Objavljeno: 4. 11. 2014 u 09:59h
Zaposleni u Centru za socijalni rad za deset mjeseci ove godine od roditelja su zbog zanemarivanja i zlostavljanja oduzeli šestoro mališana.

U ovom centru rekli su da broj djece oduzete od njihovih bioloških roditelja iz godine u godinu varira, pa je tako prije tri godine ovaj broj bio duplo veći.
“Od loših roditelja lani smo oduzeli osmoro mališana. Djecu iz takvih porodica uglavnom smještamo kod porodica koje nemaju status hraniteljskih, a u krvnom su srodstvu sa njima”, rekla je socijalni radnik Dijana Batos.
Jedan od razloga za oduzimanje mališana od njihovih roditelja je, pored zanemarivanja i zlostavljanja, i odbijanje brige o djetetu jednog od roditelja u slučaju smrti drugoga.
“Kad su u pitanju zanemarena i zlostavljana djeca, najčešće je riječ o teškim problemima u mentalnom zdravlju roditelja, promjeni ličnosti, psihičkim poremećajima, alkoholizmu, te ostalim bolestima zavisnosti i siromaštvu”, kazala je Batos.
Ona je naglasila da poremećen odnos u porodici najčešće prijavljuju bliski srodnici, prijatelji, komšije, nastavnici, kao i zdravstvene ustanove, te putem “plavog telefona”. Pored toga, često prijave stižu anonimno.
“Zanemarivanja i zlostavljanje mališana ostavlja dugotrajne posljedice na njihovo zdravlje, razvoj i dobrobit, a znatan je uticaj i na njegovo samopoštovanje i samoprocjenu”, objasnila je Batos.
Prema njenim riječima, smještajem u funkcionalno porodično okruženje dijete dobija mogućnost da izraste u emotivno zrelu i stabilnu ličnost.
Majka maloljetne djece Zorica Berić smatra da roditelje koji zapostavljaju i zlostavljaju svoju djecu treba prijaviti policiji.
“Takvoj djeci treba pomoći da zbog toga ne bi imala trajne posljedice. Kod mene u komšiluku prije nekoliko godina živio je mlađi bračni par sa djetetom. To je bio haos! Oni ili su bili narkomani ili alkoholičari, ali nisu bili normalni”, kazala je Berićeva.
Dodala je da ih je prijavila Centru za socijalni radi i policiji, jer su zapostavljali svoju bebu.
“Beba nije imala ni godinu, stalno je plakala. Oni su znali da se napiju ili šta već i zanemare bebu, a kada bi se desilo da su trijezni, bebi bi umjesto hrane da jede davali jogurt da pije”, rekla je Berićeva.
Besplatna savjetodavna linija za djecu “plavi telefon” do sada je pozvana 900 puta, ali je 577 poziva servisirano.
“Pored poziva na koje se javimo, imamo i propuštene pozive, pa smo tako odlučili da rad plavog telefona uskoro produžimo za dva sata. Od Nove godine planiramo da uvedemo i anonimno i-mejl savjetovanje”, rekli su u Udruženju “Nove generacije”.
Izvor: Glas Srpske
Nema komentara
Sakrij sve komentare
Prikaži komentare
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.