražila mišljenje pravnika. To smo dobili i sada ćemo ponuditi i kolegama da to potpišu. Ko hoće, hoće. Ko neće, neće”, kazao je Novaković.

Kakva je sudbina cijele priče, dodaje Novaković, teško je predvidjeti.

“Previše je to svedeno na političko pitanje, a posebno to može da dođe do izražaja sada u izbornoj kampanji tako da mislim da je apsolutno neizvjesna sudbina. Vidjećemo”, rekao je Novaković.

On je ostao istrajan u tome da ne odaje ko je sa njim dio, kako je nazvao, miješane grupe.

“Mogu samo da potvrdim za sebe i ništa drugo. Ne bi htio da pominjem ostale kolege jer je očigledno neko mene predstavio kao inicijatora toga, iako sam samo dio te grupe koja smatra da treba provjeriti ustavnost odluka. Riječ je o miješanoj ekipi i stranački, a ima članova i iz vlasti i iz opozicije”, istakao je Novaković.

Zamjenik predsjedavajućeg Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Lazar Prodanović kaže da nije moralno da neko godinu prima platu, a ništa ne radi.

“Na tu privilegiju je stavljena tačka i nije vrijeme da se ponovo otvara te tema. Veliki broj građana veoma loše živi i pokretati takve priče nije ni potrebno, ni moralno. Protiv toga sam”, rekao je Prodanović i dodao da je potrebno riješiti status funkcionera, ali da sada nije vrijeme za to imajući u vidu stanje u BiH.

Poslanik SBB-a u Parlamentu BiH Damir Arnaut, koji je bio jedan od najvećih zagovornika ukidanja “bijelog hljeba”, nije odgovarao na pozive.

Na potrebu ukidanja te naknade godinama su ukazivali iz Centra civilnih inicijativa (CCI). Poslednji put je to bilo u izvještaju o monitoringu rada Parlamenta BiH za 2017. godinu u kojem su naveli da su nakon ukidanja “bijelog hljeba” ostvarene značajne uštede. To proizilazi iz računice da su svi poslanici i delegati, koji su podnijeli zahtjev nakon isteka mandata, ranije imali pravo na punu platu u trajanju od 12 mjeseci što im je donosilo dodatni prihod nakon isteka mandata od 40.000 do 50.000 KM. Iz Fondacije CPI – Centar za zastupanje građanskih interesa ocijenili su da je vraćanje “bijelog hljeba” nemoralno.

Novi zakon

Uporište za vraćanje “bijelog hljeba” grupa poslanika je našla u novom zakonu o sukobu interesa koji bi uskoro mogao da se nađe pred poslanicima. On predviđa da poslanik ne može raditi ni u privatnom sektoru ako je u toku mandata donio zakon koji se odnosi na taj sektor što bi se negativno odrazilo na one koji završe politički mandat.

“Taj zakon još nije usvojen, ali je stigao u parlament. Ipak, ne smatram da će to stvoriti veće probleme jer će se vidjeti u kom periodu izabrani zvaničnici neće moći obavljati neke od poslova”, kaže Lazar Prodanović.

Izvor: Glas Srpske / Autor: Vedrana Kulaga

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/aktuelno/bih/poslanici-u-tajnosti-kuju-plan-za-vracanje-u-dzep-bijelog-hljeba/||claudebot