Šta svako treba da zna o ishrani poslije posta

Objavljeno: 6. 1. 2024 u 09:55h

Veoma je važno znati kako prekinuti post, a da se ne podlegne prejedanju i tako mogućim stomačnim problemima. U tijelu tokom posta dolazi do različitih bioloških promjena, pa je uvijek potrebno nakon posta odvojiti vrijeme za period adaptacije organizma. Ovaj period će zavisiti od dužine i vrste posta.

Evo šta morate da znate ako postite.

Tokom posta u tijelu dolazi do određenih bioloških promjena. Normalna proizvodnja određenih enzima tokom redovne ishrane se smanjuje ili zaustavlja u zavisnosti od načina posta (izbacivanje djelimično ili potpuno svih životinjskih proizvoda i ulja). Postepeno ubacivanje hrane koja tokom posta nije unošena dozvoljava organizmu ponovno uspostavljanje normalne proizvodnje enzima.

Zaštitna sluz digestivnih organa tokom posta se takođe proizvodi manje, čineći digestivni trakt osjetljivijim na iritante poput kafe i začinjene hrane. Po prestanku posta, važno je pribjeći postepenom uvođenju svih uobičajenih namirnica u ishranu.

Period adaptacije na redovnu ishranu zavisi od dužine posta. Ukoliko post traje duži period, potrebna su barem četiri dana za prelazak na redovnu ishranu. Ovaj period je 1-3 dana poslije kraćeg posta i jedan dan kod jednodnevnih postova.

Hrana za prekidanje posta

Tokom adaptacije treba koristiti hranu koja je bogata hranljivim materijama i lako svarljiva, a postepeno uvoditi složenija jela. Vrsta posta određuje i vrstu namirnica kojom se prelazi na normalnu ishranu.

Da bi lakše odredili sa kojom vrstom hrane treba započeti prilagođavanje, koristite dole navedenu listu:

  • Sokovi od voća i povrća
  • Svježe sirovo voće
  • Bujon od povrća ili od kostiju
  • Jogurt, kiselo mlijeko, kefir
  • Zelena salata i spanać
  • Kuvano povrće ili čorba od povrća
  • Svježe sirovo povrće
  • Dobro kuvane žitarice i leguminoze
  • Orašasto voće i jaja
  • Ostali mliječni proizvodi
  • Meso i ostali proizvodi

Najbolje je započeti hranom iz prve tri tačke liste, pa postepeno dodavati ostale. Korisno je pridržavati se ostatka liste, pošto je svaka sljedeća namirnica složenija od prethodne.

Potrebno je voditi računa i na reakciju tijela tokom uvođenja “nove” hrane. Obraćati pažnju na moguću alergijsku reakciju i rano prepoznavanja osjećaja sitosti da bi se izbjeglo prejedanje.

Kada se prekida post, tijelu su potrebni manji, ali češći obroci. Postepeno treba povećavati veličinu obroka i period između obroka, do postizanja redovne rutine u ishrani.

Dobro je uzimati manje zalogaje hrane i dobro ih sažvakati kako bi se olakšalo varanje .

Tijelu će se pomoći dodavanjem “živih” enzima i dobrih bakterija. Svježe sirovo povrće je puno enzima koji dobro djeluju na organizam i varenje. Probiotici ili dobre bakterije mogu da se nađu ne samo u kapsulama nego i u fermentisanim proizvodima, kao što su jogurt, kiseli kupus i slični proizvodi.

Trenutno je aktuelan završetak pravoslavnog božićnog posta. Na dan Božića se spremaju đakonije kojima je teško odoljeti.

Ukoliko se pretera sa slasnim pečenjem, sarmom, pihtijama i tortama, potrebno je pri ruci imati dole navedene pomagače u suzbijanju digestivnih problema poput mučnine, gasova, grčeva i gorušice.

Prva pomoć iz kuhinje kod digestivnih problema

Jabukovo sirće – ima alkalizirajuće dejstvo, koje pomaže kod regulisanja varenja.

U čašu vode dodati supenu kašiku jabukovog sirćeta i jednu kafenu kašičicu meda, te dobro promiješati. Ovaj napitak piti dva do tri puta dnevno za brz oporavak.

Sjeme komorača ili anisa – je veoma korisno kod otklanjanja digestivnih problema izazvanih začinjenom i masnom hranom. Ulje iz sjemenki potpomaže otklanjanje mučnine i kontrolu gasova.

Pola kafene kašičice praha sjemena od komorača umiješati u malo vode. Uzimati dva puta dnevno.

Čaj od sjemenki anisa se pravi tako što se dvije kafene kašičice smrvljenih sjemenki prelije šoljom vrele vode i ostavi da odstoji deset minuta.

Sažvakati punu kašiku sjemenki anisa zarad otklanjanja digestivnih simptoma.

Đumbir – stimuliše proizvodnju digestivnih sokova koji pomažu varenje hrane.

Dve kafene kašičice soka od izrendanog đumbira pomiješati sa kafenon kašičicom meda u čaši vode i popiti.

Domaći čaj od đumbira se pravi prokuvavanjem u vodi kafene kašičice praha đumbira 5 do 10 minuta.

Soda bikarbona – digestivni problemi obično nastaju tokom povećane količine želudačne kiseline, a soda bikarbona je jednostavan i efikasan antacid (smanjivač želudačne kiseline).

Pola kafene kašičice sode bikarbone rastvoriti u pola čaše vode. Ovaj napitak neutralizuje kiselinu i oslobađa od nadutosti.

Čaj od nane – Umiruje stomak i otklonja digestivne probleme.

Ohlađen čaj od nane se pije polako i u malim gutljajima.

Kumin – zauzima značajno mjesto u Ajurvedskoj medicini kao lijek protiv digestivnih problema. Kumin još i stimuliše sekreciju enzima pankreasa koji su potrebni za dobro varenje.

Kafenu kašičicu praha sjemena kumina rastvoriti u čaši vode i popiti.

Korijander – je efikasan začin koji otklanja digestivne probleme i potpomaže stvaranje digestivnih enzima.

Bosiljak – je odlično sredstvo za otklanjanje simptoma otežanog varenja.

Jednu kafenu kašičicu bosiljka preliti šoljom vrele vode te ostaviti da odstoji 10 minuta. Popiti do tri šolje u toku dana.

Cimet – je lako dostupno sredstvo za otklanjenje digestivnih problema. Naročito je efikasan kod oslobađanja od grčeva i nadutosti.

Polovinu kafene kašičice cimeta dodati u šolju ključale vode, ostaviti nekoliko minuta i popiti dok je još uvek toplo.

Izvor: najboljamamanasvetu.com

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/sta-svako-treba-da-zna-o-ishrani-poslije-posta/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)