Prirodni diuretici

Objavljeno: 9. 11. 2013 u 09:37h

Blaga nadutost ili predmensturalno zadržavanje vode zbog hormonalnih promjena nisu neoubičajeni za žene. Dobitak na težini zbog vode može uticati i na muškarce i na žene u bilo koje vrijeme.

lubenica

Ponekad je potrebno da se višak zadržane vode iz organizma izbaciti diureticima. To su supstance koje pomažu tijelu da se oslobodi viška tečnosti i soli putem urinarnog trakta. Diuretici sprečavanju i liječe niz bolesti, kao što su zadržavanje tekućine (edemi), hipertenzija, liječenje srčanih problema vezanih za visok krvni pritisak, glaukom i druge zdravstvene probleme.

Možete ih dobiti na recept ili koristiti određene namirnice koje imaju sposobnost diuretika. Diuretike ne smijete koristiti na svoju ruku nego se o tome morate konsultovati sa doktorom. Ako ih već morate koristiti, najbolje je da to budu prirodni diuretici.

Šparoga: Sadrži hemijski alkaloid takozvani asparagin, koji podstiče i učinkovito uklanjanja otpade iz tijela i poboljšava funkciju bubrega.

Paradajz: Vrlo je bogat izvor vitamina C, koji pomaže oslobađanje prekomjerne tjelesne tekućine i poboljšava metabolizam.

Lubenice i dinje: Sadrže veliku količinu vode, kalijum i natrijum, koji pomažu eliminaciju toksina i podstiču stvaranje mokraće.

Mrkva: Bogat je izvor karotena, koji ubrzava metabolizam i uklanjanje otpada i masnih naslaga. Kao diuretik, mrkva je korisna za ljude koji pate od gihta, pomaže u raspoređivanju mokraćne kiseline, koja bi se inače kristalizirala, uzrokujući bol kod gihta.

Zelena salata: Pomaže pri izbacivanju toksina i povećava brzinu metabolizma.

Prokulice: Ovo povrće pomaže u čišćenju tjelesnog tkiva i ćelija stimulišući bubrege i gušteraču.

Zob: Sadrži silicijum, koji je prirodni diuretik.

List maslačka: Bogat je kalijumom i mineralima koji pomažu proces diureze. Takođe pomaže u zadržavanju kalijuma.

Bijeli luk: Sadrži ulje gorušice, koje ima svojstvo čišćenja. Rastvara i izbacuje masti.

Sok od brusnice: Pomaže u održavanju pH nivoa urina, razrjeđuje urin i pomaže u povećanju učestalosti mokrenja. Takođe, koristan je u poboljšanju i održavanju bubrežne funkcije.

Peršun: Stimuliše izmokravanje i ispiranje toksina iz bubrega. Iako i dodavanjem svježeg peršuna u hranu možete imati neke koristi, najučinkovitiji način da se pokažu efekti peršuna kao prirodnog diuretika je uživati u njegovom čaju.

Celer: I sjeme i biljka sadrže velike količine kalijuma i natrijima, koji zajedno stimulišu stvaranje urina.

Zeleni čaj: U Kini se koristi kao prirodan diuretik već vijekovima.

Komorač: Pokazao se kao odličan diuretik, kao i sredstvo protiv nadimanja.

* Ostali značajni prirodni diuretici su repa, kupus, artičoke, potočarka, gingko biloba, kafa i čaj.

Izbacivanje viška tekućine iz tijela može prouzrokovati i izbacivanje važnih vitamina i minerala iz tijela kao što su kalijum, kalcijim i još neki važni elektroliti. Diuretici se kombinuju s namirnicama (kao na primjer banane) potrebnim kako bi kompenzovale nedostatak tih hranjivih tvari.

Izvor: Nezavisne novine

Facebook Twitter Preporuči na Viberu
Kopirati

Nema komentara

Prikaži komentare

Promo

Copyright. Sva prava zadržana. Dozvoljeno preuzimanje sadržaja isključivo uz navođenje linka prema stranici sa koje je sadržaj preuzet.

/zdravi-kutak/prirodni-diuretici/||Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)