Raw Smoothie – zdravlje iz miksera!

Objavljeno: 15. 9. 2012 u 13:53h

Jedan od boljih načina da započnete novi dan je priprema napitka sa svježim sirovim povrćem! Sirovo povrće je prepuno enzima, vitamina, minerala i antioksidanata od kojih se mnogi uništavaju kuhanjem, zato je važno da jedan dio dnevnog unosa povrća bude sirovo povrće!

Izmiksano povrće ili “smoothiji” su jednostavni za pripremu, samo ubacite sve u mikser, i zzzzzzzzz za par minuta je osvježavajuća, zdrava bomba u tekućem stanju gotova! Fantastična stvar ove vrste napitka je da svaki put možete upotrebiti nove kombinacije. Mogućnostima nema kraja! Obratite ipak pažnju da se neke vrste povrća ne preporučuju sirove.

Evo nekoliko primjera, ali slobodno sebi dajte mašti na volju i isprobajte i druge kombinacije. Ovo su kombinacije koje sam ja isprobala i mislim da sastojci lijepo odgovaraju jedni drugima. Od svega navedenog upotrebite one sastojke koje imate, a preskočite one koje inače ne koristite (npr. mandarine i med ako želite omršaviti ili jogurt ako vam smetaju mliječni proizvodi).

Zeleni smoothie

komadić celera

komad tikvice

komadić svježeg djumbira

malo maslinovog ulja

1 češanj bijelog luka

malo morske soli

malo kurkume

pola avokada

malo meda

1 časa vode

malo jogurta/slatkog vrhnja

sok od limuna/mandarine/grejpa

Crveni smoothie 

šaka bobičastog voća npr. borovnica i kupina

komadić mrkve/paštrnjaka/rotkvice

sok od limuna/mandarine/grejpa

komadić svježeg djumbira

malo kokosovog ulja

srednja cikla

komad tikvice

malo cimeta

1 časa vode

malo jogurta/slatkog vrhnja

malo stevije/meda/vanilin šećera

Pričali smo već o namirnicama koje izazivaju upalne procese u tijelu i koje bi trebalo izbjegavati: šećer, hidrogenizovane biljne masnoće, omega 6 masnoće. Da bismo se još jače zaštitili od raznih bolesti dobro je uključiti u prehranu namirnice koje imaju jako antiupalno djelovanje. To je povrće jakih boja, riba, maslinovo ulje te sljedeći začini: bijeli luk, luk, djumbir, kurkuma, kajen i chili. Zato ubacite ove začine u svoje smoothije, kao i inače u pripremu hrane.

Možete isprobati da dodate tvrdo skuhano jaje u smoothie.

Što se tiče izbora povrća, uvijek je dobro nabavljati nešpricano organski uzgojeno povrće koliko god je to moguće. Smatra se da je 60% herbicida, 90% fungicida i 30% insekticida kancerogeno i da većina štetno djeluje i na nervni sistem. Ove opasne hemikalije se povezuju sa brojnim zdravstvenim problemima npr. neurotoksičnost, poremećaj endokrinog sistema, kancerogenost, smanjivanje imunološke sposobnosti organizma, smanjena plodnost, spontani pobačaji, parkinsonova bolest.

Nije uvijek jednostavno doći do organski uzgojenog povrća, osim toga je najčesće i dosta skuplje od konvencionalnog. Ipak da bi se zaštitili od izlaganja pesticidima možemo se poslužiti sljedećom informacijom. Environmental Workin Group u USA je izvršila mjerenje zasićenosti konvencionalno uzgojenog voća i povrća pesticidima. Sljedeće voće i povrće je pokazalo visoku zasićenost pesticidima i zbog toga je bolje ove vrste kupovati iz oganskog uzgoja: breskve, jabuke, slatke paprike, celer, nektarine, jagode, trešnje, zelena salata, grejp, kruške, špinat i krompir. S druge strane, sledeće vrste voća i povrća su pokazale nisku zasićenost pesticidima što ih čini sigurnijim za konzumiranje i kupovinu iz konvencionalnog uzgoja: brokole, patlidžan, kupus, banane, kivi, šparoge, grašak, mango, ananas, kukuruz, avokado, luk.

Ipak, bilo koje povrće je bolje nego nikakvo povrće. Zato i ako nemamo mogućnosti nabaviti organsko, svakako trebamo nastaviti kupovati konvencionalno uzgojeno povrće, samo gledati da je svježe. Povrće možemo potopiti u mlaku vodu sa malo sirćeta što može dijelom izvući ostatke pesticida iz povrća. Miksanje povrća u smoothije omogućava lakšu absorpciju nutijenata iz povrća, konzumaciju veće količine povrća kao i veću raznolikost povrća u prehrani. Medjutim iako funkcionišemo prema istim principima ipak su naša tijela biohemijski jedinstvena. Kao što jednima odgovara više masnoće i manje ugljenih hidrata nego drugima, tako nekome odgovara više povrća, a nekome manje. Zato uvijek trebamo slušati svoje tijelo.

Izvor: Istine i laži o hrani, autor Anita Šupe

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/raw-smoothie-zdravlje-iz-miksera/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; [email protected])