Selen – Blagotvoran korijen, ukusan list

Objavljeno: 14. 2. 2014 u 12:56h

Pomaže u varenju, kod gihta, reume, urinarnih problema, ublažava migrenu izazvanu poremećenim radom bubrega.

selen

O mediteranskoj biljci selen (Levisticum officinale) malo se zna iako ima mnogo hranljivih sastojaka. U narodu je poznata pod nazivom selim, ljupčac, lesandrina, milobud, ima jak i prijatan miris. Lako se uzgaja, a na kvalitetnoj zemlji može da izraste i do metar. Odlično podnosi zatvoren prostor, kao jednogodišnja kultura može da se gaji i u saksiji.

Tamnozeleni aromatični listovi beru se sve do jeseni, a preostalo lišće sakuplja i suši, kao i korijen. Ova samonikla baštenska biljka rijetko može da se nađe u prirodi, iako je cijenjena u narodnoj medicini. Koristi se i kao začin.

Korijen joj je posebno ljekovit, ali i pljosnati plod sa oštrim rebrima. Ovi dijelovi sadrže etarsko ulje u kojem je glavni sastojak terpineol. Ima i smolu, gumu, tanin, šećer, skrob i razne kiseline. korijen se iskopava u rano proljeće ili u jesen, siječe na tanke kriške ili po dužini, a zatim suši u tankom sloju u hladovini i na vjetrovitom mjestu. Čuva se u tamnoj, staklenoj posudi. U početku je sladak i sluzav, a vremenom postaje gorak i ljut.

Čaj od korijena selena ublažava probleme u varenju, posebno kod prekomjernog lučenja želudačne kiseline. Jak diuretik, preporučuje se za edeme, naročito kod izraženih otoka nogu, gihta, reume, teškog i bolnog uriniranja. Slično dejstvo postiže i kod katara mokraćne bešike, akutnih i hroničnih oboljenja bubrega, a preventivno sprečava stvaranja pijeska i kamena. Djelotvoran je i za nerve, uspješno otklanja i migrenu izazvanu lošim radom bubrega. Narodni ljekari ga preporučuju i kod žutice. Priprema se kada se jedna ili pola kašičice sušenog i isjeckanog sirovog korijena prelije šoljom ključale vode. Ostavi se deset minuta da poklopljen vri, pa procijedi. Da bi se postigao željeni efekat, pije se dva puta dnevno, nezaslađen i u gutljajima.

selen caj

Kod problema sa varenjem praćenog i nadimanjem, čaj se pravi od jednakih dijelova mješavina korijena selena i kima, koji se umjesto u vodi, kuvaju u vinu. Ne preporučuje se trudnicama i osobama sa povišenom temperaturom. Sušeni korijen u prahu djeluje kao i čaj. Prah uzimajte dva do tri puta dnevno sa vodom po 1/4 kašičice. korijen selena zagrijeva želudac i aktivira njegov rad. Međutim, ne bi ga trebalo dodavati namirnicama tokom termičke obrade (kuvanja, pečenja), jer ima kontraefekat kao i biber.

Vino za jetru

Najbolje prirodno sredstvo za podsticanje rada jetre i slezine je vino od sjemena selena. Sprema se od dvije supene kašike izmrvljenog sjemena, koje se preliju sa litar kvalitetnog bijelog vina. Sadržaj se ostavi da odstoji nedjelju dana, a zatim procijedi. Svakog jutra na prazan želudac pije se jedna rakijska čašica.

Ukusan začin

Za začinjavanje jela koristi se isključivo list. Ima miris sličan celeru i pomalo gorak ukus, pa se koristi u malim količinama. Dodaje se supama od povrća, jelima sa puno luka i prženom mesu. Ovaj dio biljka sadrži najviše eteričnog ulja, smole i vitamina C, najbolje je da se svježi listovi stave u sezonsku salatu.

selen2

Čajne kupke

Selen se od davnina dodaje u kupke, posebno čaj od korijena, jer neutrališe jak i neprijatan znoj, pospješuje i menstrualni ciklus. Širi pore, stimuliše znojenje i tako odstranjuje otrove iz organizma, pa koža postaje čistija. Preporučuje se rekonvalescentima za jačanje nervnog sistema i organizma, kao i ženama koje imaju bolove u materici.

Kupka je ljekovitija kada se u nju ubaci cijela biljka sa korijenom i sjemenom, bez obzira na to da li je sirova ili sušena. Prethodno se selen potapa u malo vode, ostavi 12 časova da odstoji, a zatim kuva u poklopljenoj posudi 30 minuta. Procijedi se i dodaje u vodu za kupanje.

Izvor: Novosti.rs

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Sakrij sve komentare

Prikaži komentare

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Banjaluka.com. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Banjaluka.com zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara Banjaluka.com nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac takođe prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Šta mislite o ovoj temi?

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/selen-blagotvoran-korijen-ukusan-list/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)