Objavljeno: 30. 6. 2013 u 11:45h
Posljednjih godina broj oboljelih od melanoma, karcinoma kože, se povećava, a ljekari preporučuju čest samopregled kože i brzo uočavanje promjena kako bi se pravovremeno moglo intervenisati.
Takođe, medicinari naročito naglašavaju da bi kožu što manje trebalo izlagati suncu, ali i izbjegavati solarijum i ljeti koristiti kremu sa visokim zaštitnim faktorom. O tome bi naročito računa trebalo da povedu osobe svijetle puti, očiju i kose te one koje imaju mnogo mladeža.
Uznapredovali melanom može metastazirati, ozbiljno narušiti zdravlje i biti smrtonosan. Zato bi svi trebalo da se sjete koliko su puta izložili blijedu kožu prvom suncu i izgorjeli? Najbolje bi bilo – nijednom.
Koža, reći će svaki ljekar, nepogrešivo pamti svako izlaganje suncu, ljuštenje, pregrijavanje. Ona je naš najveći i time najizloženiji organ pa je izlaganje UV zracima vrlo opasno.
Melanom je maligni zloćudni tumor pigmentiranih stanica kože, najčešća bolest kože koja može uzrokovati smrt i jedan od tumora sa najvećom ekspanzijom. Melanom je usko vezan za pigmentaciju kože i danak uzima među bijelcima, a među pripadnicima žute rase i crncima vrlo je rijedak.
Melanomi ne prepoznaju starost i podjednako se javljaju u svakoj, a problem je što su relativno često nasljedna bolest pa se mogu javiti i kod male djece.
Češće napada žene: Tihi ubica češće napada žene nego muškarce. Melanom se može razviti iz mladeža, ali i, manje je poznato, iz oštećenih mjesta na koži na kojima prije toga nije bila nikakva promjena. U ranom stadijumu melanom se može uspješno liječiti i tada je prognoza za oboljele vrlo dobra.
Sa druge strane, prognoza za melanome koji nisu liječeni izrazito je loša i samo od tri do četiri odsto pacijenata živi duže od pet godina od pojave bolesti.
Prepoznati melanom: Američko ABCD pravilo vrlo je korisno za otkrivanje sumnjivih, displastičnih mladeža, a odnosi se na posmatranje i praćenje mladeža.
A – asimetrija (asimetrični madeži su sumnjivi), B – border – rubovi (zabrinjavajući su, nepravilni i nazubljeni), C – color – boja (zabrinjava ako je višebojan, od svjetlosmeđe do crne i D – dijametar – prečnik (veći od šest milimetara zabrinjava).
Mladeži se, inače, smatraju dobroćudnom i normalnom pojavom na koži. Svaku promjenu u mladežu i oko njega treba ozbiljno shvatiti, jer može biti prvi znak pojave melanoma. Normalni su mladeži male, obično smećkasto obojene mrlje na koži koje se mogu vidjeti kod većine ljudi. Samo je manji broj mladeža na koži od rođenja, a većina ih nastane tokom života, uglavnom poslije ljetnog nepažljivog izlaganja suncu.
Tim pravilom služe se ljekari u svakodnevnu radu, ali svako ga može primijeniti pri samopregledu kože. Dijagnoza melanoma sigurna je tek kada se sumnjiva promjena posve odstrani i pregleda patohistološki.
Ako melanom otkrijemo u ranom stadiju, može biti liječen. Svaka kasnija faza otkrivanja je smrtonosnija, a najčešće metastazira na mekim tkivima – jetri, plućima, mozgu…
Iako je kod djece rjeđi, treba obratiti pažnju i pregledati mališane koji imaju više mladeža.
Obratite pažnju!
– Uobičajena mjesta nastanka melanoma su trup kod muškaraca i noge i trup kod žena.
– Svako upoznat sa slučajevima bolesti u svojoj porodici i ko ima osjetljiviji tip kože morao bi preventivno vršiti godišnje preglede.
– Melanom često nije vidljiv golim okom i u početku izgleda gotovo isto kao i mladež. Promjene u boji, obliku, veličini, uzdignutosti te svrab ili krvarenja lezije znak su maligniteta.
Izvor: Nezavisne novine
Nema komentara
Prikaži komentare